چهارده ساعت غذا نخوردن در روز به درمان دیابت و کاهش وزن کمک می‌کند

بر اساس جدیدترین مطالعات انجام شده توسط محققان، دریافت وعده های غذایی در بازه زمانی 10 ساعته می تواند در درمان بیماری قلبی و دیابت مفید باشد. پژوهشگران در این تحقیق 12 هفته ای دریافتند ایجاد وقفه در غذا خوردن در کنار مصرف دارو منجر به بهبود سلامت بیماران می شود.

یکی از جالب ترین رژیم های غذایی دنیای مدرن، روزه منقطع (Intermittent Fasting) است. در این روش به جای روزه گرفتن در تمام روز در طول هفته یا ماه، میزان دریافت کالری در بازه 24 ساعته محدود می شود. در رژیم غذایی روزه منقطع و رژیم های مشابه، فقط هر 4 تا 8 ساعت باید غذا خورد که با این کار مدت زمان روزه گرفتن به 16 تا 20 ساعت می رسد.

بلیط هواپیما

محدود کردن میزان دریافت کالری در روزه منقطع و رژیم های شبیه به آن باعث می شود تا میزان دریافت کالری با ساعت بدن هماهنگ شود. مطالعات نشان می دهند درصد بالایی از مردم وعده های غذایی خود را در بازه 15 ساعته دریافت می کنند و تنها 10 درصد از آنها وعده ها را در بازه 12 ساعته یا کمتر به بدن می رسانند.

با اینکه غذا خوردن در هر 4 تا 8 ساعت می تواند مزیت هایی برای سلامتی داشته باشد، ولی مطالعات جدید نشان می دهند افزایش این مدت زمان به 10 ساعت نیز حاوی مزایایی برای سلامتی است.

«ساتچیداناندا پاندا» (Satchidananda Panda)، یکی از نویسندگان مقاله جدید می گوید:

«بحث های زیادی پیرامون روزه منقطع و اینکه افراد چه زمانی باید غذا بخورند تا بیشترین بهره وری را از این روش ببرند، شکل گرفته است. بر اساس آزمایشاتی که روی موش ها انجام دادیم، غذا خوردن در پنجره زمانی 10 ساعته مزیت های این رژیم را داشته و در عین حال آنقدر محدود کننده نیست که فرد نتواند به طور طولانی مدت از آن پیروی کند.»

محققان موسسه زیست شناسی سالک (Salk Institute) و دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو روی 19 فرد چاق و افرادی مطالعه کردند که به خاطر مشکلات سوخت و ساز تحت درمان بودند. همه افراد شرکت کننده در پنجره زمانی 14 ساعته وعده های غذایی را دریافت می کردند.

در این آزمایش از افراد شرکت کننده خواسته شد تا عادات غذایی و ورزشی خود را مطابق معمول دنبال کنند، با این تفاوت که میزان دریافت کالری را در پنجره زمانی 10 ساعته محدود کرده و روزانه 14 ساعت روزه بگیرند.

پس از سه ماه وزن و شاخص توده بدنی (BMI) افراد شرکت کننده به طور میانگین سه تا چهار درصد کاهش یافت. علاوه بر این سطح انرژی و کیفیت خواب افراد شرکت کننده بهبود پیدا کرد و سطح کلسترول و فشار خون در مدت زمان 12 هفته ای کاهش پیدا کرد.

«پاندا» ادامه می دهد:

«به افراد گفتیم وعده های غذایی را هر وقت دوشت داشتید می توانید میل کنید اما آنها باید فقط در پنجره زمانی 10 ساعته باشند. ما متوجه شدیم که افراد معمولاً دیروقت و دو ساعت پس از بلند شدن از خواب صبحانه خورده و شام را زود و حدوداً سه ساعت قبل از خواب میل می کنند.»

البته این تحقیق از نقاط ضعفی هم رنج می برد که بزرگ ترین آن نبود گروه شاهد (Control Group) در آزمایش است که مرتبط کردن نتیجه نهایی به همه افراد را بسیار مشکل می کند.

«Duane Mellor» از دانشگاه آستون (Aston University) می گوید:

«تحقیقات دیگر نشان داده اند که نظارت بر میزان دریافت غذا می تواند به کاهش دریافت کالری شده و کاهش وزن کمک کند. همچنین با اینکه آزمایشات زیادی روی افراد شرکت کننده صورت گرفته، مشخص نیست محققان چطور نتیجه گرفته اند که بهبود وضعیت سلامتی فارغ از تغییرات وزنی مشاهده شده اند؛ چرا که افراد بسیار کمی در آزمایش شرکت کرده بودند.»

بنابراین اثرات مفیدی که در این آزمایش مشاهده شدند مستقیماً به خاطر روزه منقطع بوده یا اینکه بهبود وضعیت سلامتی بیشتر به این دلیل است که این رژیم به طور غیر مستقیم میزان دریافت کالری را کاهش داده و سبب شده تا افراد شرکت کننده به طور آگاهانه میزان غذا خوردن خود را کنترل کنند؟

«Jenna Macciochi» متخصص ایمنی شناسی از دانشگاه ساسکس انگلستان در پاسخ به این سؤال می گوید:

«ممکن است این گونه فکر کنیم که روزه منقطع نوعی فرمول جادویی برای سلامتی است ولی شاید محدود کردن دریافت کالری منجر به کسب این نتیجه شده است. این رژیم ممکن است برای افرادی که به سرعت می خواهند وزن کم کنند مناسب باشد.»

برخلاف رژیم غذایی منقطع و رژیم های مشابه آن، غذا خوردن در پنجره زمانی 10 ساعته برای بسیاری از افراد آسان بوده و می توان برای مدت زمان طولانی و بدون مشکل از آن پیروی کرد. محققان در قدم بعدی روی تعداد بیشتری از افراد مطالعه کرده و امیدوارند این کار اثرات فیزیولوژیکی رژیم غذایی 10 به 14 را آشکار کند.

یافته های این کار پژوهشی در ژورنال Cell Metabolism منتشر شده است.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی حالا می‌تواند میزان تنهایی شما را تشخیص دهد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «کالیفرنیا، سن دیگو» در پژوهشی نشان داده‌اند که چگونه ابزارهای تحلیل گفتار هوش مصنوعی می‌توانند سطح تنهایی در سنین بالا را پیش‌بینی کنند.پردازش زبان‌های طبیعی (NLP) برای تکنیک‌های مختلف پردازش یا تحلیل بخش بالایی از گفتارهای طبیعی یا پیام‌های بدون ساختار مورد استفاده قرار می‌گیرند. با پیشرفته شدن سیستم‌های هوش مصنوعی... ادامه مطلب

پیش بینی احتمال مرگ بیماران مبتلا به کرونا با آزمایش خون

محققان با بررسی وضعیت بیماران مبتلا به کووید-19 متوجه شدند که تحلیل نمونه‌ خون و بررسی الگوهای مولکولی خاص، می‌تواند شدت بیماری را پیش بینی کند.یکی از چالش‌های بزرگی که بخش سلامت و درمان با آن درگیر است، شناسایی زودهنگام آن دسته بیماران مبتلا به کرونا است که احتمال مرگ آنها در اثر ابتلا به کووید 19... ادامه مطلب

محققان: کرونا به ویروس فصلی شبیه آنفولانزا تبدیل می‌شود

بررسی جدید دانشمندان نشان می‌دهد که کووید ۱۹، بیماری ناشی از ویروس SARS-CoV-2 در آینده تبدیل به یک بیماری فصلی خواهد شد.اکثر ما تجربه سرماخوردگی، آبریزش بینی و بیماری‌های فصلی را در ماه‌های سرد سال داریم. آخرین تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که ویروس کرونا نیز رفتار مشابهی مانند سایر ویروس‌های فصلی از خود نشان خواهد داد... ادامه مطلب

بایدو با سرمایه 2 میلیارد دلاری استارتاپ بیوتک تاسیس می‌کند

به نقل از منابع آگاه، بایدو غول فناوری چینی در حال مذاکره با سرمایه گذاران برای جذب سرمایه ۲ میلیارد دلاری است تا بتواند استارتاپ جدیدی در حوزه بیوتکنولوژی راه اندازی کند.استارتاپ چینی بایدو قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی، این سرمایه را صرف کشف داروهای جدید و راه‌های جدیدی برای تشخیص بیماری‌ها کند.این خبر... ادامه مطلب

آمار جدیدی از ووهان چین: تعداد گربه‌‌سانان مبتلا به کرونا بیش از حد انتظار است

این روزها خبرهای مختلفی در مورد آمار همه‌گیری ویروس کرونا منتشر می‌شود. مطالعات جدید نشان ‌می‌دهد آمار گربه‌سانانی که به این ویروس مبتلا شده‌اند بیش از حد انتظار بوده و تعداد زیادی گربه در ووهان چین به ‌صورت خاموش و بدون هیچ‌گونه علائمی به بیماری کرونا مبتلا شد‌ه‌اند.براساس اطلاعات منتشر شده از مطالعه جدید، تعداد... ادامه مطلب

واکسن کرونا روسیه در بدن ۱۰۰ درصد دریافت‌کنندگان آنتی‌بادی تولید کرد

واکسن کرونا روسیه که پیش از این به خاطر آزمایش‌های ناکافی مورد انتقاد قرار گرفته بود، در بدن تمام داوطلبان آنتی بادی تولید کرده است.ماه گذشته بود که پوتین از تولید نخستین واکسن کرونا توسط روسیه خبر داد. این واکسن دو مرحله‌ای بر پایه «آدنوویروس» سرماخوردگی و توسط «مرکز تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالئی» تولید شده اما فقدان... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟