گرمایش جهانی ادامه دارد؛ رکورد داغ‌ترین سپتامبر زمین به ثبت رسید

گرمایش جهانی ادامه دارد؛ رکورد داغ‌ترین سپتامبر زمین به ثبت رسید

تابستان گذشته جزو گرم‌ترین تابستان‌هایی بود که کره زمین به خودش دیده بود. به نظر می رسد که گرمایش جهانی به فصل پاییز نیز سرایت کرده است. گزارش‌های منتشر شده خبر از داغ‌ترین سپتامبر تاریخ زمین می‌دهند.

بر اساس گزارش آژانس هواشناسی اتحادیه اروپا (C3S)، دمای سپتامبر گذشته ۱.۲ درجه سلسیوس از میانگین دمای پیش از انقلاب صنعتی بیشتر است. همچنین این دما به مقدار ۰.۵۷ درجه سلسیوس از میانگین سپتامبر‌های بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ نیز بیشتر بوده است.

این میزان افزایش دما، تقریبا با موج گرمایی که سپتامبر ۲۰۱۶ زمین را در بر گرفت برابری می‌کند. داده‌های سازمان C3S تفاوت دمایی سپتامبر امسال و سال ۲۰۱۶ را تنها چند صدم درجه سلسیوس اعلام کرده است.

گرمایش جهانی

با این حال گرمایش جهانی بیشترین ضربه را بخش‌های شرقی آلاسکا، مناطقی از چین و مغولستان زده است. قطب شمال هم به طور بی‌سابقه‌ای گرم شده و یخ‌های قطبی به کمترین میزان خود رسیده‌اند. همچنین مناطق بزرگی از قطب جنوب هم به میزان قابل توجهی گرم‌تر شده‌اند و میانگین دمای این مناطق ۶ درجه از میانگین دمای ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ بیشتر شده است.

این افزایش دما به خودی خود می‌توانست نگران کننده باشد، اما اگر تابستان گذشته را نیز در نظر بگیریم، این شرایط به تنهایی می‌تواند زنگ خطری بزرگ را به صدا در بیاورد. ماه ژوئن گذشته گرم‌ترین ژوئن ثبت شده، ماه آگوست ۲۰۱۹ نیز دومین آگوست داغ زمین و در نهایت ژوئیه گرم‌ترین ماه کل دوران کره زمین بود که به همراه سپتامبر، خبر از سالی داغ می‌دهند.

البته دلیلی که این اتفاقات را نگران کننده‌تر می کند، این است که ال نینیو (الگو‌های طبیعی هواشناسی که به وسیله آب‌های گرم شرقی اقیانوس آرام شناخته می‌شوند) در این قضیه دخالتی نداشته است. اتفاقی که برای تابستان سال ۲۰۱۶ افتاد، همگی بر اثر سوپر ال نینیو صورت گرفته بودند، ولی امسال شاهد تاثیرات ال نینیو نبودیم. این وضعیت، نقش مخرب تولید بیش از حد گاز‌های کربنی در گرمایش جهانی را نشان می دهد.

گرمایش جهانی

همچنین هیچ نشانه‌ای از کاهش دما برای ماه اکتبر نیز مشاهده نشده است. در برخی از مناطق شرقی ایالات متحده، دمای حدود ۵۰ درجه نیز گزارش شده است. همچنین شهری به نام ال وفرا در مرز بین عربستان سعودی و کویت با دمای ۴۷.۶ درجه رکورد گرم‌ترین نقطه در نیم‌کره شمالی زمین را ثبت کرده است.

با این اوصاف بعید است که سال ۲۰۱۹ به گرم‌ترین سال کره زمین تبدیل شود. اما به احتمال زیاد جزو ۵ سال گرم کره زمین قرار می گیرد که در کمال تعجب همگی در ۵ سال آخر بوده‌اند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato