آمریکا ۸ سازنده مطرح تجهیزات نظارتی چین از جمله داهوا و هایک‌ویژن را تحریم کرد

آمریکا هشت کمپانی مطرح چینی را که در تولید تجهیزات نظارتی فعالیت دارند، با افزودن به لیست سیاه خود از داد و ستد با شرکت های آمریکایی محروم کرد.

وزارت بازرگانی ایالات متحده ۲۸ نهاد چینی را به بهانه مشارکت در نقض حقوق بشر از جمله کمپین های سرکوب، بازداشت های خودسرانه جمعی و ارائه فناوری های نظارتی علیه اویغورها، قزاق ها و دیگر اقلیت های مسلمان در «سین کیانگ» تحریم کرد. این فهرست شامل دفاتر امنیتی چین و هشت کمپانی دیگر می شود.

از  کمپانی های تحریم شده می توان به Hikvision و Dahua Technology اشاره کرد که در عرضه تجهیزات نظارت ویدیویی به بازار فعالیت گسترده ای دارند. در این لیست به SenseTime، استارتاپ فعال در زمینه هوش مصنوعی و iFlytek، تولید کننده تجهیزات شناسایی صدا نیز اشاره شده است.

تجهیزات نظارتی

وزارت بازرگانی بدون اشاره به اتهام دقیق و نقش این شرکت ها در سرکوب گروه های اقلیت، تنها به این نکته اشاره کرده که فعالیت این شرکت ها با سیاست های ایالات متحده در تناقض بوده است. با این وجود چین سیستم های نظراتی پیشرفته و متعددی را برای زیر نظر گرفتن گروه های اقلیت توسعه داده و احتمالا نهادهای مذکور در این راستا فعالیت هایی داشته اند.

این تحریم در راستای سیاست های قبلی دولت ترامپ برای تحت فشار قرار دادن فناوری چین قرار دارد. آمریکا پیش از این هواوی را به بهانه دغدغه های امنیتی و احتمال جاسوسی برای دولت پکن تحریم کرده بود.

این دو کشور در نبردی تجاری به سر می برند که باعث وضع تعرفه های سنگین و افزایش قیمت گجت ها منجر شده است. تحلیلگران بر این باورند که اهمیت شرکت های تکنولوژیک به حدی رسیده که باعث پیدایش مفهوم «ملی گرایی فناوری» شده است. در این حالت دولت ها از کمپانی های فناوری به عنوان اهرمی برای تحت فشار قرار دادن کشورهای دیگر و رسیدن به مقاصد خود استفاده می کنند.

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟