بنیاد ملی توسعه فناوری افتتاح شد؛ ورود دولت به حوزه‌های بلاکچین و هوش مصنوعی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت سازمان صنعتی ملل متحد یونیدو، برنامه مشترک برای توسعه کسب‌وکار و اشتغال در ایران طراحی کرده که یکی از حوزه‌های اصلی آن صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات با تمرکز بر توسعه سه زیرشاخه بلاکچین، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی است. صبح امروز (۳۰ آبان) این مرکز با نام بنیاد ملی توسعه فناوری با هدف پیشرفت این سه شاخه در کسب‌وکارهای ایرانی افتتاح شد.

«محمد نوروزی» رییس هیات مدیره بنیاد توسعه فناوری با ذکر این نکته که زندگی همه ما با تکنولوژی گره خورده اعلام کرد که آنها قصد دارند ۴ مدرسه بلاکچین، مدیریت سرمایه، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را در بنیاد راه‌اندازی کنند تا افقی تخصصی برای مخاطبین ایران تهیه نمایند:

«این روزها که اینترنت در کشور قطع شده بیشتر از همیشه درک کرده‌ایم که زندگی‌ و کسب‌وکارها پوچ شده و همین موضوع نشان می‌دهد که چقدر اینترنت در زندگی تک تک مردم تاثیر گذار است.»

«سهیل وطن دوست» مدیرعامل بنیاد ملی توسعه فناوری با ذکر این نکته که کسب‌وکار و ماهیت آن در دوران امروزی به کل عوض شده و جوانان درگیر کسب‌وکارهای جدیدی هستند که پیش‌تر تصور آن نیز غیرممکن بود گفت: «امروزه در کسب‌وکارها اگر دانش را لحاظ نکرد، آن کسب‌وکار راه به جایی نخواهد برد.

به گفته وطن دوست آنها به سه فناوری مهمهوش مصنوعی، بلاکچین و اینترنت اشیا توجه دارند چرا که آینده از آن این سه تکنولوژی خواهد بود.  بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری‌های کلان داشته‌اند.و پیش بینی می‌شود ۲۵ درصد شغل‌های آینده در محوریت این سه حوزه باشد.

وطن دوست بازار هوش مصنوعی در خاورمیانه را یک بازار بزرگ دانست که به زعم او «متاسفانه ۴۸ درصد آن متعلق به کشورهای همسایه ایران است.» مدیرعامل بنیاد ملی توسعه فناوری باور دارد که ایران نیز باید از این حوزه‌ها درآمدزایی داشته باشد و موانع سد راه بر سر تحقق چنین موضوعی را این موارد شمرد:

«کندی سازمان‌های دولتی، خلا قوانین کشوری و فاصله طبقاتی دانشگاهی و همچنین از دست دادن نیروهای حاذق و حرفه‌ای که ایران را ترک گفته‌اند از جمله مواردیست که مانع شده بتوانیم از این تکنولوژی‌ها درآمدزایی داشته باشیم.»

به گفته وطن دوست آنها ماموریت دارند تا موضوع درآمدزایی از این سه مهم را عملیاتی کنند و در این راه به سه گزینه پژوهش و آموزش و تجاری‌سازی تمسک می‌جوید: «بنیاد وظیفه دارد تا مطالعات کاربردی را انجام دهد و در تدوین آیین‌نامه‌های مهم به سازمان‌های دولتی کمک کند.»

به گفته مدیرعامل بنیاد توسعه فناوری آنها می‌خواهند با نهادهای بین‌المللی همنکاری کنند تا شرکت‌های تشکیل شده در این حوزه بتوانند محصولات خود را در عرصه جهانی عرضه نمایند.

بنیاد ملی توسعه فناوری یک شرکت خصولتی به شمار می‌رود که با همکاری نهادهای وزرات تعاون، کارو رفاه اجتماعی، صندوق کارآفرینی امید، یونیدو، منطقه ویژه اقتصادی پیام، جهاد دانشگاهی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شکل گرفته است.

مطالب مرتبط

جزئیاتی از سند مقابله با انحصار پلتفرم‌های اینترنتی منتشر شد

دبیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی اطلاعات تازه‌ای از سند سیاست‌ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی (پلتفرم‌های اینترنتی) را اعلام کرده است. به گفته او انحصار در فضاهایی چون حمل و نقل و سفارش غذای آنلاین باعث شد تا آنها به فکر ایجاد چنین سندی... ادامه مطلب

ترافیک مصرفی حضور در هیات‌های آنلاین برای کاربران رایگان خواهد بود

ساترا، وزارت ارتباطات و سازمان تبلیغات اسلامی با هدف همگرایی برای اجرای طرح «خیمه‌های رسانه‌ای» در محرم 99 تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. در این طرح قرار شده تا اینترنت رایگان برای حضور در هیات‌های آنلاین لحاظ شود و از ۹۳ هزار هیات دعوت شده تا در این طرح شرکت کنند.رئیس ساترا با اشاره به شرایط... ادامه مطلب

تامین ۱۲ میلیارد تومان سرمایه برای ۶ استارتاپ کشاورزی آغاز شد

پنجمین رویداد آنلاین «دوشنبه‌های استارت‌آپی» با هدف جذب سرمایه ۱۲ میلیارد تومانی برای ۶ استارتاپ حوزه کشاورزی دیروز توسط صندوق نوآوری و شکوفایی و با حضور سرمایه‌گذاران خطرپذیر به صورت آنلاین برگزار شد.به گفته «سیاوش ملکی‌فر» معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، در حال حاضر ۱۰ درصد از شرکت‌های دانش بنیان یعنی به طور کلی ۵۰۰... ادامه مطلب

اجازه دولت به وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورهای متخلف صادر شد

در روزهای اخیر درخواستی از سوی وزارت ارتباطات به دولت مطرح شده بود تا اختیاراتش را در برخورد با اپراتورهای متخلف افزایش دهد. امروز این پیشنهاد به امضای «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور و البته به تصویب هیات وزیران رسید.بر این اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) می‌تواند پس از اتمام مهلت... ادامه مطلب

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟