تولید انرژی تجدید پذیر در بریتانیا برای اولین بار از سوخت فسیلی پیشی گرفت

بریتانیا برای اولین بار پس از بازگشایی اولین نیروگاه تولید برق خود در سال 1882، موفق شد به کمک نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر در سه ماهه سوم سال 2019 نیروی بیشتری نسبت به نیروگاه های سوخت فسیلی تولید کند.

وب سایت تحلیلگر Carbon Brief با بررسی میزان تولید نیرو در بریتانیا به یافته های فوق دست پیدا کرده و پیشرفت این کشور در تبدیل سیستم تولید انرژی در یک دهه گذشته را نشان می دهد.

طبق تحلیل سایت مذکور، از ماه ژوئیه تا ماه سپتامبر نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر در بریتانیا 29.5 تراوات ساعت نیرو تولید کرده اند که بیشتر از نیروی تولید شده توسط نیروگاه های سوخت فسیلی با 29.1 تراوات ساعت نیرو است.

آلمان و تولید انرژی از نیروگاه های انرژی تجدید پذیر

تولید 0.4 تراوات ساعت نیرو توسط نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر برتری چشمگیری محسوب نمی شود اما همین میزان نیرو برق مورد نیاز صدها هزار خانوار را تامین می کند.

برای مقایسه، بریتانیا در سه ماهه سوم سال 2009 به کمک نیروگاه های سوخت فسیلی موفق به تولید 60.4 تراوات ساعت نیرو شده بود. تولید نیرو توسط نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر در مدت مشابه تنها 5.7 تراوات ساعت بوده که در بازه تقریباً ده ساله پیشرفت چشمگیری را نشان می دهد.

از مجموع انرژی تولید شده در بریتانیا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، 20 درصد از طریق نیروگاه های بادی، 12 درصد از طریق نیروگاه های زیست توده یا بیومس (Biomass) و 6 درصد نیز از طریق نیروگاه های خورشیدی بوده است.

در نیمه نخست سال 2019 اسکاتلند به کمک نیروگاه های بادی دو برابر میزان مصرف، انرژی تولید کرد. میزان تولید انرژی از این روش آنقدر زیاد است که این کشور قصد دارد با احداث یک باتری عظیم الجثه انرژی مازاد را در آن ذخیره کند.

با اینکه انرژی خورشیدی استفاده کمتری در بریتانیا دارد، ولی این کشور به دنبال روش هایی برای به کارگیری این انرژی پاک بوده و در همین مسیر اولین راه آهن مبتنی بر انرژی خورشیدی را اوایل شهریور ماه امسال راه اندازی کرد.

در تحلیل مذکور اشاره ای به این موضوع نشده که قسمت اعظم انتشار گاز دی اکسید کربن در بریتانیا ناشی از سیستم حمل و نقل این کشور است. مقامات بریتانیا قول داده اند تا در این زمینه اوضاع را بهبود دهند. سران این کشور اوایل مرداد ماه سال 96 فروش خودروی بنزینی را تا سال 2040 ممنوع اعلام کردند.

یافته های گزارش مورد بحث دستاورد مهمی برای بریتانیا محسوب شده و دلگرم کننده هستند، اما این کشور و همچنین کشورهای دیگر هنوز راهی طولانی تا بهبود وضعیت در بخش تولید انرژی پاک در پیش دارند.

مطالب مرتبط

مادر گرتا تونبرگ از کودکی سخت و بیماری اوتیسم او می‌گوید

گرتا تونبرگ یکی از معرف‌ترین فعالان محیط زیست است که تقریبا در سراسر این کره خاکی چهره‌ای شناخته شده به حساب می‌آید. اخیرا مادر او از کودکی سخت گرتا و مشکلاتی که با او داشته، صحبت کرده است. مادر گرتا می‌گوید او به جایی رسیده بود که حتی غذا هم نمی‌خورد. در ادامه با ما... ادامه مطلب

تبدیل روغن سرخ کردنی به رزین پرینتر سه بعدی [تماشا کنید]

روغن سرخ کردنی پس از دور ریختن در مسیر فاضلاب رسوب کرده و سبب گرفتگی لوله ها می شود. محققان دانشگاه تورنتو روشی ابداع کرده اند که روغن دور ریز رستوران ها را به مواد مصرفی چاپگرهای سه بعدی تبدیل می کند.یکی از محققان دانشگاه تورنتو سه سال قبل حین مطالعه در مورد چاپگرهای سه... ادامه مطلب

زمین امسال گرمترین ماه ژانویه در ۱۴۱ سال اخیر را تجربه کرد

براساس اعلام دانشمندان مرکز ملی اطلاعات زیست محیطی آمریکا، ژانویه ۲۰۲۰ گرم ترین ژانویه طی ۱۴۱ سال اخیر بوده است. طبق گزارش منتشر شده در این باره متوسط دمای جهانی سطح زمین ها و اقیانوس ها در طول این ماه با ۱.۱۴ درجه سانتی گراد بالاتر از متوسط ثبت شده برای قرن بیستم بود و... ادامه مطلب

نصف گونه های جانوری و گیاهی زمین تا ۵۰ سال دیگر منقرض می شوند

صدها جاندار روی زمین به خاطر تغییرات اقلیمی در خطر انقراض قرار دارند؛ طبق پژوهشی که توسط محققان دانشگاه آریزونا انجام شده تا سال ۲۰۷۰ تقریبا نیمی از تمام حیوانات و گیاهان روی زمین از بین می روند (البته بسته به اقدامات بشر برای پیشگیری از گرمایش زمین).در این پژوهش که در نشریه پیشرفت های... ادامه مطلب

وعده عجیب بریتیش پترولیوم؛ حذف کربن از فعالیت های غول نفتی تا سال ۲۰۵۰

شرکت نفتی بریتیش پترولیوم به خاطر ماهیت کسب و کارش، از نظر بسیاری، آخرین نامی است که ممکن است اقدام به حذف کربن از فعالیت های خود نماید با این حال این شرکت چنین وعده ای را داده است. این غول صنعت نفت و گاز به تازگی از طرح هایش برای رساندن سطح CO2 (هم در... ادامه مطلب

چرا کاشت ۱ تریلیون درخت برای مقابله با تغییرات اقلیمی ایده خوبی نیست؟

کمپین‌های کاشت درخت حسابی گرفته‌اند. همه، از تولیدکنندگان یوتوبی گرفته تا مدیرعامل‌های شرکت‌های قدرتمند، درختان را به عنوان راهکاری برای مقابله با بحران تغییرات اقلیمی برگزیده‌اند. اما همینطور که بی‌شمار کمپین مختلف به راه می‌افتد، ده‌ها دانشمند هشدار می‌دهند که کاشتن تمام این درخت‌ها احتمالا بیشتر از اینکه سودمند باشد، آسیب‌‌رسان است.دیگران به راهکاری متفاوت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟