توسعه الگوریتمی که حملات صرع را از یک ساعت قبل پیش بینی می کند

تکنولوژی حضوری پررنگ در زندگی و بهبود سلامت انسان امروز دارد. ارائه محصولاتی نظیر دستبندهای هوشمند با قابلیت پیش بینی تشنج های شبانه یا ساعت های مچی با امکان پایش ضربان قلب را میتوان در زمره این تکنولوژی ها دانست. حالا دانشمندان نوعی سیستم هوش مصنوعی ساخته اند که میتواند حملات صرعی را با ۹۹.۶ درصد دقت تشخیص دهد و حتی آنطور که گفته شده قادر است این کار را از یک ساعت قبل انجام دهد.

طبق گزارشات IEEE Spectrum این یک ساعت زمان هم کافیست تا بیمار آمادگی لازم برای حمله صرع دریافت کرده و داروهای ضروری را مصرف کند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر حدودا ۵۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به صرع مبتلا هستند و ۷۰ درصد از این بیماران می توانند با مصرف دارو حملات ناشی از آن را کنترل کنند.

حدودا ۵۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به صرع مبتلا هستند

این سیستم هوش مصنوعی که توسط دو محقق به نام های Hisham Daoud و Magdy Bayoumi از دانشگاه University of Louisiana at Lafayette در لوئیزیانای آمریکا، گامی بزرگ رو به جلو نسبت به روش های پیش بینی فعلی محسوب می شود.

تکنیک های کنونی برای پیش بینی حملات صرع بر پایه تحلیل مغز و با کمک تست های EEG (یا نوار مغزی) استوار است و پس از آن با در نظر داشتن این دیتا از الگوهای پیش بینی استفاده می شود. روش جدید ابداعی هر دوی اینها را با هم دارد؛ به بیان دیگر سیستم هوش مصنوعی توسعه یافته نخست با کمک الگوریتم های یادگیری عمیق فعالیت های مغزی را ترسیم می کند و سپس با کمک الگوریتم دیگری کانال های الکتریکی که در زمان حمله های صرعی روشن می شوند را پیش بینی میکند.

حملات صرع

البته هنوز زمان باقیست تا این تکنیک به مرحله استفاده انبوه برسد و در اختیار بیماران مبتلا به صرع در اقصی نقاط دنیا قرار بگیرد اما این خبر می تواند زندگی این بیماران را برای همیشه تغییر دهد. گفتنی است تیم پژوهشگران دست اندرکار این پروژه هم اکنون مشغول ساخت نوعی تراشه است تا پردازش الگوریتم های یاد شده را بر عهده بگیرد.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟