۲۲ میلیون مشترک تازه برای شبکه موبایل در سال ۹۸؛ آیا پای رجیستری در میان است؟

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) به تازگی آمارهای حوزه فناوری اطلاعات و تلفن همراه را تا پایان شهریور ۹۸ منتشر کرده است. اما نکته‌ای که در این آمارها نمی‌توان به آن توجهی نداشت، افزایش غیرطبیعی مشترکان موبایل از ابتدای سال ۹۸ است؛ این آمار نشان می‌دهد که بیشتر از ۲۲ میلیون سیم‌کارت فقط در ۳ ماه ابتدای امسال ثبت شده‌اند. فرضیه‌ای که وجود دارد این است که بخش زیادی از آن‌ها برای رجیستری موبایل‌های مسافری ثبت شده‌اند.

در آن زمان پای دفاتر مسافرتی متخلف که مدارک کاربران را در اختیار داشتند به موضوع باز شده بود اما هیچ وقت مشخص نشد که بررسی‌ها به کجا رسیده است. حالا این آمار، به شکل دقیق‌تری نشان می‌دهد که در سه ماه ابتدای امسال و قبل از اتصال سامانه گمرک به ناجا و جلوگیری از تخلف‌ها در رجیستری، چه اتفاقاتی در جریان بوده است.

یک فرضیه قوی: رجیستری موبایل‌های مسافری

اما چرا این فرضیه مطرح است؟ حالا که آمارهای جدید منتشر شده، می‌توان دید که از انتهای خرداد ۹۸ تا پایان شهریور ۹۸، فقط ۱۱۶ هزار و ۵۳۰ سیم‌کارت به شبکه اضافه شده است. اما از پایان اسفند ۹۷ تا پایان خرداد ۹۸ و در سه ماه ابتدای امسال، ۲۲ میلیون و ۸۹۸ هزار و ۵۵۴ مشترک به شبکه اضافه شده است.

رگولاتوری بر اساس آمار جدیدش اعلام کرده که تا پایان شهریور ۹۸ تعداد ۱۱۶ میلیون و ۵۱ هزار مشترک موبایل در کشور وجود دارد (تعداد سیم‌کارت‌های فروخته شده) و همین مسئله ضریب نفوذ تلفن همراه را در کشور به ۱۳۹.۷ درصد رسانده است.

این در حالیست که تعداد مشترکین موبایل در کشور، یک سال قبل و در شهریور سال گذشته ۹۱ میلیون و ۵۴۷ هزار مشترک بوده‌اند و بر همین اساس ضریب نفوذ هم ۱۱۱.۵ درصد بود. در واقع از ابتدای سال ۹۸ تا انتهای شهریور ماه، شاهد یک رشد غیر قابل توجیه در افزایش تعداد مشترکین موبایل (فروش سیم کارت) و طبعاً افزایش ضریب نفوذ موبایل در کشور بوده‌ایم.

این در حالیست که از فاصله‌ی انتهای خرداد ۹۸ تا انتهای شهریور ۹۸، تغییر تعداد مشترکین و ضریب نفوذ آن واقعاً ناچیز است. بخش اصلی افزایش مشترکین موبایل، مربوط به بازه زمانی ابتدای فروردین تا انتهای خرداد ۹۸ بوده است که از ۹۳ میلیون و ۳۶ هزار مشترک به ۱۱۵ میلیون و ۹۳۵ هزار مشترک رسیده‌ایم. به کلامی دقیق‌تر، ۲۲ میلیون و ۸۹۸ هزار و ۵۵۴ مشترک به شبکه موبایل در عرض ۳ ماه اضافه شدند.

یک احتمال قوی که برای چنین اتفاقی وجود دارد، محکم‌تر شدن اجرای طرح رجیستری است. از ابتدای خرداد ماه، با اتصال سامانه گمرک به ناجا، صرفاً موبایل مسافری که توسط مسافر واقعی وارد کشور شده قابلیت رجیستر شدن دارد. این در حالیست که در ۲ ماه ابتدای سال، بارها هشدار داده شده بود که جلوی واردات چمدانی یا مسافری از ابتدای خرداد ماه گرفته خواهد شد.

این احتمال قوی وجود دارد که افزایش ۲۲ میلیونی مشترکان موبایل در یک بازه ۳ ماهه که کاملاً غیر طبیعی است، مربوط به رجیستر موبایل‌های مسافری باشد که در فروردین و اردیبهشت (قبل از اتصال سامانه گمرک و ناجا) ثبت شده‌اند و برای ثبت آن‌ها، به سیم‌کارت‌های تازه نیاز بوده است.

به نظر می‌رسد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی لازم است تا تحقیقات گسترده‌تری در رابطه با این افزایش غیرطبیعی مشترکین انجام دهد، چراکه در همان زمان، کاربران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بودند که بدون اینکه خبر داشته باشند، سیم‌کارت‌هایی به نام آن‌ها ثبت شده است. در آن زمان پای برخی دفاتر مسافرتی متخلف که مدارک شهروندان را در اختیار داشتند، به موضوع باز شده بود اما هیچ وقت مشخص نشد سرنوشت بررسی این تخلف‌ها به کجا رسیده است.

حالا و بر اساس آمارهایی که مربوط به پایان شهریور ۹۸ هستند، رگولاتوری اعلام کرده است که همراه اول با ۶۱ میلیون و ۷۳۱ هزار سیم‌کارت، ۵۳.۱۹ درصد از سهم بازار اپراتورها را در اختیار دارد. ایرانسل هم با ۴۹ میلیون و ۸۹۹ هزار سیم‌کارت سهم خود را افزایش داده و به ۴۲.۹۹ درصد رسیده است. در این میان رایتل اما با ۴ میلیون و ۴۲۰ هزار مشترک، ۳.۸۱ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.

مرزبندی اینترنت ثابت و سیار

بخش جالب دیگر گزارش جدید رگولاتوری مربوط به ضریب نفوذ اینترنت در کشور است و مرزبندی اینترنت در قالب سیار و ثابت است. اینترنت ثابت به دلیل عقب ماندگی‌ و عدم توسعه در سال‌های اخیر، در گزارش‌های فصلی روندی کاهشی داشته است. به گونه‌ای که حالا ضریب نفوذ آن تنها ۱۰.۶۱ درصد است. این در حالیست که بر اساس آمارهای شهریور ۹۷، اینترنت ثابت ضریب نفوذی ۱۲.۲۳ درصدی در کشور داشته است.

در واقع، در شهریور ۹۷ اینترنت ثابت ۱۰ میلیون و ۳۵ هزار مشترک داشته اما در شهریور ۹۸، تعداد این مشترکین به ۸ میلیون و ۸۱۳ هزار عدد کاهش داشته است. نکته کلیدی که گاهی به آن توجه نمی‌شود، این است که برعکس اینترنت موبایل، یک خانواده از اینترنت ثابت استفاده می‌کنند در حالی که اینترنت موبایل، در بیشتر مواقع فقط توسط یک شخص استفاده می‌شود.

از سوی مقابل ضریب نفوذ اینترنت سیار در کشور به ۷۶.۵۸ درصد رسیده است و این در حالیست که شهریور ۹۷، این ضریب نفوذ ۷۴.۵۸ درصد بوده است. یعنی در شهریور ۹۷، تعداد ۶۱ میلیون و ۲۱۴ هزار نفر از اینترنت موبایل استفاده کرده‌اند و حالا در شهریور ۹۸، کاربران اینترنت موبایل بیشتر از ۶۳ میلیون و ۶۱۷ هزار نفر هستند.

البته نکته قابل توجه دیگر اینجاست که در اسفند ۹۷، تعداد کاربران اینترنت موبایل در ایران به بیشتر از ۶۴ میلیون و ۱۳۷ هزار کاربر هم رسیده بود.

در این میان سهم کاربرانی که از طریق اینترنت ثابت TD-LTE به دهکده جهانی متصل می‌شوند ۱.۵ درصد از کل ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند است و بیشتر از ۱ میلیون و ۸۵ هزار اتصال از این طریق وجود دارد. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که TD-LTE هم یک ارتباط ثابت است نه سیار، و در نتیجه تعداد مشترکان واقعی آن، مانند اینترنت ADSL، به ازای هر اتصال بیشتر از یک کاربر است.

در این میان سهم FTTx هم تنها ۰.۱۲ درصد است و بیشتر از ۸۷ هزار مشترک از طریق این شبکه ثابت پرسرعت به اینترنت متصل می‌شوند؛ آماری که هنوز بسیار پایین است چرا که کاربران در بسیاری از شهرها به این شبکه‌ی پرسرعت دسترسی ندارند.

برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

سامانه همتا برای ارسال کد فعالسازی رجیستری ۳ هزار تومان از کاربران دریافت می‌کند

مصوبه یک جلسه ۲۹۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به پولی شدن هزینه خدمات سامانه همتا برای ارائه کد فعالسازی گوشی‌ها منجر شده؛ خدماتی که تا پیش از این رایگان بود. این جلسه در دوازدهم آبان ماه سال جاری برگزار شده و در آن هزینه‌ای تقریبا ۳ هزار تومانی برای ارسال کد فعالسازی سامانه همتا برای... ادامه مطلب

هزینه‌های رجیستری مازادی که در طی چند ساعت پرداخت شدند؛ راه‌حل چیست؟

هزینه رجیستری موبایل با تغییر قوانین پیرامون گوشی مسافری، افزایش داشت و به نظر می‌رسد این افزایش قیمت در ساعات اولیه با اختلال مواجه بوده و مبالغ پرداخت شده بسیار بالاتر از حد واقعی خود بوده است. این موضوع طی چند ساعت تصحیح شده اما ترکش این مشکلات گریبانگیر عده‌ای از مردم شده است چرا... ادامه مطلب

همتا نسبت به پیامک‌های جعلی رجیستری هشدار داد

در پایان هفته گذشته هزینه رجیستری گوشی‌های مسافری افزایش یافت. اما به دنبال این تغییرات، به تازگی پیامکی به برخی افراد ارسال شده که از آنها درخواست شده تا جهت جلوگیری از قطع شدن تلفن همراه، مبلغی را پرداخت کنند و آنها را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که شبیه به درگاه‌های پرداخت است. در همین... ادامه مطلب

افزایش قابل توجه هزینه رجیستری گوشی مسافری با اعمال قوانین جدید گمرکی

با برداشته شدن معافیت ۸۰ دلاری واردات مسافری گوشی، اعمال نرخ ارز بر اساس سامانه سنا برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی و همچنین افزایش عوارض ورودی گوشی مسافری به ۲۶ درصد، از صبح امروز نرخ‌های رجیستری گوشی‌هایی که از طریق مسافران واقعی رجیستر می‌شوند افزایشی قابل توجه داشته است.دولت با این سه تصمیم جدید... ادامه مطلب

معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافری لغو شد

با نزدیک شدن به پایان پیاده روی اربعین و سفر میلیون‌ها ایرانی به عراق، معاون فنی گمرک ایران از معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافری خبر داد و آعلام کرد حقوق و عوارض ورودی تلفن همراه از این به بعد با نرخ ارز سنا محاسبه می‌شود.گوشی‌های مسافرتی از ابتدای اجرایی شدن طرح رجیستری جنجال‌ زیادی... ادامه مطلب

سخنگوی طرح رجیستری: آنتن 30 هزار گوشی مسافرتی قطع نشده است

«حمیدرضا دهقانی‌نیا» سخنگوی طرح رجیستری در گفت‌وگو با شبکه خبر اعلام کرده که 30 هزار دستگاه تلفن همراه قطع نشده است، بلکه به دلیل محرز شدن تخلف سوء استفاده از تسهیلات مسافری، برای این دستگاه‌ها پیامک هشدار ارسال شده است.این در حالی است که گزارشات دیجیاتو حکایت از این دارد که بسیاری از گوشی‌های موبایل‌ها... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟