تولید انرژی تجدید پذیر در بریتانیا برای اولین بار از سوخت فسیلی پیشی گرفت

بریتانیا برای اولین بار پس از بازگشایی اولین نیروگاه تولید برق خود در سال 1882، موفق شد به کمک نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر در سه ماهه سوم سال 2019 نیروی بیشتری نسبت به نیروگاه های سوخت فسیلی تولید کند.

وب سایت تحلیلگر Carbon Brief با بررسی میزان تولید نیرو در بریتانیا به یافته های فوق دست پیدا کرده و پیشرفت این کشور در تبدیل سیستم تولید انرژی در یک دهه گذشته را نشان می دهد.

طبق تحلیل سایت مذکور، از ماه ژوئیه تا ماه سپتامبر نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر در بریتانیا 29.5 تراوات ساعت نیرو تولید کرده اند که بیشتر از نیروی تولید شده توسط نیروگاه های سوخت فسیلی با 29.1 تراوات ساعت نیرو است.

آلمان و تولید انرژی از نیروگاه های انرژی تجدید پذیر

تولید 0.4 تراوات ساعت نیرو توسط نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر برتری چشمگیری محسوب نمی شود اما همین میزان نیرو برق مورد نیاز صدها هزار خانوار را تامین می کند.

برای مقایسه، بریتانیا در سه ماهه سوم سال 2009 به کمک نیروگاه های سوخت فسیلی موفق به تولید 60.4 تراوات ساعت نیرو شده بود. تولید نیرو توسط نیروگاه های تولید انرژی تجدید پذیر در مدت مشابه تنها 5.7 تراوات ساعت بوده که در بازه تقریباً ده ساله پیشرفت چشمگیری را نشان می دهد.

از مجموع انرژی تولید شده در بریتانیا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، 20 درصد از طریق نیروگاه های بادی، 12 درصد از طریق نیروگاه های زیست توده یا بیومس (Biomass) و 6 درصد نیز از طریق نیروگاه های خورشیدی بوده است.

در نیمه نخست سال 2019 اسکاتلند به کمک نیروگاه های بادی دو برابر میزان مصرف، انرژی تولید کرد. میزان تولید انرژی از این روش آنقدر زیاد است که این کشور قصد دارد با احداث یک باتری عظیم الجثه انرژی مازاد را در آن ذخیره کند.

با اینکه انرژی خورشیدی استفاده کمتری در بریتانیا دارد، ولی این کشور به دنبال روش هایی برای به کارگیری این انرژی پاک بوده و در همین مسیر اولین راه آهن مبتنی بر انرژی خورشیدی را اوایل شهریور ماه امسال راه اندازی کرد.

در تحلیل مذکور اشاره ای به این موضوع نشده که قسمت اعظم انتشار گاز دی اکسید کربن در بریتانیا ناشی از سیستم حمل و نقل این کشور است. مقامات بریتانیا قول داده اند تا در این زمینه اوضاع را بهبود دهند. سران این کشور اوایل مرداد ماه سال 96 فروش خودروی بنزینی را تا سال 2040 ممنوع اعلام کردند.

یافته های گزارش مورد بحث دستاورد مهمی برای بریتانیا محسوب شده و دلگرم کننده هستند، اما این کشور و همچنین کشورهای دیگر هنوز راهی طولانی تا بهبود وضعیت در بخش تولید انرژی پاک در پیش دارند.

مطالب مرتبط

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

اولین هوابند خصوصی اواخر ۲۰۲۰ راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود

راکت فالکن ۹ اسپیس‌اکس به زودی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک می‌کند تا اولین هوابند (Airlock) ساخته شده توسط یک شرکت خصوصی را تحویل این ایستگاه دهد.این هوابند که Bishop نام دارد، توسط شرکت هوافضا Nanoracks ساخته شده و قرار است محموله‌ها از طریق آن از درون ایستگاه به فضای بیرون... ادامه مطلب

گوگل می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ تماما از انرژی پاک استفاده کند

گوگل مدعی شد به عنوان اولین کمپانی بزرگ در دنیا تمام کربن دی اکسید تولید شده در طول تاریخ این شرکت را متوازن سازی (Offset) کرده است.گوگل می‌گوید با اتخاذ سیاست آفست کربن (carbon offset) مثل کاشت درخت تمام کربن دی اکسید تولید شده توسط دیتاسنترها و ساختمان‌های این شرکت در طول تاریخ را جبران... ادامه مطلب

ماسک از پرتاب نمونه اولیه راکت استارشیپ تا ارتفاع ۱۸ هزار متری می‌گوید

مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک اطلاعات و جزئیات جدیدی درباره نمونه آزمایشی بعدی راکت استارشیپ یعنی SN8 به اشتراک گذاشته است.نمونه‌های اولیه راکت استارشیپ با نام‌های SN5 و SN6 تا به امروز توانسته‌اند دو بار تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرواز کرده و فرود موفقی داشته باشند. نمونه بعدی، SN8 نام دارد که به گفته ماسک،... ادامه مطلب

استارتاپ Astra در اولین پرتاب راکت به مدار شکست خورد

استارتاپ پرتاب راکت «Astra» در نهایت توانست اولین ماموریت آزمایشی خود را در «آلاسکا» انجام دهد که البته «Rocket 3.1» به مدار نرسید.Astra از قبل اعلام کرده بود که انتظاری برای رسیدن این راکت به مدار ندارد و هدف نهایی آن، رسیدن به مدار پس از سه پرتاب آزمایشی است. هدف از انجام ماموریت اخیر،... ادامه مطلب

همکاری «ناسا» با شرکت های خصوصی برای نمونه برداری از خاک ماه

«ناسا» به عنوان بخشی از برنامه خود برای فرستادن نخستین زن فضانورد و یک مرد به ماه در سال 2024 و همچنین ادامه فعالیت تحقیقاتی خود، نیاز دارد تا خاک این کره اسرار آمیز را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. در واقع لازم است پیش از آنکه فضانوردان به سطح ماه برسند، مطالعاتی بیشتری در... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟