دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

کشف شواهدی از انفجار نورانی کهکشان راه شیری در 3.5 میلیون سال قبل

کهکشان راه شیری در حال حاضر وضعیت باثباتی دارد اما در گذشته چنین نبوده است. گروهی از دانشمندان مدارکی پیدا کرده اند که نشان می دهد میلیون ها سال قبل مرکز کهکشان خانگی ما منفجر شده و شعله ای عظیم به طول بیش از 200 هزار سال نوری را از هسته خود به اطراف پخش کرده است.

طبق تحقیقات جدید، تقریباً 3.5 میلیون سال پیش دو جریان مخروطی شکل از امواج رادیویی خلاف جهت یکدیگر از مرکز کهکشان راه شیری به بیرون پرتاب شده اند. اگر کهکشان راه شیری را همانند یک صفحه صاف فرض کنیم، جریان مذکور از بالا و زیر آن به بیرون پرتاب شده و همانند دو فانوس دریایی بسیار بزرگ از خود نور ساطع کرده است.

تور کیش

جریان مخروطی شکل با خارج شدن از کهکشان راه شیری در جریان ماژلانی اختلال ایجاد کرده است.

انفجار مذکور که به شعله «Seyfert» نیز معروف است، آنقدر قدرتمند بوده که در جریان ماژلانی (Magellanic Stream) نیز اختلال ایجاد کرده است. این جریان به طور میانگین در فاصله 200 هزار سال نوری از کهکشان راه شیری قرار گرفته و از گازهای به جای مانده از ابر ماژلانی بزرگ و کوچک تشکیل شده است.

دانشمندان به کمک اختلال ایجاد شده در جریان ماژلانی، به وجود دو جریان مخروطی شکل مذکور پی برده اند. اخترشناسان در تحقیقی که پیش از این انجام شده بود، امواج فرابنفش ساطع شده از شعله Seyfert را عامل نورانی شدن هیدروژن جریان ماژلانی در برخی طول موج ها اعلام کردند.

در تحقیق جدید دانشمندان به کمک داده های تلسکوپ هابل زمان وقوع رویداد را 3.5 میلیون سال پیش تخمین زده و عامل به وجود آورنده آنرا سیاهچاله کلان‌جرم مرکز کهکشان راه شیری به نام «کمان ای*» (*Sagittarius A) معرفی کردند.

در نگاه اول 3.5 میلیون سال پیش بسیار قدیمی به نظر می رسد اما در ابعاد کیهانی، انگار به تازگی رخ داده است. فراموش نکنیم که عمر کهکشان راه شیری 13.5 میلیارد سال تخمین زده می شود که با توجه به عمر 4.5 میلیارد ساله زمین قدیمی به نظر نمی رسد.

پرتاب شدن جریان های مخروطی از هسته کهکشان راه شیری چندان به طول نینجامیده و تنها 300 هزار سال طول کشیده که در مقیاس کیهانی همانند یک چشم بر هم زدن است.

پرتاب شدن دو جریان مخروطی شکل از مرکز کهکشان راه شیری در 3.5 میلیون سال پیش

نمودار میدان پرتوهای یونیزه را در نیمکره جنوبی کهکشان راه شیری نشان می دهد.

«Magda Guglielmo»، یکی از نویسندگان مقاله ضمن اشاره به اینکه یافته های جدید درک بشر را به طور چشمگیری در مورد کهکشان راه شیری تغییر می دهند، می گوید:

«تا پیش از این تحقیق فکر می کردیم کهکشان راه شیری یک کهکشان غیر فعال بوده و هسته درخشانی ندارد. اما نتایج تحقیقات جدید نشان می دهند که باید از دریچه دیگری به نحوه تکامل و طبیعت کهکشان خانگی خود بنگریم. جریان شعله ای که سه میلیون سال قبل ایجاد شده آنقدر قدرتمند بوده که بر کهکشان های همسایه نیز تاثیر گذاشته است. ما شاهد بیداری زیبای خفته هستیم.»

تحقیق جدید شواهد تازه ای را در مورد گذشته پر حادثه کهکشان راه شیری بر ملا می کند. تحقیقاتی که در گذشته انجام شده اند، از احتمال پشت سر گذاشتن فاز اختروش یا کوازار (Quasar Phase) توسط کهکشان خانگی ما در حدود شش میلیون سال قبل حکایت می کنند.

با اینکه ابتدای مطلب گفته شد کهکشان راه شیری وضعیت باثباتی را پشت سر می گذارد ولی با این وجود کاملاً غیر فعال نیست. اواخر مرداد ماه اخترشناسان درخشش بی سابقه ای از سیاهچاله کمان ای* ثبت کردند.

نتایج تحقیق مذکور در ژورنال Astrophysical Journal منتشر شده است.

منبع:
New Atlas
تور کیش

مطالب مرتبط

کاشت الکترود در نخاع راه رفتن را به فردی با ضایعه نخاعی باز گرداند [تماشا کنید]

فردی 29 ساله که از کمر به پایین فلج بود توانسته به واسطه یک عمل جراحی، کنترل پاهای خود را از طریق مغز به دست گیرد و راه برود.آقای چینوک 29 ساله که 5 سال قبل در اثر حادثه ای در حین اسنوموبیل سواری از کمر به پایین فلج شده بود به تازگی توانسته به... ادامه مطلب

پسر 8 ساله بلژیکی در چند قدمی دانشگاه

« لاورن سیمونز » پسر 8 ساله بلژیکی، موفق شده مقطع 6 ساله تحصیلی را در یک سال و نیم به پایان رسانده و از دوره دبیرستان فارغ التحصیل شود. او پس از استراحتی دو ماهه، به دانشگاه خواهد رفت.نابغه بلژیکی که پدری بلژیکی و مادری هلندی دارد، ضریب هوشی 145 را ثبت کرده و... ادامه مطلب

همکاری گوگل و دانشگاه آکسفورد برای پیشرفت هوش مصنوعی

گوگل و دانشگاه آکسفورد به توافقی رسیده اند که بر اساس آن هر دو با کمک هم بر روی یافتن راه ها و امکانات بیشتر در زمینه هوش مصنوعی برای شناسایی بهتر زبان و تصاویر بپردازند. در راستای این همکاری، گوگل دو شرکت را که در این دانشگاه توسعه داده شده اند را به همراه... ادامه مطلب

آخرین ماموریت فضاپیمای دان: کاهش بی سابقه فاصله با سیارک Ceres

فضاپیمای دان ناسا که در حال گردش به دور سیاره کوتوله Ceres است، به عنوان آخرین ماموریت خود در آینده نزدیک به نزدیکترین فاصله از این سیاره رسیده و نیم قرن آتی را همانجا سپری خواهد کرد.فضاپیمای دان (بامداد) در سال ۲۰۰۷ ماموریت خود را با حرکت به سوی کمربند سیارکی مریخ و مشتری آغاز کرد... ادامه مطلب

کشیده شدن هواپیمای سه تنی توسط سگ رباتیک [تماشا کنید]

تنها یک ماه بعد از این که تعدادی سگ رباتیک SpotMini ساخت بوستون داینامیکس موفق به کشیدن یک کامیون شدند، محققان انستیتوی تکنولوژی ایتالیا قدرت یک سگ رباتیک دیگر به نام HyQReal را محک زده اند.این تیم در بیانیه ای عنوان کرده سگ رباتیک HyQReal موفق به کشیدن یک جت شخصی سه تنی Piaggio P180... ادامه مطلب

ساخت چشم مصنوعی با قابلیت پلک زدن برای تست دارو

مهندسین دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا چشمی تراشه ای شکل ساخته اند که می تواند درمان قطعی بیماری خشکی چشم را امکان پذیر کند.برای ساخت این چشم مصنوعی به کمک فناوری چاپ سه بعدی، بستری متخلخل به اندازه یک سکه تولید شده و سلول های چشمی در آن رشد داده می شوند.... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x