بنیاد ملی توسعه فناوری افتتاح شد؛ ورود دولت به حوزه‌های بلاکچین و هوش مصنوعی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت سازمان صنعتی ملل متحد یونیدو، برنامه مشترک برای توسعه کسب‌وکار و اشتغال در ایران طراحی کرده که یکی از حوزه‌های اصلی آن صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات با تمرکز بر توسعه سه زیرشاخه بلاکچین، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی است. صبح امروز (۳۰ آبان) این مرکز با نام بنیاد ملی توسعه فناوری با هدف پیشرفت این سه شاخه در کسب‌وکارهای ایرانی افتتاح شد.

«محمد نوروزی» رییس هیات مدیره بنیاد توسعه فناوری با ذکر این نکته که زندگی همه ما با تکنولوژی گره خورده اعلام کرد که آنها قصد دارند ۴ مدرسه بلاکچین، مدیریت سرمایه، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را در بنیاد راه‌اندازی کنند تا افقی تخصصی برای مخاطبین ایران تهیه نمایند:

«این روزها که اینترنت در کشور قطع شده بیشتر از همیشه درک کرده‌ایم که زندگی‌ و کسب‌وکارها پوچ شده و همین موضوع نشان می‌دهد که چقدر اینترنت در زندگی تک تک مردم تاثیر گذار است.»

«سهیل وطن دوست» مدیرعامل بنیاد ملی توسعه فناوری با ذکر این نکته که کسب‌وکار و ماهیت آن در دوران امروزی به کل عوض شده و جوانان درگیر کسب‌وکارهای جدیدی هستند که پیش‌تر تصور آن نیز غیرممکن بود گفت: «امروزه در کسب‌وکارها اگر دانش را لحاظ نکرد، آن کسب‌وکار راه به جایی نخواهد برد.

به گفته وطن دوست آنها به سه فناوری مهمهوش مصنوعی، بلاکچین و اینترنت اشیا توجه دارند چرا که آینده از آن این سه تکنولوژی خواهد بود.  بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری‌های کلان داشته‌اند.و پیش بینی می‌شود ۲۵ درصد شغل‌های آینده در محوریت این سه حوزه باشد.

وطن دوست بازار هوش مصنوعی در خاورمیانه را یک بازار بزرگ دانست که به زعم او «متاسفانه ۴۸ درصد آن متعلق به کشورهای همسایه ایران است.» مدیرعامل بنیاد ملی توسعه فناوری باور دارد که ایران نیز باید از این حوزه‌ها درآمدزایی داشته باشد و موانع سد راه بر سر تحقق چنین موضوعی را این موارد شمرد:

«کندی سازمان‌های دولتی، خلا قوانین کشوری و فاصله طبقاتی دانشگاهی و همچنین از دست دادن نیروهای حاذق و حرفه‌ای که ایران را ترک گفته‌اند از جمله مواردیست که مانع شده بتوانیم از این تکنولوژی‌ها درآمدزایی داشته باشیم.»

به گفته وطن دوست آنها ماموریت دارند تا موضوع درآمدزایی از این سه مهم را عملیاتی کنند و در این راه به سه گزینه پژوهش و آموزش و تجاری‌سازی تمسک می‌جوید: «بنیاد وظیفه دارد تا مطالعات کاربردی را انجام دهد و در تدوین آیین‌نامه‌های مهم به سازمان‌های دولتی کمک کند.»

به گفته مدیرعامل بنیاد توسعه فناوری آنها می‌خواهند با نهادهای بین‌المللی همنکاری کنند تا شرکت‌های تشکیل شده در این حوزه بتوانند محصولات خود را در عرصه جهانی عرضه نمایند.

بنیاد ملی توسعه فناوری یک شرکت خصولتی به شمار می‌رود که با همکاری نهادهای وزرات تعاون، کارو رفاه اجتماعی، صندوق کارآفرینی امید، یونیدو، منطقه ویژه اقتصادی پیام، جهاد دانشگاهی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شکل گرفته است.

برچسب ها

مطالب مرتبط

گزارش ویدیویی: در رویداد دیجی‌کالا چه گذشت؟

رویداد نیم دایره با محوریت نگاه به چالش‌های تجارت الکترونیکی ایران برگزار و برای اولین بار دیجیکالا در این رویداد گزارشی از عملکرد خود ارائه داد. این گزارش حکایت از آن دارد که رشد دیجی‌کالا در ۸ سال گذشته، هر سال به شکل میانگین ۱۱۱ درصد بوده است.گزارش ویدیویی دیجیاتو از رویداد دیجیکالادر این گزارش... ادامه مطلب

رویداد تهران هوشمند: تراکنش ۳۰ میلیارد تومانی استارتاپ‌ها با دریافت API از شهرداری

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران در سومین رویداد تهران هوشمند، از گردش مالی ۳۰ میلیارد تومانی برای استارتاپ‌ها از طریق ارائه بیش از ۵۰ API توسط شهرداری تهران خبر داد. «محمد فرجود» تاکید کرد که شهرداری تهران قصد دارد به اصل تحول دیجیتال شهروندی برسد.فرجود ارائه APIهای شهرداری به استارتاپ‌ها را یکی از مهمترین اقدامات... ادامه مطلب

سکوی پرتاب استارتاپ‌ها؛ سرمایه‌گذاری «۱۰۰ استارتاپ» در کسب‌وکارها به مرحله نهایی رسید

«۱۰۰ استارتاپ» با هدف سرمایه‌گذاری روی کسب‌وکارهای مرحله بذری و پیش بذری فعالیت خود را در اکوسیستم استارتاپی آغاز کرده و بعد از چند ماه فعالیت در اولین رویداد سکوی پرتاب بین بیست تیم واجد شرایط دریافت سرمایه، داوری‌های مختلفی انجام داد و در نهایت اولین تزریق سرمایه خود را به مرحله نهایی رساند.در این... ادامه مطلب

سکوی پرتاب: داوری نهایی ۲۰ استارتاپ برای انتخاب اولین دور سرمایه‌گذاری «۱۰۰ استارت‌آپ»

مجموعه «۱۰۰ استارتاپ» که برای کمک به اکوسیستم استارتاپی کشور شروع به فعالیت کرده با برگزاری اولین رویداد فصلی «سکوی پرتاب» و با گردآوری حدود ۲۰ داور اصلی این مجموعه، قصد دارد تا تیم‌های منتخب خود را مشخص نماید.به گزارش دیجیاتو، مجموعه ۱۰۰ استارتاپ قرار است روز شنبه ۱۶ آذر، داورانی از فعالین شاخص زیست... ادامه مطلب

دومین هفته دیجیتال ایران برگزار می‌شود؛ نگاهی کامل به ابعاد گوناگون اینترنت اشیا

دبیر برگزاری رویداد هفته دیجیتال با اشاره به ضرورت تحول دیجیتال و تمرکز روی یافتن مدل درآمدی مناسب از بستر اینترنت اشیا در کشور، خبر از برگزاری این رویداد از ۷ تا ۱۱ آذر ماه داد. «مهدی روحانی نژاد»، دبیر برگزاری رویداد هفته دیجیتال و رئیس فروم اینترنت اشیا در ایران، در گفتگو با دیجیاتو اعلام... ادامه مطلب

مبین‌نت در نمایشگاه تراکنش، خدمات اختصاصی برای بانک‌ها ارائه می‌کند

شرکت ارتباطات مبین‌نت در راستای ارائه راهکارهای هوشمند به سازمان‌ها و موسسات، در نمایشگاه تراکنش ایران حضور دارد و سرویس‌های سازمانی خود را برای بانک‌ها، موسسات و فعالان صنعت بانکداری و پرداخت ارائه می‌کند.روابط عمومی مبین‌نت خبر می‌دهد که این شرکت در راستای ارائه راهکارها و خدمات هوشمند خود، در نظر دارد با تمامی سرویس‌های... ادامه مطلب

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟