حقایق جالبی از بدن انسان؛ از کبد ترمیم شونده تا از دست دادن 60 نورون در هر دقیقه

حقایق جالبی از بدن انسان؛ از کبد ترمیم شونده تا از دست دادن 60 نورون در هر دقیقه

زمانی که خواندن این جمله را تمام می کنید، ۲۰ میلیون سلول جدید در بدن شما ساخته شده است. اگر این عدد را در طول عمر خود ضرب کنیم به اعداد و ارقام شگفت انگیزی در مورد بدن خود می رسیم. در ادامه با حقایق بدن انسان آشنا می شوید.

بزرگ ترین اندام بدن یعنی پوست در هر دقیقه ۳۰ تا ۴۰ هزار سلول جدید تولید می کند. این یعنی بدن انسان در هر دو تا چهار هفته یک لایه جدید پوست می سازد که برای پوشاندن هزار بدن کافیست.

حقایق بدن انسان

زیر پوست، شبکه پیچیده ای از رگ های خونی، شریان ها، مویرگ ها و عروق شعریه به طول بیش از ۱۶۰۹۳۴.۴ کیلومتر نهفته است که می توان با آنها چهار مرتبه دور زمین را دور زد. قلب روزانه ۷۵۰۰ لیتر و به طور متوسط در طول عمر حدوداً ۲۱۵ میلیون لیتر خون پمپ می کند که معادل ۸۶ استخر مسابقات المپیک است.

رنگ قرمز خون به دلیل پروتئین های هموگلوبین و آهن است که از رژیم غذایی جذب می شود. یک فرد بالغ به طور متوسط در هر مقطع از زندگی ۳ الی ۴ گرم آهن در بدن خود دارد ولی در هر روز ۱.۵ میلی گرم آهن از دست داده و با آهن جدید جایگزین می کند. انسان در طول عمر حداقل ۴۳ گرم آهن جذب می کند که برابر با ۱۰ میخ آهنی است.

ناخن های انسان در هر ماه ۳.۵ میلیمتر رشد می کنند؛ یعنی اگر در طول مدت حیات آنها را کوتاه نکنیم، طولشان به بیش از ۳ متر می رسد. یک فرد هندی به نام «شریدار چیلال» که نامش در گینس ثبت شده، زمانی که ۱۴ ساله بود کوتاه کردن ناخن های خود را متوقف کرد و تا سن ۸۲ سالگی طول ناخن هایش به حدود ۲ متر رسیده بود.

موی انسان به طور متوسط ماهانه ۱۲.۵ میلیمتر رشد می کند و اگر هیچ وقت آنها را کوتاه نکنیم طول آنها به ۱۲ متر یعنی به اندازه یک اتوبوس مدرسه می رسد.

موی انسان

انسان در هر روز حدود یک لیتر و در طول مدت حیات ۲۸۶۰۰ لیتر بزاق تولید می کند که برای پر کردن ۳۹ وان حمام کافی خواهد بود. بدن ما در هر روز ۱.۴ لیتر مخاط تولید می کند که اگر میزان مخاط تولید شده در کل دوران زندگی را جمع کنیم می توان ۵۴ وان حمام را پر کرد.

یک فرد سالم به طور متوسط در روز بین ۴۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی لیتر ادرار تولید می کند؛ یعنی ۳۴۴۰۰ لیتر در طول عمر. با این مقدار می توان ۴۶ وان حمام را پر کرد.

حال به یکی از مهم ترین و ضروری ترین اندام های بدن یعنی کبد می رسیم. به لطف اجتماع بسیار زیاد سلول های ترمیم کننده در کبد، این اندام می تواند مثل ستاره دریایی خود را بازسازی کند. یک فرد سالم می تواند ۶۵ درصد از کبد خود را از دست بدهد و همچنان بدون مشکل به زندگی ادامه دهد چون این اندام پس از چند ماه خود را بازسازی می کند.

بدن انسان مثل یک کارخانه کوچک است و روزانه تعداد بسیار زیادی سلول و مایع تولید می کند. متاسفانه تمام اعضای بدن نمی توانند خود را بازسازی کنند؛ مثلاً پرزهای درون گوش که مسئول شنوایی هستند هیچ گاه مجدداً رشد نمی کنند و اگر به آنها آسیبی برسد، شنوایی مختل خواهد شد یا به طور کل از بین خواهد رفت.

مغز انسان هنگام تولد حدوداً ۹۰ میلیارد سلول عصبی به نام نورون دارد و در هر دقیقه تقریباً ۶۰ عدد از آنها را از دست می دهد. هنگام سکته مغزی میلیون ها نورون در دقیقه از بین می روند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato