دفاع تیم کوک از حذف اپ ردیابی پلیس در هنگ کنگ

دفاع تیم کوک از حذف اپ ردیابی پلیس در هنگ کنگ

مدیرعامل اپل از حذف اپلیکیشن ردیابی پلیس در هنگ کنگ دفاع کرد. این اپلیکیشن توسط تظاهرکنندگان برای هماهنگی اعتراضات و جلوگیری از رو در رو شدن با پلیس مورد استفاده قرار می گرفت و اخیراً از اپ استور حذف شد.

«تیم کوک»، مدیرعامل اپل به خاطر حذف اپلیکیشن HKmap.live زیر تیغ انتقادات بود اما با این وجود با انتشار نامه ای خطاب به کارمندان شرکت اپل از تصمیم این شرکت برای حذف اپلیکیشن HKmap.live دفاع کرد.

تیم کوک از حذف اپ ردیابی پلیس در هنگ کنگ دفاع کرد

کوک در نامه خود ضمن اشاره به اینکه گرفتن چنین تصمیماتی هرگز آسان نیست، به اقدام کارمندان خود احترام گذاشت و گفت:

«شکی نیست که از تکنولوژی می توان استفاده خوب یا بد کرد. این موضوع هم استثناء نیست. اپ مذکور به کاربران اجازه می داده تا از محل ایست های بازرسی، مکان های شلوغ و اطلاعات دیگر باخبر شوند. این اطلاعات به تنهایی ضرری ندارند. اما در چند روز گذشته اخبار موثقی از اداره امنیت سایبری و جرایم فناوری هنگ کنگ و همچنین مردم این کشور به دست ما رسیده که نشان می دهند از اپ مورد بحث برای آسیب رساندن به ماموران پلیس تنها و همچنین صدمه زدن به اماکن عمومی که پلیسی در آنجا حضور نداشته استفاده می شده است. این اقدامات قوانین هنگ کنگ را نقض می کنند.»

منتقدین، ادعاهای کوک را نادرست دانسته و می گویند اپلیکیشن مورد بحث توانایی نمایش مکان یک مامور پلیس را نداشته و فقط اجتماعات آنها را نمایش می دهد. همچنین نمایش مکان هایی که پلیس در آنها حضوری ندارد نیز اشتباه است و اپلیکیشن فقط مکان هایی را نشان می دهد که تعداد مامورین در آن محل ها زیاد است.

«Charles Mok»، یکی از اعضای مجلس قانونگذاران هنگ کنگ در نامه ای خطاب به تیم کوک از تصمیم شرکت او برای حذف اپلیکیشن ردیابی ابراز تاسف کرد و گفت:

«اپ HKmap.live به خبرنگاران، شهروندان، توریست ها و افراد دیگر اجازه می داد تا از آسیب های اعتراضات در امان مانده و از زمان بندی لحظه ای سیستم حمل و نقل عمومی باخبر شوند.»

«Maciej Cegłowski»، برنامه نویس و فردی که اتفاقات هنگ کنگ را گزارش می کند، نقض قانون توسط اپلیکیشن HKmap.live را بی اساس خواند. او ضمن اشاره به اینکه اپلیکیشن Waze نیز قابلیت نمایش مکان پلیس ها را داشته اما همچنان در اپ استور وجود دارد گفت با منطق تیم کوک این اپلیکیشن نیز باید از اپ استور حذف شود.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.