دنیای علم و فناوری طی 10 سال اخیر چه کسانی را از دست داد؟ [قسمت دوم - آخر]

دنیای علم و فناوری طی 10 سال اخیر چه کسانی را از دست داد؟ [قسمت دوم - آخر]

از نیل آرمسترانگ تا سالی راید، از استیو جابز تا استن لی، دهه اخیر با افراد سرشناس زیادی وداع کردیم. در این مطلب می خواهیم با افراد برجسته ای از حوزه های مختلف علمی و فناوری آشنا شویم که در دهه حاضر دنیا را وداع گفتند. البته سه موجود غیر انسان هم در این فهرست حضور دارند.

سال ۲۰۱۶

بیل کمپبل

کمپبل بی دلیل به «مربی» معروف نشده است، چون افراد مشهور زیادی در دنیای تکنولوژی زیر دست او پرورش یافته اند؛ از لری چیج، سرگئی برین، اریک اشمیت، جاناتان رزنبرگ و ساندار پیچای گرفته تا استیو جابز، برد اسمیت، جف بزوس، ماریسا مایر، مارک زاکربرگ و شریل سندبرگ. کمپبل ۷۵ ساله در تاریخ ۱۸ آوریل ۲۰۱۶ بر اثر سرطان درگذشت.

الوین تافلر

الوین لویس تافلر در سال ۱۹۷۰ کتاب پرفروش «شوک آینده» را نوشت تا ما را با تغییرات سریع و شگرف دنیا آشنا کند. تافلر با کتاب «موج سوم» در ایران معروف شد. از او به عنوان یکی از مهم ترین آینده پژوهان جهان یاد می کنند. تافلر در تاریخ ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶ و در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

جو ساتر

ساتر را «پدر ۷۴۷» می نامند. او تیم مهندسی بوئینگ را رهبری کرد تا نخستین هواپیمای جمبوجت دنیا را بسازند، و سپس در ساخت بوئینگ ۷۰۷ و ۷۳۷ هم نقش مهمی را ایفا کرد. ساتر در تاریخ ۳۰ اوت ۲۰۱۶ در سن ۹۵ سالگی بر اثر ذات الریه از دنیا رفت.

اریش بلوخ

بلوخ در آلمان زاده شد و پدر و مادرش را در واقعه هولوکاست از دست داد. او سپس به آمریکا مهاجرت کرد و در سال ۱۹۵۲ به IBM پیوست. بلوخ در توسعه کامپیوترهای بزرگ IBM نقش مهمی را ایفا کرد و محاسبات کامپیوتری را در هان رونق بخشید. او در تاریخ ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶ در سن ۹۱ سالگی بر اثر بیماری آلزایمر از دنیا رفت.

جان گلن

جان گلن، فضانورد و سناتور آمریکایی اولین شهروند ایالات متحده بود که به مدار زمین رفت. او سپس در سال ۱۹۸۸ و در ۷۷ سالگی دوباره سوار بر شاتل فضایی دیسکاوری به فضا سفر کرد تا مسن ترین انسانی باشد که به فضا می رود. گلن ۹۵ ساله در تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۱۶ درگذشت.

ورا روبین

ورا روبین، ستاره شناس آمریکایی اولین فردی بود که با تحقیقات گسترده روی اجرا کیهانی، توانست وجود ماده تاریک را اثبات کند. ماده تاریک احتمالاً ۸۵ درصد جرم کل جهان را تشکیل می دهد. روبین در تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۱۶ در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

سال ۲۰۱۷

یوجین سرنان

سرنان با اجرای موفقیت آمیز مأموریت اپولو ۱۷، یازدهمین نفر از مجموع ۱۲ انسانی بود که روی ماه قدم گذاشت و جای پای خودش را روی تنها قمر زمین باقی گذاشت. او در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۷ در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

رابرت تیلور

تیلور به عنوان پیشگام حوزه کامپیوتر، نقش محوری را در توسعه و پیاده سازی اینترنت، کامپیوتر شخصی و ماوس ایفا کرد. او پس از ابتلا به بیماری پارکینسون، در تاریخ ۱۳ آوریل و در سن ۸۵ سالگی از دنیا رفت.

سال ۲۰۱۸

اورسولا لو گویین

لو گویین یکی از برجسته ترین نویسندگان آثار علمی تخیلی محسوب می شود. او را یکی از معدود نویسندگانی می دانند که رویکرد فمینیستی را در حوزه علمی تخیلی به کار گرفته است. لو گویین بیش از ۲۰ رمان و ۱۰۰ داستان کوتاه را از خود برجای گذاشت. کتاب «دست چپ تاریکی» یکی از معروف ترین آثار او به شمار می رود. او در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۸ در سن ۸۸ سالگی، احتمالا بر اثر سکته قلبی درگذشت.

جان پری بارلو

بارلو یکی از پیشگامان اینترنت آزاد بود و بنیاد مرزهای الکترونیکی (EFF) را بنا نهاد. او همچنین به عنوان ترانه سرا برای گروه موسیقی گریتفول دد (Grateful Dead) نیز فعالیت می کرد. پارلو در تاریخ ۶ فوریه ۲۰۱۸ و در سن ۷۰ سالگی درگذشت.

استفن هاوکینگ

آخرین مقاله استیون هاوکینگ

هاوکینگ را می توان معروف ترین فیزیکدان و نظریه پرداز معاصر دانست. او در دوران جوانی به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) مبتلا شد و باقی عمرش را روی ویلچر برقی سپری کرد. هاوکینگ در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۸ در سن ۷۶ سالگی از دنیا رفت. او تنها فیزیکدانی بود که به چهره سرشناس عامه مردم هم تبدیل شد و در برنامه های متعددی از جمله سری سیمپسون ها یا استارترک: نسل بعد حضور یافت.

ری مونتاگ

مونتاگ به عنوان یک زن سیاهپوست آمریکایی توانست به جرگه مهندسین نیروی دریایی آمریکا بپیوندد. او اولین فردی بود که نقشه کامل یک کشتی را با استفاده از سیستم کامپیوتری طراحی کند، و همچنین اولین مدیر برنامه کشتی ها در تاریخ نیروی دریایی آمریکا به شمار می رود. مونتاگ در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ و در سن ۸۳ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

پل آلن

پل آلن را به عنوان یکی از مؤسسین مایکروسافت می شناسیم، اما او فعالیت های زیادی داشت. آلن مالک چند تیم ورزشی حرفه ای بود، در اولین شرکت فضایی خصوصی یعنی SpaceShipOne سرمایه گذاری کرد و مؤسسه علوم مغزی آلن را تأسیس نمود. آلن در تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ و در سن ۶۵ سالگی بر اثر سرطان خون (لنفوم غیر هاجکین) از دنیا رفت.

استن لی

استن لی درگذشت

استن لی برجسته ترین شخصیت دنیای کمیک بوک ها و به خصوص کمیک های مارول حساب می شود. او بسیاری از شخصیت های معروف از جمله اسپایدرمن را خلق کرده است. لی در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۸ در سن ۹۵ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

کالین کرال

کارآفرین آمریکایی و مؤسس سرویس میزبانی ویدیوی واین (Vine) و بازی HQ Trivia در سن ۳۴ سالگی بر اثر اوردوز درگذشت.

نانسی رومن

رومن به «مادر هابل» معروف بود، چون نقش مهمی را در برپایی تلسکوپ فضایی هابل ایفا کرد. او که یکی از اولین مدیران ارشد زن ناسا محسوب می شود، در تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۱۸ و در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

سال ۲۰۱۹

پیتر میهیو

میهیو هنرپیشه معروف آمریکایی بود که به خاطر ایفای نقش «چوباکا» در سری فیلم های جنگ ستارگان مشهور شد. او در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ و در سن ۷۴ سالگی درگذشت.

لی لاکوکا

لاکوکا یکی از مدیران ارشد صنعت خودروسازی آمریکا بود که شرکت فورد را متحول کرد و در طراحی مدل های معروفی از جمله موستانگ، پینتو و اسکورت نقش مهمی داشت. او همچنین در دهه ۱۹۸۰ میلادی شرکت کرایسلر را نیز مدیریت می کرد.لاکوکا در تاریخ ۲ جولای ۲۰۱۹ و در سن ۹۴ سالگی بر اثر بیماری پارکینسون از دنیا رفت.

الکسی لئونوف

کیهان نورد روسی، الکسی لئونوف اولین انسانی بود که در سال ۱۹۶۵ راهپیمایی فضایی انجام داد. لئونوف در تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۱۹ در سن ۸۵ سالگی درگذشت. آخرین پرواز فضایی او در سال ۱۹۷۵ و به عنوان بخشی از پروژه آزمایشی آپولو-سایوز انجام شد.

موجودات غیر انسان

کوکو، گوریل باهوش

کوکو گوریلی بود که توانست زبان اشاره را بیاموزد و با گربه ها هم دوست شود. این گوریل غربی سرزمین های پست در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۱۸ در سن ۴۶ سالگی درگذشت. کوکو شهرت جهانی داشت و در مستندهای تلویزیونی متعددی حضور یافت. تصویر او روی جلد مجله نشنال جئوگرافیک هم نقش بست.

مریخ نورد اپورچونیتی

مریخ نورد ناسا به مدت ۱۵ سال در سیاره سرخ به سیاحت و اکتشاف پرداخت، اما در تاریخ ۱۰ ژوئن ۲۰۱۸ ارتباطش با زمین قطع شد. پس از اینکه اپورچونیتی نتوانست به ۱۰۰۰ سیگنال مخابره شده از زمین پاسخ دهد، آژانس فضایی پایان کار مریخ نورد را در تاریخ ۱۳ فوریه ۲۰۱۹ اعلام کرد.

گرامپی کت

گربه اخمو که به خاطر چهره خاصش به گرامپی کت معروف شده بود، ثروت هنگفتی را برای صاحبش به ارمغان آورد. این گربه حتی شرکتی به نام خودش داشت که محصولاتی مثل تقویم، لباس و اسباب بازی تولید می کرد. گرامپی کت در ۷ سالگی و در تاریخ ۱۴ مه ۲۰۱۹ مرد.

نظرات ۲۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato