بلغارستان چگونه به بهشت استارتاپ های فینتک تبدیل شد؟

بلغارستان با بیش از 60 شرکت فینتک که نیمی از آنها طی سه سال اخیر تأسیس شده اند، به سرعت به قطب استارتاپ های فینتک و مالی جهان تبدیل می شود.

رشد بخش فینتک بلغارستان خیره کننده بوده است. درآمد این بخش در سال 2018 به 234 میلیون دلار رسیده و پیش بینی می شود در سال جاری میلادی از 330 میلیون دلار بیشتر شود. کارشناسان دلیل اصلی رشد این صنعت در بلغارستان را اکوسیستم غنی این کشور می دانند.

اکراین

تور کیش

به گفته «گرگانا استویچکووا» مدیر انجمن فینتک بلغارستان، تمامی شرکت های مالی کلیدی در کشور، مشارکت فعالی در اکوسیستم فینتک دارند. او می گوید:

«جدا از شرکت های فینتک، مشارکت بخش های دیگری مثل مؤسسات مالی، صندوق های سرمایه گذاری، مشاوران اقتصادی، قانون گذاران، شرکت های IT، دانشگاه ها را نیز داریم که همگی در رشد سریع این بخش ایفای نقش می کنند.»

انجمن فینتک بلغارستان در سال 2018 راه اندازی شده و هدفش، افزایش آگاهی عمومی در مورد این صنعت و عرضه محصولات فینتک در زندگی روزمره مردم است. میانگین عمر شرکت های فینتک این کشور به 6 سال می رسد و استارتاپ ها نقش مهمی در این اکوسیستم ایفا می کنند. بین 65 شرکت، 41 استارتاپ وجود دارند که بیشتر آنها در صوفیه مستقر شده اند.

صوفیه از نظر سرعت اینترنت پهن باند در دنیا رتبه دوم را دارد و هزینه اقامت در این شهر در مقایسه با دیگر مناطق اروپا بسیار کمتر است. این دو عامل به رشد استارتاپ ها کمک شایانی کرده اند. حتی شرکت های زیادی هستند که در دیگر کشورها به ثبت رسیده اما در بلغارستان فعالیت می کنند و از نیروی کار این کشور بهره می گیرند.

بلاکچین یکی از بخش های اساسی صنعت فینتک به شمار می رود و شرکت LimeChain یکی از استارتاپ های فعال در این حوزه است. این استارتاپ در سال 2017 تأسیس شد اما حالا با بیش از 26 کارمند، در صوفیه و لندن دفتر دارد و روی حدود 30 پروژه بین المللی کار می کند. استارتاپ LimeChain اکنون بین 10 شرکت برتر حوزه بلاکچین در جهان قرار گرفته است.

یکی از چالش های اساسی در بخش فینتک و رشد سریع آن، ایجاد چارچوب قانونی و بدنه رگولاتوری برای ارتقاء محصولات و بهبود زندگی مردم است، به نحوی که منافع تمام طرفین حفظ شود. استویچکووا در این رابطه می گوید:

ما دوست داریم رگولاتورها نقش فعال تری در این زمینه ایفا کنند، مشتاق به همکاری باشند و پیامدهای تصمیمات خودشان در حوزه قانون گذاری را درک کنند. قوانین باید به گونه ای باشند که چالش های موجود در عصر جدید را برطرف سازند. در حال حاضر قانون گذاران بلغارستان منفعل عمل می کنند و به انگیزه نیاز دارند.

البته قوانین موجود در این کشور تا حد زیادی به قوانین کلی اتحادیه اروپا بر می گردد و نهادهای اروپایی نقش مهم تری را در این زمینه بر عهده دارند. با این حال، قوانین باید دقیق تر و سریع تر به تصویب برسند تا رشد خدمات فینتک در بلغارستان، قاره اروپا و دیگر بخش های جهان سرعت بیشتری به خود بگیرد.

 

منبع:
ZDNet
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

بیت کوین در حال تبدیل شدن به یک ارز اصلی در زمینه پرداخت

پژوهشی جامع در مورد ارزهای دیجیتال نشان داده که بیت کوین در زمینه پذیرش انبوه (از سوی افراد و دولت ها) همان مسیری را طی می کند که پیش از این اینترنت و رسانه های اجتماعی طی کرده اند.گروهی از متخصصان صرافی ارز دیجیتال کوین بیس در همکاری با شرکت تبلیغاتی Qriously میزان اشتیاق دانشجویان را... ادامه مطلب

فیسبوک با تاسیس بخش بلاکچین چه هدفی را دنبال می کند

فیسبوک در ادامه تغییرات در روند اجرایی خود به دنبال راه اندازی بخش ویژه تحقیق و توسعه بلاکچین است.چهار ماه قبل مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک با انتشار پستی از مسئولان کمپانی متبوعش خواسته بود جنبه های مثبت و منفی ارزهای مجازی را مورد بررسی عمیق قرار دهند.این کمپانی هنوز اطلاعات چندانی را درباره این بخش... ادامه مطلب

فناوری بلاکچین چیست و چطور با کاپیتالیسم مبارزه می کند؟

«فناوری بلاکچین نسل دوم اینترنت را ارائه می دهد.»اگر این جمله کمی مبالغه آمیز به نظر می رسد، باید بدانید که حتی این عجیب ترین جمله «الکس تپسکات» در کنگره جهانی کسب و کار دیجیتال که روز گذشته در مادرید با حضور مدیران اجرایی شرکت های بزرگ برگزار شد هم نیست.او ادعا کرد که «بلاکچین»... ادامه مطلب

هواوی موبایلی مخصوص ارزهای دیجیتالی و بلاکچین می سازد

هواوی که سومین تولید کننده بزرگ موبایل در سرتاسر جهان به شمار می رود، در نظر دارد موبایلی با توانایی اجرای اپلیکیشن های مبتنی بر فناوری بلاکچین را توسعه دهد. این موضوع را دو نفر آشنا به برنامه های کمپانی چینی به خبرگزاری بلومبرگ اطلاع داده اند.هواوی در حال کسب مجوز برای استفاده از سیستم... ادامه مطلب

درآمد‌ حاصل از تکنولوژی بلاک چین تا سال ۲۰۲۴ به بیش از ۱۶ میلیارد دلار می‌رسد

بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، درآمد‌حاصل از تکنولوژی بلاک چین تا سال ۲۰۲۴ به بیش از ۱۶ میلیارد دلار در سال می‌رسد.البته این پیش‌بینی‌ها که توسط سازمان Global Market Insight صورت گرفته است، کمی محتاطانه بوده و تحقیقات مشابه در این زمینه نشان می‌دهد که بعد‌ از گذراندن یک دهه بی اعتمادی نسبت به تکنولوژی... ادامه مطلب

تحریم‌ها و ناتوانی هلال احمر در دریافت کمک‌ مالی خارجی؛ آیا بیت‌کوین راه‌حل است؟

صلیب سرخ آلمان در کنار جمعیت هلال احمر ترکیه و کویت کمک‌های غیرمالی خود را برای جمعیت هلال احمر ایران ارسال کرده‌اند اما آنطور که هلال احمر ایران به شکل رسمی در بیانیه‌ شماره ۱۲ خود اعلام کرده، تاکنون هیچ کمک نقدی خارجی دریافت نکرده است؛ مسئله‌ای که هلال احمر در بیانیه‌اش، دلیل اصلی آن... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟