پزشکان برای اولین بار انسان را وارد حالت زیست تعویقی کردند

پزشکان موفق شدند برای نخستین بار بیمار را وارد حالت «زیست تعویقی» (Suspended Animation) کرده و زمان اضافه را برای انجام عمل جراحی فراهم کنند. این دستاورد می تواند تأثیر بزرگی روی آینده عمل های جراحی بگذارد.

زیست تعویقی از موضوعات مورد علاقه پژوهشگران در چند سال اخیر بوده است. در این حالت قسمت های مختلف بدن موقتاً از کار می افتند تا زمان مورد نیاز برای عمل جراحی فراهم شده یا همانند فیلم «بیگانه»، فرد برای سفرهای فضایی بسیار طولانی مدت آماده شود.

این تکنیک به طور رسمی «احیاء و مراقبت اضطراری» (EPR) نامگذاری شده و در دانشگاه مریلند روی بیمارانی که از آسیب های حاد (مثل زخم چاقو و گلوله) رنج می برند، آزمایش شد. شانس زنده ماندن این بیماران در حالت عادی با توجه به زخم ها، کمتر از 5 درصد بوده است.

در روش EPR، خون بیمار با محلول بسیار سرد سالین (Saline) تعویض شده و دمای بدن به سرعت کاهش پیدا می کند. در چنین وضعیتی قلب از کار افتاده و فعالیت های مغز تقریباً متوقف می شوند.

در حالت طبیعی سلول های بدن برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند ولی زمانی که دما کاهش پیدا می کند، واکنش های شیمیایی درون سلولی کاهش پیدا کرده و یا متوقف می شوند؛ در نتیجه سلول ها به اکسیژن کمتری نیاز پیدا می کنند.

مغز انسان حدوداً پنج دقیقه بدون اکسیژن زنده می ماند، ولی به لطف EPR تیم جراحی دو ساعت وقت دارد تا پیش از گرم شدن بدن بیمار و به کار افتادن دوباره قلب، او را عمل کند.

«ساموئل تیشرمان» (Samuel Tisherman)، از اعضای تیم جراحی در مرکز بالتیمور، محدودیت دو ساعته ای برای بدن تعیین کرده اند ولی هنوز دقیقاً مشخص نیست بیمار چند دقیقه می تواند بدون عوارض جانبی فیزیکی، در حالت زیست تعویقی باقی بماند.

تیشرمان با اشاره به اینکه تیم جراحی از این عمل جراحی درس های زیادی گرفته است، طرفداران فیلم های علمی-تخیلی را ناامید کرده و می گوید:

«می خواهم به طور واضح بگویم که ما قصد نداریم انسان را به سیاره زحل بفرستیم؛ ما می خواهیم زمان بیشتری را برای خود خریده و جان انسان ها را نجات دهیم.»

به گفته وی نتایج کامل این عمل جراحی تا پایان سال 2020 اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط

پزشک ایرانی تومور مغزی بیماری را همزمان با ویولون زدن او برداشت [تماشا کنید]

مغز اندامی به شدت پیچیده است و زمانی که یک جراح وظیفه پیدا می کند تومورهای خطرناک مغزی را بردارد باید برای اجتناب از هر گونه آسیب احتمالی به این اندام، نهایت دقت و مهارت خود را به کار بگیرد. برای Dagmar Turner بیمار ۵۳ ساله ای که به خاطر تومور مغزی در بیمارستان کینگز... ادامه مطلب

شرحی بر یک ناهنجاری مادرزادی: دو قلوهای به هم چسبیده

ناهنجاری‌های جنینی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های جنین‌شناس‌ها و پزشکان مستقر در سرتاسر دنیاست. این دغدغه با گذر زمان، بیشتر نیز خواهد شد. چرا که شیوه زندگی ما انسان‌ها و صد البته رژیم غذایی که داریم، در تشدید بروز اختلالات جنینی تاثیر به سزایی دارد. در این یادداشت قصد نداریم ناهنجاری‌های معروف جنینی را مجدد مورد... ادامه مطلب

درمان جراحت نخاعی بی بازگشت توسط سرجیو کاناورو

انجام عمل جراحی پیوند سر انسان بیشتر به موضوع فیلم های علمی-تخیلی شبیه است اما دو پزشک جراح مغز و اعصاب به تازگی با انتشار مقالاتی مدعی شده اند که قادر به انجام چنین عمل پیچیده ای هستند.«سرجیو کاناوارو» ایتالیایی و «شیائوچینگ رن» چینی دو جراحی هستند که ادعا می کنند توانسته اند آسیب های... ادامه مطلب

سوزن هوشمند بافت مناسب برای تزریقات حساس را پیدا می‌کند

محققان مؤسسه Brigham and Women’s Hospital سوزن هوشمند جدیدی توسعه داده‌اند که می‌تواند بافت‌های زنده مختلف را از یکدیگر تشخیص دهد و بهترین نقطه برای تزریق را انتخاب نماید.این سوزن «تزریق‌گر هوشمند برای هدف گیری بافت زنده» یا i2T2 نامیده شده و برای تزریق‌های به شدت حساس طراحی شده. پروسه این گونه تزریقات به شدت ریسک... ادامه مطلب

همه چیز درباره سنگ کلیه؛ از علت تا روش های جلوگیری و درمان آن

اگر تا بحال خودتان سنگ کلیه نداشته‌اید احتمال آنکه یکی از اطرافیان‌تان دچار این مشکل شده باشد کم نیست چرا که ایران در منطقه جغرافیایی با شیوع بالای سنگ قرار داشته و بر اساس آمار ۴.۵ میلیون نفر در کشور سابقه سنگ سازی کلیه دارند.به گفته «عباس بصیری»، رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیه هر ساله بیش... ادامه مطلب

گام جدید دانشمندان در راستای پیوند اعضای بدن حیوانات به انسان

کمبود اهداکننده یکی از مهم ترین مشکلات در جراحی های پیوند اعضای بدن است که باعث شده سالانه عده زیادی از انسان ها در صف انتظار برای دریافت عضو مورد نیاز جان خود را از دست بدهند.در این بین چند سالی است که امکان پیوند اعضای بدن میان گونه های مختلف جانوری با جدیت بیشتری... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟