آنچه ترامپ در مورد راهپیمایی فضایی زنان نمی دانست

آنچه ترامپ در مورد راهپیمایی فضایی زنان نمی دانست

روز گذشته و همزمان با نخستین راهپیمایی فضایی تمام زنانه در خارج از ایستگاه فضایی بین المللی، ترامپ فرصت را مغتنم شمرد تا صحبتی کوتاه با کریستینا کوچ و جسیکا میر داشته باشد. رئیس جمهور آمریکا در حالی که با این دو نفر صحبت می کرد به اشتباه مدعی شد که این نخستین راهپیمایی فضایی زنان در تمام طول تاریخ است که بلافاصله یکی از فضانوردان او را اصلاح کرد.

ترامپ در صحبت هایش چنین گفت:

این اولین باری است که یک زن به فضای خارج از ایستگاه فضایی بین المللی می رود. شما آدم های فوق العاده ای هستید؛ آنها دارند اولین راهپیمایی فضایی را برای تعویض یکی از بخش های بیرونی ایستگاه فضایی بین المللی انجام می دهند. آنها دارند کار می کنند آن هم در ارتفاعی بسیار زیاد. ارتفاعی که تعداد کمی از مردم در تمام طول عمر خود دیده اند.

در پاسخ به او، میر روشن ساخت که آنها مشغول ادامه راه زنانی هستند که قبلا هم پیاده روی فضایی انجام داده اند:

ما نمی خواهیم که اسم و رسم زیادی برای خود پیدا کنیم چرا که زنان زیادی در گذشته راهپیمایی فضایی انجام داده اند. این در واقع نخستین باری است که دو زن به صورت همزمان در خارج از ایستگاه فضایی بین المللی این کار را انجام می دهند. در تاریخ پروازهای فضایی تنها ۱۵ زن راهپیمایی فضایی را انجام داده اند که دو نفر از آنها میر و کوچ بوده اند.

فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی قبلا نیز خطاهای ترامپ را در تماس های تلفنی اش اصلاح کرده بودند. در سال ۲۰۱۷ میلادی ترامپ در حالی که تازه مجوز ناسا برای سفر به مریخ را امضا کرده بود (و در آن اسناد تاریخ و جدول زمانی دقیق این کار مشخص شده بود) از پگی وایتسون فضانورد پرسید: فکر می کنید چه زمانی به مریخ می روید؟

که خانم وایتسون در پاسخ گفت: خب به نظرم همانطور که شما دستور دادید حدودا در دهه ۲۰۳۰.

تماس تلفنی کوچ و میر با دونالد ترامپ تنها ۵ دقیقه طول کشید و پس از این تماس آنها چندین ساعت را در فضای خارج از ایستگاه فضایی بین المللی سپری کردند تا قطعه معیوبی که برای شارژ و تخلیه شارژ باتری ها مورد نیاز بود را تعویض نمایند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.