قیمت بیت کوین در ده سال اخیر چقدر افزایش یافته است؟

هیچ کالای سرمایه ای دیگری در طول تاریخ بشر به اندازه بیت کوین موفق نبوده است. مکانیسم پیاده سازی این رمزارز به درستی جواب داده و بازار هم به خوبی از آن استقبال کرده است. اگرچه پیش بینی قیمت بیت کوین یکی از بحث های داغ دنیای تکنولوژی و اقتصاد محسوب می شود، اما آیا می توانید افزایش قیمت این رمزارز طی ده سال اخیر را حدس بزنید؟

ده سال قبل در چنین روزی و طی اولین تراکنش بازار سرمایه دیجیتال، ۵۰۵۰ بیت کوین به مبلغ ۵ دلار و ۲ سنت فروخته شد. ثبت این تراکنش داخل بلاکچین، نقطه عطفی برای بیت کوین و دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می شود. با احتساب قیمت ۸۴۰۰ دلاری بیت کوین در زمان نگارش این مطلب، قیمت ۵۰۵۰ بیت کوین به ۴۲ میلیون و ۴۲۰ هزار دلار می رسد. بنابراین طی یک دهه، بیت کوین ۸۴۵ میلیون درصد افزایش قیمت داشته است.

بیت کوین

یکی از دلایل اصلی افزایش باورنکردنی قیمت بیت کوین، پایین نگه داشتن عرضه در مقابل تقاضای بازار است. از زمان معرفی، همواره تقاضا برای بیت کوین بیشتر از عرضه بوده و اکنون با وجود حدود ۱۷ میلیون بیت کوین استخراج شده، باز هم چنین وضعیتی را می بینیم.

در سال جاری با وجود کاهش ۴۰ درصدی قیمت بیت کوین، باز هم شاهد افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت این رمزارز هستیم. برای مقایسه، جالب است بدانید طلا در بازاری به مراتب بزرگ تر، فقط ۱۶.۵ درصد رشد داشته است.

البته عملکرد خوب بیت کوین در ۱۰ سال گذشته را نمی توان معیاری برای پیش بینی دقیق آینده در نظر گرفت. با این حال نمودارهای لگاریتمی نشان می دهند افزایش قیمت بیت کوین در دهه آینده هم ادامه خواهد یافت و رسیدن قیمت این رمزارز تا سال ۲۰۲۱ به یکصد هزار دلار چندان دور از ذهن نیست.

بدین ترتیب، بیت کوین را می توان یکی از موفق ترین گزینه های سرمایه گذاری بلندمدت در نظر گرفت که تغییرات بسیار زیاد آن در کوتاه مدت، تأثیر چندانی بر عملکرد درازمدت آن نخواهد داشت.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟