تولید انرژی تجدید پذیر در بریتانیا برای اولین بار از سوخت فسیلی پیشی گرفت

بریتانیا برای اولین بار پس از بازگشایی اولین نیروگاه تولید برق خود در سال 1882، موفق شد به کمک نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر در سه ماهه سوم سال 2019 نیروی بیشتری نسبت به نیروگاه های سوخت فسیلی تولید کند.

وب سایت تحلیلگر Carbon Brief با بررسی میزان تولید نیرو در بریتانیا به یافته های فوق دست پیدا کرده و پیشرفت این کشور در تبدیل سیستم تولید انرژی در یک دهه گذشته را نشان می دهد.

طبق تحلیل سایت مذکور، از ماه ژوئیه تا ماه سپتامبر نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر در بریتانیا 29.5 تراوات ساعت نیرو تولید کرده اند که بیشتر از نیروی تولید شده توسط نیروگاه های سوخت فسیلی با 29.1 تراوات ساعت نیرو است.

آلمان و تولید انرژی از نیروگاه های انرژی تجدید پذیر

تولید 0.4 تراوات ساعت نیرو توسط نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر برتری چشمگیری محسوب نمی شود اما همین میزان نیرو برق مورد نیاز صدها هزار خانوار را تامین می کند.

برای مقایسه، بریتانیا در سه ماهه سوم سال 2009 به کمک نیروگاه های سوخت فسیلی موفق به تولید 60.4 تراوات ساعت نیرو شده بود. تولید نیرو توسط نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر در مدت مشابه تنها 5.7 تراوات ساعت بوده که در بازه تقریباً ده ساله پیشرفت چشمگیری را نشان می دهد.

از مجموع انرژی تولید شده در بریتانیا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، 20 درصد از طریق نیروگاه های بادی، 12 درصد از طریق نیروگاه های زیست توده یا بیومس (Biomass) و 6 درصد نیز از طریق نیروگاه های خورشیدی بوده است.

در نیمه نخست سال 2019 اسکاتلند به کمک نیروگاه های بادی دو برابر میزان مصرف، انرژی تولید کرد. میزان تولید انرژی از این روش آنقدر زیاد است که این کشور قصد دارد با احداث یک باتری عظیم الجثه انرژی مازاد را در آن ذخیره کند.

با اینکه انرژی خورشیدی استفاده کمتری در بریتانیا دارد، ولی این کشور به دنبال روش هایی برای به کارگیری این انرژی پاک بوده و در همین مسیر اولین راه آهن مبتنی بر انرژی خورشیدی را اوایل شهریور ماه امسال راه اندازی کرد.

در تحلیل مذکور اشاره ای به این موضوع نشده که قسمت اعظم انتشار گاز دی اکسید کربن در بریتانیا ناشی از سیستم حمل و نقل این کشور است. مقامات بریتانیا قول داده اند تا در این زمینه اوضاع را بهبود دهند. سران این کشور اوایل مرداد ماه سال 96 فروش خودروی بنزینی را تا سال 2040 ممنوع اعلام کردند.

یافته های گزارش مورد بحث دستاورد مهمی برای بریتانیا محسوب شده و دلگرم کننده هستند، اما این کشور و همچنین کشورهای دیگر هنوز راهی طولانی تا بهبود وضعیت در بخش تولید انرژی پاک در پیش دارند.

منبع:
Engadget
برچسب ها

مطالب مرتبط

ترامپ بودجه تحقیقاتی انرژی پاک آمریکا را 70 درصد کاهش می دهد

دولت ترامپ بارها به وضوح اعلام کرده که از حامیان سوخت های فسیلی است و علاقه ای به برنامه های مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر ندارد. نشریه واشنگتن پست در گزارش اخیر خود آورده که پیش نویس لایحه بودجه ارائه شده از سوی دونالد ترامپ برای سال 2019، شامل کاهش چشمگیر بودجه وزارت انرژی و... ادامه مطلب

انرژی هسته‌ای بهتر است یا انرژی تجدید پذیر؟

طبق جدیدترین گزارش وضعیت هسته ای دنیا (WNISR)، انرژی های تجدید پذیر در مقایسه با انرژی هسته ای توانایی بیشتری در کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن داشته و تولید و به کارگیری آنها نیز با سرعت بیشتری انجام می شود.اواسط سال 2019 کارشناسان با مقایسه ژنراتورهای خورشیدی و بادی جدید با تعداد مشابهی نیروگاه... ادامه مطلب

چین هم اکنون بزرگ ترین تولید کننده انرژی خورشیدی در جهان است

با مشاهده تصاویر شهرهای بزرگ و صنعتی چین، به خصوص پکن و مه-دود غلیظی که بر فراز آنها گسترده شده، تنها چیزی که به ذهن نمی آید ارتباط این کشور و منابع انرژی پاک است، اما ظاهراً باید این تصور را کنار بگذاریم.به گزارش سازمان انرژی ملی چین (NEA) در سال 2016 تولید انرژی خورشیدی... ادامه مطلب

دانشمندان: در قطب شمال پلاستیک می بارد

طبق پژوهشی تازه میکروپلاستیک ها یا همان ذرات ریز پلاستیکی که سطح هر چیزی را پوشانده اند و از محصولات بزرگ تر جدا می شوند، سر از یخ های قطب شمال در آورده اند. دانشمندان اعلام کرده اند که هر لیتر از برف موجود در قطب شمال حاوی بیش از ۱۰ هزار ریز پلاستیک است؛... ادامه مطلب

افزایش چشمگیر سرعت التیام زخمها از طریق بانداژ الکتریکی

چند وقتی است که محققان متوجه شده‌اند که الکتریسیته می‌تواند به درمان زخم ها کمک کند و به همین دلیل دستگاه های الکتروتراپی زیادی در بسیاری از کلینک ها وجود دارد.حال دانشمندان راهی یافته‌اند که از اثر شفابخش نیروی برق در جراحت کوچک نیز استفاده کنند و کاربر بتواند همواره از آن برای بهبود زخم‌هایش... ادامه مطلب

ساخت ماده ای با قابلیت تبدیل همزمان گرما، نور خورشید و حرکت به انرژی الکتریسیته

پروژه بزرگ ایلان ماسک به ایده شارژ ماشین های الکتریکی با استفاده از پنل های خورشیدی تعبیه شده روی سقف منازل اشاره می کند و با وجود اینکه بسیار شگفت انگیز است اما تنها از یک منبع انرژی استفاده می کند. اخیراً محققان فنلاندی از ایده ای متفاوت صحبت می کنند که قادر است گجت های شما... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟