سایبرتراک زودتر عرضه می‌شود یا ماشین پرنده؟ دو سال دیگر می‌فهمیم

ساختن آینده سخت و طاقت فرساست، اما ایلان ماسک با نمایش ماشین عجیب و غریبش که به درستی هم نام گذاری شده (سایبرتراک) قصد دارد تا تصور ما از آینده را کمی تغییر دهد. البته موضوعی که آینده را در ذهن ما به تصویر می‌کشد، چیزی نیست جز ماشین پرنده. مطمئنا اگر کسی در دنیای امروز باشد که بتواند چنین ماشینی بسازد، ایلان ماسک خواهد بود، ولی ما کدام را زودتر خواهیم دید؟ ماشین پرنده یا سایبرتراک؟

اگر طراحی نامانوس این ماشین را کنار بگذاریم و اگر باور کنیم که شیشه‌های این ماشین «ضد گلوله» هستند و اگر بتوانیم چهره بهت‌زده طراح ارشد تسلا یعنی فرانز ون هولتزهاوزن (Franz von Holzhausen) را هم فراموش کنیم، نمی‌توانیم چندان به تاریخ عرضه ۲۰۲۱ این ماشین/ وانت/ باربر/ خاور (؟) اعتماد کنیم، چه برسد که از این مرد بخواهیم ماشین پرنده بسازد.

سایبر تراک

از زمانی که یادمان می‌آید، همواره وعده ماشین پرنده را به دو سال بعد موکول کرده بودند. یعنی همواره دو سال با عرضه آن فاصله داشتیم. سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ (آخر الزمان)، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶، ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ همگی دو سال با عرضه ماشین پرنده فاصله داشتند. در کمال تعجب، تا عرضه سایبرتراک نیز دو سال فاصله داریم.

پس اگر بپرسیم که سایبر تراک زودتر به بازار عرضه می‌شود یا ماشین پرنده، چندان ناراحت نمی‌شوید نه؟ اما چرا اصلا باید ماشینی داشته باشیم که انگار توسط نینتندو ۶۴ رندر گرفته شده؟ ماسک می‌گوید:

وانت‌ها همواره یکسان بوده‌اند، به همین دلیل ما می‌خواستیم به شما چیز جدید نشان دهیم. البته این که منابع تجدیدپذیر هم می‌خواهیم، بی ربط نیست.

بر اساس گفته‌های ماسک، ارزان‌ترین مدل سایبر تراک ۴۰ هزار دلار قیمت خواهد داشت و قادر است تا وزن ۳ تن را بکشد، یا این که ۱.۵ تن را حمل کند. باتری‌های این ماشین هم قادر خواهند بود تا مسافت‌های ۳۲۰، ۴۸۰ و ۸۰۰ کیلومتری را پیمایش کنند. عرضه وانتی با مشخصات بالا، هزاران بار از عرضه ماشین پرنده ساده‌تر خواهد بود، آن قدر ساده که تعداد بی‌شماری از سازندگان بلندپرواز ورشکسته ماشین پرنده هم آن را تایید می‌کنند.

سایبر تراک

ماشین‌های الکتریکی یا همان «برقی» خودمان، همین الان هم در خیابان‌ها پیدا می‌شوند. کمپانی‌های بسیاری هستند که چنین ماشین‌هایی را تولید می‌کنند. اما چرا نباید به ادعا‌های ایلان ماسک خوش‌بین باشیم؟ این مرد همواره گفته است که تا فلان سال، فلان مدل از ماشین‌های تسلا را به بازار عرضه می‌کنم. اما برای شروع، عرضه مدل S و مدل X با ۱۸ ماه تاخیر روبرو شد و همچنین ماشین رودستر این کمپانی هم چند «صد» سال دیگر احتمالا روشنایی روز را ببیند.

البته شاید مقایسه عرضه ماشین پرنده با کمپانی‌ای که یک ماهواره ۲۰۰ میلیون دلاری را منفجر کرد، کم لطفی باشد. با این حال ماسک می‌گوید که قرار است از نسخه تحت فشار گذاشته شده سایبرتراک در پروژه سال ۲۰۲۲ مریخ استفاده کند. البته فراموش نکنید که ماسک بارها گفته است که دوست دارد در مریخ بمیرد، پس بهتر است این چند صباحی هم که از عمرش مانده را صرف عمل کردن به وعده‌هایش کند.

سایبر تراک

تا صحبت از «تحت فشار گذاشتن» است (پنجره «ضد گلوله» سایبرتراک لب پنجره سیگار می‌کشد) بگذارید بگوییم گه کمپانی اسپیس ایکس یکی از موشک‌های حامل ماهواره به فضا را به دلیل همین «تحت فشار گذاشتن» منفجر کرد که البته کمپانی ماسک گفت چندان هم وخیم نبوده است. به همین دلیل است که نمی‌توان چندان روی «دو سال بعد» حساب باز کرد (گزارش دیجیاتو از پروژه استارلینک همین کمپانی را ببینید).

البته شرکت‌های دیگر کمی محتاطانه از پروژه‌های بلند پروازانه خود سخن گفته‌اند. برای مثال، دارا خسروشاهی مدیر عامل اوبر می‌گوید که ماشین‌های کاملا خودران «۳ تا ۵ سال» دیگر به بازار عرضه می‌شوند. حتی کمپانی‌های پیشرو در زمینه ماشین‌های پرنده هم از «۳ تا ۵ سال» آینده برای عرضه محصولاتشان صحبت می‌کنند.

ماسک اما عقیده دارد که تا دو سال آینده سایبرتراک با تمام وعده‌هایی که داده است به بازار عرضه خواهد شد و بالاخره ما برای اولین بار، دیگر شاهد عرضه ماشین پرنده نیستیم و دنیای تکنولوژی چیز جدید‌تری را در اختیارمان داده تا هر دو سال (بخوانید ۳ تا ۵ سال) به فکر عرضه آن باشیم. پس تا ۱۴۰۱ بدرود.

malltina

مطالب مرتبط

روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب

موفقیت‌های خیره کننده «اسپیس ایکس» در توسعه راکت‌های چند بار مصرف باعث انقلابی در صنعت فضایی شده و آژانس‌های فضایی مختلف به دنبال توسعه مدل‌های مشابه هستند. پیش از این «آژانس فضایی اروپا» از طرح‌های برای دستیابی به فناوری مشابه خبر داده بود و حالا روسیه هم از پروژه توسعه راکتی پرده برداشته که به... ادامه مطلب

سناتورهای آمریکایی به دنبال اخذ مالیات ۶۰ درصدی از بزوس، زاکربرگ و ماسک هستند

جمعی از سناتورهای حزب دموکراتیک کنگره ایالات متحده قصد دارند با وضع مالیاتی ۶۰ درصدی برای شرکت‌های بزرگ و میلیاردرها، هزینه‌هایی ناشی از پاندمی ویروس کرونا را جبران کنند.به همین ترتیب افرادی مانند «جف بزوس» مدیرعامل آمازون، «ایلان ماسک» بنبان‌گذار تسلا و «مارک زاکربرگ» مالک فیسبوک احتمالا مجبور خواهند بود میلیاردها دلار پول را به... ادامه مطلب

اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA

وزارت دفاع آمریکا در قراردادی به ارزش چند میلیارد دلار شرکت‌های اسپیس‌اکس و United Launch Alliance را برای پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا انتخاب کرد.اسپیس‌اکس و ULA موفق شدند با کنار زدن رقبایی همچون «نورثروپ گرامن» و «بلو اریجین» ارسال ماهواره‌های وزارت دفاع آمریکا در بازه پنج ساله (۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷) را بر عهده بگیرند. طبق... ادامه مطلب

فضانوردان ناسا در راه زمین؛ کپسول کرو دراگون از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شد

فضانوردان ناسا، «باب بهنکن» و «داگ هارلی» با موفقیت از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) جدا شدند که اولین مرحله مهم آن‌ها برای بازگشت به زمین محسوب می‌شود.این فضانوردان که خرداد ماه توسط کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس روانه ISS شده بودند، در مرحله بعدی بازگشت به خانه از فضا به سمت اتمسفر حرکت می‌کنند و با... ادامه مطلب

ماسک ۲.۱ میلیارد دلار از تسلا پاداش می‌گیرد؛ هشتمین ثروتمند دنیا

ایلان ماسک به لطف افزایش ارزش بازار تسلا، مشمول دریافت بسته پاداش به ارزش ۲.۱ میلیارد دلار شد. ماسک می‌گوید این پول را صرف برنامه‌های اسپیس اکس برای تشکیل کلونی در مریخ می‌کند.روز سه شنبه ارزش بازار میانگین تسلا در بازه شش ماهه به ۱۵۰ میلیارد دلار رسید. این اتفاق باعث شد تا ماسک مشمول... ادامه مطلب

اسپیس اکس ماهواره کره‌ای را در مدار قرار داد؛ بازیابی موفق دو سپر حرارتی برای اولین بار

اسپیس اکس پرتاب موفق دیگری را به نیابت از «لاکهید مارتین» برای کره جنوبی انجام داد. این شرکت اولین ماهواره مخابراتی نظامی کره به نام ANASIS-II را به منظور ارتقای امنیت ملی این کشور به فضا پرتاب کرد.راکت فالکون ۹ ماهواره ANASIS-II را بامداد سه شنبه از دماغه کیپ کاناورال واقع در ایالت فلوریدا به... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟