ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کهکشان راه شیری
علمی

پرتاب یک ستاره به بیرون کهکشان راه شیری با سرعت ۶ میلیون کیلومتر بر ساعت

دانشمندان موفق شده‌اند ستاره‌ای پیدا کنند که به واسطه گرانش بیش از حد سیاهچاله نزدیک آن، از کهکشان راه شیری به بیرون پرتاب می شود. علت پرتاب این ستاره چرخش طولانی مدت ستاره به دور ...

دانشمندان موفق شده‌اند ستاره‌ای پیدا کنند که به واسطه گرانش بیش از حد سیاهچاله نزدیک آن، از کهکشان راه شیری به بیرون پرتاب می شود. علت پرتاب این ستاره چرخش طولانی مدت ستاره به دور سیاهچاله‌ای در مرکز کهکشان و به دست آوردن سرعت بالا گزارش شده است.

بر اساس گفته‌های دانشمندان، ستاره مذکور با نام S5-HVS1 در میان صورت فلکی گراس (Grus) دیده شد و رصد آن به کمک یک تلسکوپ استرالیایی-آنگولایی واقع در شهر کوناباربران استرالیا میسر شده است. مشاهدات بیش‌تر از این ستاره به وسیله تلسکوپ ESA انجام شده و دانشمندان تایید کرده‌اند این ستاره با سرعت ۱۰ برابری نسبت به دیگر ستاره‌ها یا ۶ میلیون کیلومتر در حال حرکت است و به زودی از کهکشان راه شیری خارج خواهد شد.

کهکشان راه شیری

یکی از محققین می‌گوید که سرعت این ستاره به قدری بالاست که در نهایت باعث می‌شود از کهکشان بیرون رفته و دیگر باز نگردد. اولین ستاره با این سرعت تنها ۲۰ سال پیش کشف شده و تاکنون تنها چند نمونه این چنینی دیده شده است. این ستاره‌ها که با نام «ستاره‌های فوق سریع» شناخته می‌شوند، تنها راه خروجشان از کهکشان این است که به سرعت‌های بالا برسند و تنها چیزی که باعث آن می‌شود هم اجرامی با گرانش بالا مانند سیاهچاله‌ها هستند. در ادامه می‌توانید ویدیو این ستاره را مشاهده کنید:

چنین فرضیه‌ای که پرتاب ستاره‌ها را از کهکشان توضیح می‌دهد، مربوط به ۳۰ سال پیش است و بر اساس آن حتما باید ستاره دوتایی نزدیک یک سیاهچاله شود تا اولی توسط آن سیاهچاله بلعیده شده و ستاره دیگر را با سرعت بالا به بیرون پرتاب کند. دانشمندان نام این فرضیه را «مکانیزم هیلز» گذاشته‌اند.

کشف این ستاره، اولین رابطه واضح بین یک ستاره بسیار سریع و مرکز کهکشان خواهد بود. دانشمندان عقیده دارند که این ستاره با سرعت چند هزار کیلومتر در ثانیه و حدود ۵ میلیون سال پیش به بیرون پرتاب شده است؛ زمانی که انسان‌های اولیه در حال تلاشی برای ایستادن روی دو پای خود بوده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • Unconventional_NyTro
  Unconventional_NyTro | ۲۶ آبان ۱۳۹۸

  کاش به سمت کره زمین پرتاب می شد
  تا انگل منظومه شمسیُ از بین می برد

 • mohamadamak
  mohamadamak | ۲۶ آبان ۱۳۹۸

  5میلیون سال پیش پس حالا حالا ها مونده تا بیرون بزنه

 • s.s.b
  s.s.b | ۲۵ آبان ۱۳۹۸

  این سرعت چند درصد سرعت نوره ؟

  • حمید مقدسی
   حمید مقدسی | ۲۵ آبان ۱۳۹۸

   تقریباً 6 هزارم سرعت نور

  • Pitter
   Pitter | ۲۵ آبان ۱۳۹۸

   سرعت نور ۳۰۰ هزار کیلیومتر در ثانیه هست حساب کنید میشه نیم درصد سرعت نور

مطالب پیشنهادی