بازگشایی اتاق کنترل مشهور نیروگاه چرنوبیل به روی گردشگران

در سال های اخیر بازدید از نیروگاه هسته ای چرنوبیل به یکی از مقاصد محبوب توریست ها بدل شده. حالا اما گردشگران بی‌باک می توانند از اتاق کنترل مشهور رآکتور شماره ۴ چرنوبیل که در معرض تشعشعات شدید رادیو اکتیو قرار دارد بازدید کنند. البته حضور در این مکان ترسناک شرایط خاصی دارد.

در ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ فاجعه انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل به وقوع پیوست که بخش های وسیعی از کره زمین را تحت تأثیر قرار داد. دلیل این اتفاق آزمایش شبیه سازی قطع برق و سیستم های ایمنی اضطراری بود که در نهایت موجب شد مسیر ورود میله های کنترلی به داخل هسته مسدود شود و توان رآکتور به بیش از ۳۳ هزار مگاوات برسد. در نتیجه این اتفاق تمام آب موجود در رآکتور به یکباره بخار شد و انفجاری عظیم را رقم زد. اصلی ترین تصمیم گیری های فنی این فاجعه از یک مکان بدنام آغاز شد: اتاق کنترل شماره ۴.

به گزارش CNN برای این گردشگری تاریک (بازدید از اتاق مشهور) باید لباس های سفید رنگ محافظتی ویژه به تن کنید و کلاه و ماسک خاصی را برای در امان ماندن از تشعشعات بپوشید. اما پس از بازدید هم کارتان تمام نمی شود؛ چرا که باید دو آزمایش رادیولوژی را برای بررسی میزان جذب تشعشعات سپری کنید.

چرنوبیل
از سال ۲۰۱۱ گردشگران می توانند از بسیاری مناطق چرنوبیل بازدید کنند.

امکان بازدید گردشگران پس از آن فراهم شد که ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین حکمی را امضا کرد که بر اساس آن چرنوبیل رسماً به یک جاذبه توریستی بدل شد. زلنسکی در مراسم افتتاح گنبد محافظ رآکتور در این باره گفته بود: «ما باید به این منطقه اوکراین جان دوباره ای ببخشیم. تا کنون چرنوبیل بخش منفی برند اوکراین بود، اکنون زمان آن است که این موضوع را تغییر دهیم.». گنبد قرار است انتشار مواد آلوده به رادیو اکتیو را کاهش دهد و وزنی ۳۶ هزار تنی و ارتفاع ۱۰۸ متری دارد.

گفته می شود این سازه که هزینه ساخت ۱.۵ میلیارد یورویی آن توسط بانک اروپایی بازسازی و توسعه و با حمایت ۴۵ کشور انجام شده می تواند تا ۱۰۰ سال دوام بیاورد و حتی در مقابل طوفان مقاوم باشد.

چرنوبیل

پیشنهاد می کنیم مطلب ویژه دیجیاتو درباره اتفاقات فاجعه هسته ای چرنوبیل را مطالعه کنید. علاوه بر این نقد مینی سریال چرنوبیل را در ویجیاتو بخوانید.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟