ادعای یک دانشمند اخترشناس: تا سال آینده حیات فرازمینی را پیدا می کنیم

ادعای یک دانشمند اخترشناس: تا سال آینده حیات فرازمینی را پیدا می کنیم

طبق گفته پژوهشگری که باور دارد تلاش بشریت برای برقراری ارتباط با موجودات فرازمینی از برنامه زمانی واقعی عقب است، حیات فرازمینی به زودی زود و حداکثر تا یکسال دیگر خود را نمایان می کند.

قرن هاست که بشر در جستجوی حیات هوشمند فرازمینی است و کشفیات اخیر نشان می دهند که حالا ما از هر زمان دیگری به این موجودات نزدیکتر شده ایم. کشفیاتی نظیر اگزوپلنت های مشابه زمین، نشانه های آب در مریخ و اقمار قابل سکونت در منظومه خورشیدی همگی نشان از آن دارند که شرایط مورد نیاز برای وجود حیات صرفا محدود به سیاره زمین نیستند. با این حال هنوز شواهد محکمی در رابطه با وجود فرازمینی ها به دست نیامده هرچند که دانشمندان باور دارند بالاخره این موجودات پیدا می شوند و در تازه ترین اظهار نظر یکی از این دانشمندان گفته چنین اتفاقی سال آینده رخ می دهد.

مطلب پیشنهادی:قبل از دایناسورها، هزارپایانی به اندازه درخت کریسمس روی زمین زندگی می‌کردند قبل از دایناسورها، هزارپایانی به اندازه درخت کریسمس روی زمین زندگی می‌کردند

حیات فرازمینی

داگلاس وکاچ رئیس سازمان غیرانتفاعی ارسال پیام برای هوش فرازمینی به اختصار METI باور دارد که حتی اگر ۰.۰۱ درصد از سیستم های ستاره ای فعلی وجود داشته باشند باز هم میلیون ها فرازمینی در خارج از زمین حضور دارند.

و به همین خاطر نیز آقای وکاچ باور دارد بشریت در مسیر پیدا کردن حیات فرازمینی کمی دیر وارد عمل شده است. او در مصاحبه با وبسایت Space.com گفت:

مطلب پیشنهادی:ناسا برای 15 دقیقه نفس‌گیر تماس خود با هلیکوپتر «ابتکار» را از دست داد ناسا برای 15 دقیقه نفس‌گیر تماس خود با هلیکوپتر «ابتکار» را از دست داد

همه اینها به میزان پراکندگی هوش فرازمینی بستگی دارد.

اگر از هر ۱۰ هزار منظومه ستاره ای یکی از آنها تمدن پیشرفته را در خود جای داشته باشد که در تلاش برای برقراری ارتباط با انسان باشد آنگاه ما به مراتب عقب تر از برنامه زمانی برای کشف آنها هستیم و این خبر که بشر در عالم هستی تنها نیست دست کم تا یک سال دیگر منتشر می شود.

اما به احتمال زیاد بشر پیش از پیدا کردن اشکال پیشرفته زندگی، حیات میکروبی را کشف خواهد کرد و به همین خاطر است که دانشمندان حالا سخت مشغول ساختن تلسکوپ های تشخیص دهنده امضای زیستی هستند.

حیات فرازمینی

مطلب پیشنهادی:دانشمندان نقشه‌ای عجیب برای قابل سکونت کردن مریخ ارائه کردند دانشمندان نقشه‌ای عجیب برای قابل سکونت کردن مریخ ارائه کردند

آقای وکاچ در ادامه گفت:

همزمان با راه اندازی نسل بعدی تلسکوپ فضایی شانس ما نیز برای تشخیص علائم و نشانه های حیات بیشتر می شود چراکه به لطف این تلسکوپ میتوانیم تغییرات جوی سیاراتی که بدور ستاره های دیگر می چرخند را تشخیص دهیم و میلیون ها هدف جدید برای رصد در آسمان پیدا خواهیم کرد.

با این حال پیشتر برخی از دانشمندان در رابطه با تلاش برای پیدا کردن نشانه های حیات هوشمند فرازمینی هشدار داده بودند. حتی استیون هاوکینگ که در سال گذشته دیده از جهان فروبست در صحبت هایش مدعی شد پیدا کردن این موجودات ممکن است خطراتی برای انسان داشته باشد.

او برای روشن کردن دیدگاه خود مثال مواجهه اروپایی ها با بومیان آمریکا را مطرح کرد که به کشته شدن تعداد زیادی از انسان ها منجر گردید.

مطلب پیشنهادی:سیاره‌ای در مدار یک ستاره مرده: نگاهی به سرنوشت منظومه شمسی سیاره‌ای در مدار یک ستاره مرده: نگاهی به سرنوشت منظومه شمسی
نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato