ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

اولین مأموریت پاکسازی زباله های فضایی سال 2025 اجرا می شود

آژانس فضایی اروپا (ESA) اولین ماموریت پاکسازی فضا از زباله های فضایی را برنامه ریزی کرد. این ماموریت که «کلیر اسپیس وان» (ClearSpace-1) نامگذاری شده، سال 2025 آغاز خواهد شد و هدف آن جمع آوری ...

پیمان حسنی
نوشته شده توسط پیمان حسنی | ۱۹ آذر ۱۳۹۸ | ۲۳:۵۹

آژانس فضایی اروپا (ESA) اولین ماموریت پاکسازی فضا از زباله های فضایی را برنامه ریزی کرد. این ماموریت که «کلیر اسپیس وان» (ClearSpace-1) نامگذاری شده، سال 2025 آغاز خواهد شد و هدف آن جمع آوری و از بین بردن باقی مانده راکت VESPA است.

آژانس فضایی اروپا قصد دارد به عنوان بخشی از برنامه امنیت فضایی خود، با وسیله ای به نام «کلیر اسپیس وان»، اولین ماموریت پاکسازی مدار از زباله فضایی را انجام داده و دیگر کشورها را به این کار تشویق کند.

پاکسازی زباله فضایی به کمک ابزار ClearSpace-1

آژانس ESA می خواهد در این ماموریت باقی مانده راکت VESPA را که سال 2013 برای دومین بار به فضا پرتاب شد جمع آوری کند. قسمت بالایی این راکت در حال حاضر در مداری به ارتفاع 800 در 660 کیلومتر سرگردان است. باقی مانده این راکت به خاطر وزن کم (100 کیلوگرم) و ساختار ساده و محکم برای این ماموریت انتخاب شده است.

وسیله مورد بحث ابتدا به مدار 500 کیلومتری خواهد رفت و پس از آزمایش و دریافت فرامین، به بقایای راکت VESPA نزدیک خواهد شد و به کمک چهار بازوی رباتیک، زباله این راکت را با حمل کردن به اتمسفر زمین می سوزاند. اگر این ماموریت موفقیت آمیز باشد، مسیر برای انجام آزمایشات بلندپروازانه دیگر و حمل چندین زباله فضایی هموار خواهد شد.

نمایی از ابزار ClearSpace-1

«لوییزا اینوسنتی» (Luisa Innocenti)، مدیر طرح پاکسازی فضا از آژانس فضایی اروپا در مورد این ماموریت می گوید:

«حتی اگر همین فردا تمام ماموریت های ارسال راکت به فضا متوقف شوند، تعداد زباله های فضایی به خاطر برخورد آنها با یکدیگر و ایجاد زباله جدید، بیشتر خواهد شد. ما باید ابزارهایی را توسعه دهیم که از برخورد زباله های فضایی با یکدیگر جلوگیری کرده و پسماندهای فعلی را پاکسازی کنند.»

او اشاره می کند که مطالعات ناسا و آژانس فضایی اروپا نشان می دهند تنها روش برقراری ثبات در مدار، پاکسازی مداوم مدار زمین از زباله های فضایی است.

نحوه پاکسازی فضا توسط ابزار کلیر اسپیس وان در قالب انیمیشن زیر به تصویر کشیده شده است:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Erfan
    Erfan | ۲۰ آذر ۱۳۹۸

    ???????????

مطالب پیشنهادی