تیم کوک: شرکت‌های فناوری کم‌کاری کردند؛ حالا وقت دخالت قانونگذاران است

مدیرعامل اپل از قانونگذاران خواسته به جای تلاش برای تجزیه شرکت های بزرگ، روی حریم خصوصی کاربران تمرکز کنند. وی با حمایت دوباره از قانون داکا تاکید کرد که روسای جمهور نمی توانند روی دیدگاهش تاثیر بگذارند.

کنگره آمریکا از مدت ها قبل در حال تلاش برای تصویب قانونی فدرال پیرامون حریم خصوصی کاربران بوده و روز گذشته به صورتی غیرمنتظره تیم کوک هم به جبهه آنها پیوست. مدیر عامل اپل طی مصاحبه با ABC News مدعی شد شرکت های فناوری اشتباهات خود را اصلاح نکرده اند و حالا نوبت دولت است با یک قانون فدرال پا پیش بگذارد:

باید قبول کنیم وقتی شرکت ها نظارتی روی کارهایشان ندارند، چاره ای جز تدوین مقررات سخت گیرانه باقی نمی ماند. به نظرم حالا وقت تصویب این قوانین رسیده است.

بسیاری از سیاستمداران آمریکایی از جمله «الیزابت وارن»، از نامزدهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بر این باورند که کمپانی های فناوری نظیر اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک بیش از حد بزرگ شده و باید تجزیه شوند. این شرکت ها به ایجاد فضای کسب و کار غیر رقابتی و زیر پا گذاشتن منافع مشتریان متهم شده اند.

۴۵۰ مهاجر بر اساس قانون داکا در اپل استخدام شده اند

از نظر کوک قانونگذاران به جای این سیاست ها و تمرکز بیش از حد روی قوانین ضد انحصار، باید وقت بیشتری را صرف حفظ امنیت داده ها کنند. وی بر این باور است که چند پاره کردن شرکت ها بدون توجه به حجم داده ای که از کاربران جمع آوری می شود، تلاشی بی فایده خواهد بود. مدیرعامل اپل پذیرفته اگر انحصارگرایی یک شرکت و سوءاستفاده از این قدرت ثابت شد، باید برای تجزیه آن اقدام کرد:

تصمیم گیری در اینباره بر عهده دادگاه و قانونگذاران قرار دارد نه من اما اگر شرکتی دست به انحصار و سوءاستفاده از آن زد، چاره کار تجزیه شرکت است.

کوک در حالی خواستار تمرکز بیشتر روی حجم داده های جمع آوری از کاربران شده که کمپانی متبوعش در این زمینه چندان تحت فشار قرار نگرفته و دغدغه اصلی متوجه شرکت هایی نظیر فیسبوک و گوگل است که مدل کسب و کاری خود را روی کسب درامد از داده های کاربران بنا کرده اند.

کسب درامد از داده های کاربران

مدیرعامل اپل در بخش دیگری از سخنانش دوباره از قانون حمایت از مهاجران غیرقانونی موسوم به داکا پشتیبانی کرد:

مهم نیست چه کسی در کاخ سفید است، دیدگاه من در مورد مسائل مختلف و قانون داکا یکسان می ماند. ما ۴۵۰ همکار در اپل داریم که بر اساس همین قانون استخدام شده اند و هدف من نه فقط حمایت از این ۴۵۰ نفر بلکه از تمام افراد تحت پوشش داکا در ایالات متحده است.

برنامه داکا در دولت اوباما و با هدف حمایت از مهاجرانی تصویب شد که در کودکی با پدر و مادرشان و به صورت غیرقانونی وارد خاک آمریکا شده اند. ترامپ از مدت ها قبل در پی لغو این قانون بوده اما در سال جاری یک دادگاه فدرال مانع از این اقدام شد.

مطالب مرتبط

گروه G20 در پی اخذ مالیات ۱۰۰ میلیارد دلاری از کمپانی‌های فناوری

وزرای اقتصاد گروه G20، متشکل از بیست اقتصاد برتر دنیا تاکید کردند که غول های فناوری از جمله گوگل، آمازون و فیسبوک باید خود را برای پرداخت مالیات در کشورهای دیگر آماده کنند.بر اساس قوانین فعلی بسیاری از کمپانی های دیجیتال به جای پرداخت مالیات در همه کشورها تنها در نقاطی که زیر مجموعه‌هایشان ثبت... ادامه مطلب

اتحادیه اروپا: فیسبوک برای ما تعیین تکلیف نکند

اروپا به فیسبوک اجازه نخواهد داد نحوه قانونمندسازی شبکه های اجتماعی را به این اتحادیه دیکته کند.فیسبوک در روزهای اخیر با انتشار گزارشی با عنوان «ترسیم مسیر پیش رو: قوانین محتوای آنلاین» از کشورها خواسته به جای «قوانین مداخله آمیز» دستورالعمل های ساده تری را برای این شبکه اجتماعی در نظیر بگیرند که در آن... ادامه مطلب

زاکربرگ: آماده پذیرش نظارت دولتی هستیم

مدیرعامل فیسبوک در کنفرانس امنیتی مونیخ با تاکید بر لزوم نظارت دولتی بر این پلتفرم، از پیاده سازی سیستمی خبر داد که با کمک هوش مصنوعی و هزاران کارمند محتوای مخرب را تشخیص داده و حذف می کند.با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بحث مداخله دولت های خارجی از جمله روسیه در انتخابات... ادامه مطلب

چرا اینستاگرام اپ مخصوص آیپد ندارد؟

اخیرا کاربری از مدیرعامل اینستاگرام پرسیده چرا با وجود این که دو ماه هم از سال ۲۰۲۰ می‌گذرد، هنوز برنامه اختصاصی برای آیپد توسعه داده نشده است. سوال این کاربر ذهن بسیاری دیگر را هم مشغول کرده بود، ولی اکنون می‌دانیم علت چیست: اولویت‌ها.آدام موسری (Adam Mosseri) مدیرعامل اینستاگرام در پاسخ به کاربر کنجکاو می‌گوید،... ادامه مطلب

کنفرانس بین‌المللی فیسبوک به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد

فیسبوک کنفرانس مارکتینگ سالانه خود در سان فرانسیسکو را کنسل کرده است. علت این کار ترس از دامن زدن به شیوع ویروس کرونا عنوان شده که تاکنون جان ۱۵۲۶ نفر را گرفته و ۶۷۰۸۸ نفر را آلوده کرده است.این کنفرانس که هر ساله در سان فرانسیسکو برگزار می‌شود، پذیرای بیش از ۴ هزار نفر است... ادامه مطلب

تعداد کاربران واتساپ به ۲ میلیارد نفر رسید

شرکت واتساپ با انتشار پستی در وبلاگ این شرکت اعلام کرد که پیام‌رسان واتساپ حالا دو میلیارد کاربر از سراسر جهان دارد.شرکت واتساپ ضمن اشاره به دو میلیاردی شدن پیام‌رسانش، به اهمیت رمزگذاری پیام های کاربران اشاره کرد که البته با نگرانی قانونگذاران دنیا همراه بوده است. دولت ها می گویند این اقدام باعث می... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟