همه چیز درباره آیفون 13
سیستم عامل المنتری ۵.۱ منتشر شد؛ macOS دنیای لینوکس [تماشا کنید]

سیستم عامل المنتری ۵.۱ منتشر شد؛ macOS دنیای لینوکس [تماشا کنید]

سیستم عامل المنتری توزیعی از لینوکس است که بر پایه اوبونتو توسعه یافته و بیشتر روی کاربران غیر فنی متمرکز است. المنتری به لطف مزایایی نظیر سرعت بالا، متن باز بودن و حراست از حریم خصوصی کاربر می تواند به جایگزینی برای ویندوز و macOS بدل شود.

المنتری به واسطه محیط دسکتاپ چشم نواز و تجربه کاربری فوق العاده همیشه به عنوان آینده لینوکس روی کامپیوترهای شخصی در نظر گرفته می شود. اخیرا جدیدترین نسخه سیستم عامل که المنتری ۵.۱ است با کد Hera و بهینه سازی های اساسی منتشر شده است. توزیع المنتری، محیط دسکتاپ آن به نام Pantheon و اپ های همراه همگی توسط کمپانی elementary توسعه یافته اند.

یکی از مهمترین ویژگی های المنتری AppCenter است و حالا نسبت به نسخه های قبلی تا ۱۰ برابر سریعتر شده. «کسیدی جیمز»، هم بنیانگذار کمپانی توسعه دهنده در این باره می گوید:

المنتری ۵.۱ از همان مخازن و کتابخانه های Juno استفاده می کند اما با استفاده از آموخته های گذشته تجربه کاربری بهتری را به ارمغان می آورد. هرچند این آپدیت ورژن کاملا جدیدی نیست اما آنقدر مهم بوده که سزاوار دریافت شماره ۵.۱ باشد.

المنتری ۵.۱

پس از نصب نسخه جدید و بوت سیستم تغییرات از همان ابتدا خودشان را به رخ می کشند. صفحه لاگین و خوش آمد گویی واضح تر است، بهتر کار می کند و مشکلات نسخه قبلی از جمله فوکوس در آن رفع شده. نسخه جدید سیستم عامل به صورت پیش فرض دارای Flatpak است که مدیریت نرم افزار و بسته ها را آسان می سازد. دیگر ویژگی های جدید المنتری ۵.۱ شامل موارد زیر است:

  • تقویم: طراحی جدیدی برای آن پیاده سازی شده که روشن تر، سر راست تر و کاربردی است. امکان تعریف رویدادهای تکراری هم فراهم شده.
  • دوربین: از نظر سرعت بهینه سازی شده و با بسیاری از وبکم ها سازگاری دارد
  • موزیک: کارایی کلی پلیر و جستجوی فایل از طریق میانبرها به شکل چشمگیری ارتقا یافته
  • ویدیو: پشتیبانی از پخش خودکار اپیزود بعدی و بهینه سازی ناوبری از طریق کیبورد میسر شده
  • ترمینال: میانبرهای کیبورد و کنتراست بهینه شده

سیستم عامل المنتری ۵.۱ را می توان macOS دنیای لینوکس ها دانست. جذابیت ظاهری، کارایی روان و قابلیت های فراوان این توزیع را به یکی از بهترین گزینه ها برای کاربران عادی تبدیل کرده که علاقه ای به درگیر شدن در جنبه های فنی دارند.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato