ایلان ماسک: استارشیپ تا ۶ ماه دیگر به مدار زمین پرتاب می‌شود

ایلان ماسک: استارشیپ تا ۶ ماه دیگر به مدار زمین پرتاب می‌شود

ایلان ماسک طی یک سخنرانی از برنامه های آتی سفر به مریخ خبر داد که بر اساس آن فضاپیمای استارشیپ تا شش ماه دیگر به مدار زمین پرتاب خواهد شد.

مدیرعامل اسپیس اکس که در پایگاه این کمپانی در تگزاس برای مخاطبان صحبت می کرد، مراحل پیش روی پروژه سفر به مریخ را مشخص کرد. بر این اساس نمونه اولیه استارشیپ در ماه های آینده به صورت کنترل شده تا ارتفاع ۶۵ هزار پایی پرتاب خواهد شد و در صورت موفقیت در مرحله بعد فضاپیما راهی مدار زمین می شود.

استارشیپ توسط راکتی به نام «سوپر هوی» روانه فضا می شود که ۶۸ متر طول و ۹ متر قطر دارد. سوپر هوی پس از رساندن استارشیپ به مدار به زمین باز خواهد گشت. در این مرحله یک فضاپیمای دیگر از بخش عقبی به استارشیپ متصل شده و فرایند سوخت رسانی هوایی را انجام خواهد داد.

در ویدیویی که طی این سخنرانی پخش شد فضاپیمای اسپیس اکس با ۵۰ متر ارتفاع و ۹ متر قطر، قابلیت حمل ۱۵۰ تن محموله را خواهد شد. در نسخه جدید استارشیپ بدنه از فولاد ضد زنگ گرید ۳۰۱ ساخته شده که تا دمای ۸۴۰ درجه در برابر اکسیداسیون مقاوم است.

به گفته ماسک سوپرهوی بر اساس نوع ماموریت شامل ۲۴ تا ۳۷ موتور قدرتمند رپتور خواهد بود که از متان و اکسیژن به عنوان سوخت استفاده می کند. وی همچنین تایید کرد که اسپیس اکس ابتدا قصد داشته فضاپیما را از جنس فیبر کربن بسازد اما در نهایت از فلز برای ساخت آن استفاده شده است.

فضاپیمای استارشیپ

اسپیس اکس در حال حاضر سرگرم ساخت کپسول سرنشین دار «کرو دراگون» برای ناسا هم هست اما ظاهرا این برنامه مدت ها از جدول زمانبندی عقب افتاده. پیش از این مدیر ناسا از کمپانی فضایی خواسته بود تلاش بیشتری برای توسعه این کپسول انجام دهد اما ماسک طی سخنرانی مدعی شد که تنها ۵ درصد از پرسنل اسپیس اکس سرگرم توسعه فضاپیمای استارشیپ هستند و بخش اعظم منابع و نیروهای این کمپانی به پروژه کرو دراگون اختصاص یافته است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato