کشف شواهدی از انفجار نورانی کهکشان راه شیری در 3.5 میلیون سال قبل

کهکشان راه شیری در حال حاضر وضعیت باثباتی دارد اما در گذشته چنین نبوده است. گروهی از دانشمندان مدارکی پیدا کرده اند که نشان می دهد میلیون ها سال قبل مرکز کهکشان خانگی ما منفجر شده و شعله ای عظیم به طول بیش از 200 هزار سال نوری را از هسته خود به اطراف پخش کرده است.

طبق تحقیقات جدید، تقریباً 3.5 میلیون سال پیش دو جریان مخروطی شکل از امواج رادیویی خلاف جهت یکدیگر از مرکز کهکشان راه شیری به بیرون پرتاب شده اند. اگر کهکشان راه شیری را همانند یک صفحه صاف فرض کنیم، جریان مذکور از بالا و زیر آن به بیرون پرتاب شده و همانند دو فانوس دریایی بسیار بزرگ از خود نور ساطع کرده است.

جریان مخروطی شکل با خارج شدن از کهکشان راه شیری در جریان ماژلانی اختلال ایجاد کرده است.

انفجار مذکور که به شعله «Seyfert» نیز معروف است، آنقدر قدرتمند بوده که در جریان ماژلانی (Magellanic Stream) نیز اختلال ایجاد کرده است. این جریان به طور میانگین در فاصله 200 هزار سال نوری از کهکشان راه شیری قرار گرفته و از گازهای به جای مانده از ابر ماژلانی بزرگ و کوچک تشکیل شده است.

دانشمندان به کمک اختلال ایجاد شده در جریان ماژلانی، به وجود دو جریان مخروطی شکل مذکور پی برده اند. اخترشناسان در تحقیقی که پیش از این انجام شده بود، امواج فرابنفش ساطع شده از شعله Seyfert را عامل نورانی شدن هیدروژن جریان ماژلانی در برخی طول موج ها اعلام کردند.

در تحقیق جدید دانشمندان به کمک داده های تلسکوپ هابل زمان وقوع رویداد را 3.5 میلیون سال پیش تخمین زده و عامل به وجود آورنده آنرا سیاهچاله کلان‌جرم مرکز کهکشان راه شیری به نام «کمان ای*» (*Sagittarius A) معرفی کردند.

در نگاه اول 3.5 میلیون سال پیش بسیار قدیمی به نظر می رسد اما در ابعاد کیهانی، انگار به تازگی رخ داده است. فراموش نکنیم که عمر کهکشان راه شیری 13.5 میلیارد سال تخمین زده می شود که با توجه به عمر 4.5 میلیارد ساله زمین قدیمی به نظر نمی رسد.

پرتاب شدن جریان های مخروطی از هسته کهکشان راه شیری چندان به طول نینجامیده و تنها 300 هزار سال طول کشیده که در مقیاس کیهانی همانند یک چشم بر هم زدن است.

پرتاب شدن دو جریان مخروطی شکل از مرکز کهکشان راه شیری در 3.5 میلیون سال پیش

نمودار میدان پرتوهای یونیزه را در نیمکره جنوبی کهکشان راه شیری نشان می دهد.

«Magda Guglielmo»، یکی از نویسندگان مقاله ضمن اشاره به اینکه یافته های جدید درک بشر را به طور چشمگیری در مورد کهکشان راه شیری تغییر می دهند، می گوید:

«تا پیش از این تحقیق فکر می کردیم کهکشان راه شیری یک کهکشان غیر فعال بوده و هسته درخشانی ندارد. اما نتایج تحقیقات جدید نشان می دهند که باید از دریچه دیگری به نحوه تکامل و طبیعت کهکشان خانگی خود بنگریم. جریان شعله ای که سه میلیون سال قبل ایجاد شده آنقدر قدرتمند بوده که بر کهکشان های همسایه نیز تاثیر گذاشته است. ما شاهد بیداری زیبای خفته هستیم.»

تحقیق جدید شواهد تازه ای را در مورد گذشته پر حادثه کهکشان راه شیری بر ملا می کند. تحقیقاتی که در گذشته انجام شده اند، از احتمال پشت سر گذاشتن فاز اختروش یا کوازار (Quasar Phase) توسط کهکشان خانگی ما در حدود شش میلیون سال قبل حکایت می کنند.

با اینکه ابتدای مطلب گفته شد کهکشان راه شیری وضعیت باثباتی را پشت سر می گذارد ولی با این وجود کاملاً غیر فعال نیست. اواخر مرداد ماه اخترشناسان درخشش بی سابقه ای از سیاهچاله کمان ای* ثبت کردند.

نتایج تحقیق مذکور در ژورنال Astrophysical Journal منتشر شده است.

malltina

مطالب مرتبط

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

اولین هوابند خصوصی اواخر ۲۰۲۰ راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود

راکت فالکن ۹ اسپیس‌اکس به زودی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک می‌کند تا اولین هوابند (Airlock) ساخته شده توسط یک شرکت خصوصی را تحویل این ایستگاه دهد.این هوابند که Bishop نام دارد، توسط شرکت هوافضا Nanoracks ساخته شده و قرار است محموله‌ها از طریق آن از درون ایستگاه به فضای بیرون... ادامه مطلب

ماسک از پرتاب نمونه اولیه راکت استارشیپ تا ارتفاع ۱۸ هزار متری می‌گوید

مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک اطلاعات و جزئیات جدیدی درباره نمونه آزمایشی بعدی راکت استارشیپ یعنی SN8 به اشتراک گذاشته است.نمونه‌های اولیه راکت استارشیپ با نام‌های SN5 و SN6 تا به امروز توانسته‌اند دو بار تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرواز کرده و فرود موفقی داشته باشند. نمونه بعدی، SN8 نام دارد که به گفته ماسک،... ادامه مطلب

استارتاپ Astra در اولین پرتاب راکت به مدار شکست خورد

استارتاپ پرتاب راکت «Astra» در نهایت توانست اولین ماموریت آزمایشی خود را در «آلاسکا» انجام دهد که البته «Rocket 3.1» به مدار نرسید.Astra از قبل اعلام کرده بود که انتظاری برای رسیدن این راکت به مدار ندارد و هدف نهایی آن، رسیدن به مدار پس از سه پرتاب آزمایشی است. هدف از انجام ماموریت اخیر،... ادامه مطلب

همکاری «ناسا» با شرکت های خصوصی برای نمونه برداری از خاک ماه

«ناسا» به عنوان بخشی از برنامه خود برای فرستادن نخستین زن فضانورد و یک مرد به ماه در سال 2024 و همچنین ادامه فعالیت تحقیقاتی خود، نیاز دارد تا خاک این کره اسرار آمیز را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. در واقع لازم است پیش از آنکه فضانوردان به سطح ماه برسند، مطالعاتی بیشتری در... ادامه مطلب

ناسا کار ساخت کاوشگر «خوش بینی»، برادر دوقلوی «استقامت» را تمام کرد

مردادماه، جدیدترین مریخ نورد ناسا با نام «استقامت» (Perseverance) از ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد. این ربات خبرساز، مجهز به  شش چرخ است و در ابعادی هم‌اندازه‌ ماشین شاسی بلند قرار است رمز و رازهای سیاره مریخ را مورد مطالعه قرار دهد.اکنون ناسا برادر دوقلوی کاوشگر استقامت را به نام «Optimism» یا «خوش‌بینی» ساخته است.... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟