نمایشگر ۱۲۰ هرتز احتمالاً ویژگی متمایز کننده گلکسی S11 است

صفحه نمایش با نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز می‌تواند یک پاسخ مناسب به کسانی باشد که توسعه تکنولوژی در دنیای موبایل را کند ارزیابی می‌کردند. این ویژگی به شدت کار با موبایل را خوشایندتر می‌کند و حالا به شکل غیر رسمی شنیده می‌شود که پرچمدار بعدی سامسونگ یعنی گلکسی S11 قرار است از همین فناوری استفاده کند.

۲ سال پیش، اولین بار «ریزر فون» که نخستین موبایل گیمینگ شرکت ریزر بود، از صفحه نمایشی با نرخ تازه‌سازی ۱۲۰ هرتز استفاده کرد. موبایلی خاص و البته در آن زمان پرطرفدار که سرنوشت شگفت انگیزی نداشت.

با این حال اکنون شنیده می‌شود در سال میلادی آینده، شرکت‌های مطرح، از جمله سامسونگ قرار است سراغ رفرش ریت ۱۲۰ هرتزی در نمایشگر موبایل‌هایشان بروند؛ قابلیتی که محتوا را به شدت روان تر روی صفحه نمایش می‌‌دهد. در این حالت، در هر ثانیه ۱۲۰ بار محتوای نمایشگر تازه می‌شود در حالی که در تکنولوژی فعلی که بسیاری از موبایل‌ها از آن بهره می‌گیرند، این اتفاق در هر ثانیه ۶۰ بار می‌افتد. مشکل اصلی دست‌یابی به این تکنولوژی نبوده، بلکه مصرف بسیار بالاتر باتری موبایل است.

این ایده که قرار است نمایشگر ۱۲۰ هرتز به گلکسی S11 اضافه شود زمانی بیشتر رنگ واقعیت به خود گرفت که یک کاربر در توییتر، تصاویری از نسخه بتای اندروید ۱۰ برای نوت ۹ به اشتراک گذاشت. در این آپدیت بتا، در تنظیمات رابط کاربری One UI می‌شود گزینه‌های مختلفی را مربوط به مدیریت نرخ رفرش صفحه نمایش پیدا کرد؛ مدیریتی که البته بی‌استفاده است چون سخت‌افزار گلکسی نوت ۹، رفرش ریت بالای ۶۰ هرتز را پشتیبانی نمی‌کند.

اما وجود همین نکته در آپدیت بتای اندروید برای موبایل سامسونگ، باعث این گمانه‌زنی شده که پرچمدار بعدی این شرکت کره‌ای قرار است از رفرش ریت ۱۲۰ هرتز استفاده کند.

بر اساس تصاویر منتشر شده، استفاده از نرخ تازه سازی صفحه نمایش در حالت ۱۲۰ هرتز ۳ حالت خواهد داشت. کاربر یا می‌تواند آن را خاموش کند و از ۶۰ هرتز استفاده کند، می‌تواند حالت ۱۲۰ هرتز را همیشه روشن نگه دارد و یا می‌تواند حالت اتوماتیکی را انتخاب کند که خود دستگاه بین ۶۰ و ۱۲۰ هرتز حالتش را تغییر دهد.

اگر این نظریه که سامسونگ می‌خواهد در پرچمدار بعدی‌اش از نمایشگر ۱۲۰ هرتز استفاده کند صحیح باشد، در واقع با اولین موبایلی رو به رو خواهیم بود که یک شرکت بزرگ در سطح گسترده آن را با این ویژگی ارائه داده است. هرچند آنطور که ابتدا گفتیم، ریزر فون ۲ سال پیش این قابلیت را ارائه داد اما این موبایل به هیچ وجه فراگیر نشد.

در این بین، از سال گذشته تا کنون شرکت‌های چینی هم، البته به سراغ نرخ رفرش بالاتر از ۶۰ هرتز رفته بودند. برای مثال موبایل‌های جدید شرکت وان پلاس از نمایشگر ۹۰ هرتز استفاده می‌کنند. با این حال به نظر می‌رسد سامسونگ می‌خواهد مستقیماً به سراغ نمایشگرهای ۱۲۰ هرتز برای پرچمدار بعدی‌اش برود.

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟