چگونه تعداد سلول های خالی در گوگل شیتس را محاسبه کنیم؟

هنگام تحلیل داده‌ها در اسپرید‌شیت‌ها یکی از مسائلی که می‌تواند کمک کننده باشد، توجه به تعداد سلول‌های خالی است. به همین دلیل برای شمارش سلول خالی در گوگل شیتس، توابعی تعریف شده که می‌توان با بهره‌مندی از آن‌ها به راحتی تعداد سلول‌ها را شمرد.

در این مطلب تصمیم گرفتیم به آموزش چگونگی استفاده از این توابع بپردازیم. البته پیش از آن باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر سلول شما دارای رشته‌ای مانند " " باشد یک سلول «بدون مقدار» است، اما در شمار سلول‌های خالی به حساب نمی‌آید. برای این که بتوانید تعداد دقیق سلول‌های خالی به این شکل را محاسبه کنید باید از توابعی مانند SUM یا ROWS یا COLUMNS و حتی ترکیبی از آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از COUNTBLANK

اولین گزینه‌ای که پیش رو دارید تابع COUNTBLANK در اسپرید‌شیت‌های گوگل شیتس است. در واقع می‌توان گفت این تابع با بالاترین سرعت تعداد سلول‌های بدون مقدار را محاسبه می‌کند. دقت کنید که سلول‌های خالی شمرده نخواهند شد.

سلول‌هایی که دارای عدد یا متن هستند هم در شمارش لحاظ نمی‌شوند؛ همچنین سلول‌هایی که فقط مقدار صفر دارند. همانطور که اشاره کردیم، اگر یک سلول خالی باشد اما مقداری شبیه به " " در سلول قرار بگیرد، در شمارش لحاظ خواهد شد.

برای استفاده از این تابع در گوگل شیتس، روی یکی از سلول‌های خالی کلیک کنید و همانند شکل زیر تابع COUNTBLANK را همراه یک علامت مساوی در بخش فرمول‌های گوگل شیتس درج نمایید. دقت نمایید که مقادیر داخل پرانتز بازه مد نظر شما را تشکیل می‌دهد. به عنوان مثال اگر بخواهید تعداد سلول‌های خالی بین ستون‌های A و C را مشاهده کنید باید در داخل پرانتز A : C را درج نمایید.

در مثال تصویر در بخش بازه از A3 : H24 استفاده شده است. این بازه دارای ۴ سلول خالی است که می‌توانید آن‌ها را در تصویر مشاهده کنید.

استفاده از COUNTIF و COUNTIFS

در حالی که تابع COUNTBLANK تعداد سلول‌های بدون مقدار را باز می‌گرداند، می‌توانید با استفاده از COUNTIF یا COUNTIFS به نتیجه مشابهی دست پیدا کنید.

تابع COUNTIF در یک بازه تعداد سلول‌هایی که در شرط اعلام شده شما صدق کنند را بر می‌گرداند. به این خاطر که می‌خواهید تعداد سلول‌های خالی را بشمارید باید در بخش شرط، یک رشته خالی -یعنی " "- را قراردهید (دقت کنید که فاصله‌ای بین‌شان قرار نگرفته باشد).

برای استفاده از این تابع مانند تصویر زیر عمل کنید. در داخل پرانتز دو ورودی درج می‌شود که اولی مربوط به بازه مد نظر شماست و بخش دوم باید شامل شرط شود که در این جا از "" استفاده شده است.

همانطور که در تصویر بالا می‌بینیم سه سلول خالی وجود دارند که در سلول مربوطه این تعداد درج شده است. تابع COUNTIFS می‌تواند به عنوان یک جایگزین برای COUNTIF مورد استفاده قرار بگیرد. برای استفاده از این تابع مانند تصویر زیر عمل کنید:

استفاده از تابع SUMPRODUCT

تابع SUMPRODUCT کمی کار را پیچیده می‌کند. تابع یاد شده تعداد سلول‌هایی که در یک بازه مشخص مقدار خاصی دارند (در اینجا مقدار رشته خالی یا " ") را می‌شمارند.

برای استفاده از این تابع ابتدا گوگل شیتس را اجرا کنید و روی یکی از سلول‌های خالی کلیک نمایید. همانند تصویر زیر فرمول مشخص شده را در بخش فرمول‌ها وارد کنید:

در تصویر بالا قابل مشاهده است که دو سلول خالی داریم که مقدار آن در سلول انتخابی نمایش داده می‌شود.

شمارش سلول‌های خالی

همه توابع معرفی شده در بالا سلول‌هایی را می‌شمارند که بدون مقدار هستند. در واقع این سلول‌ها خالی نیستند تنها مقداری ندارند و به صورت رشته " " نمایش داده می‌شوند. این سلول‌ها را سلول‌های بدون مقدار می‌نامیم.

برای شمارش همه سلول‌های خالی در یک بازه مشخص، باید از تابع COUNTIF استفاده کنیم تا سلول‌هایی که دارای مقدار عددی هستند را بشماریم. سپس با استفاده از یک تابع COUNTIF دیگر، تعداد سلول‌هایی که دارای رشته خالی (سلول‌های بدون مقدار) را بشماریم.

در نهایت می‌توانید نتایج این دو محاسبه را با هم جمع کنید و از تعداد کل سلول‌های موجود کم نمایید. با این کار می‌توانید تعداد سلول‌های خالی را داشته باشید. البته برای این کار ابتدا باید تعداد سلول‌های خود در یک بازه را داشته باشید. برای به دست آوردن این مقدار باید از توابع ROWS و COLUMNS استفاده کنید.

برای شروع، اسپریدشیت گوگل شیتس را باز کنید، روی سلول خالی کلیک کنید و فرمول مشخص شده در تصویر زیر را در آن درج نمایید:

در سلول خالی بعدی، فرمول مشخص شده در تصویر بعدی را وارد کنید. دقت کنید که ورودی اول تابع مشخص کننده بازه شماست. با این کار می‌توانید تعداد سلول‌هایی که دارای مقدار عددی هستند را بشمارید.

حالا زمان آن رسیده که تعداد سلول‌های دارای مقدار رشته را بشماریم. برای این کار باز هم باید از تابع مشابه استفاده کنیم. فرمول را باید به صورت تصویر زیر به کار ببرید:

حالا می‌توانید با استفاده از تابع SUM نتایج محاسبه شده توسط دو تابع COUNTIF را با هم جمع کنید. در این مثال تعداد کل سلول‌ها را می‌توانید در سلول B8 مشاهده کنید. تعداد سلول‌های دارای مقدار عددی در B9 و تعداد سلول‌هایی که دارای متن هستند در سلول B10 نمایش داده شده‌اند.

مطالب مرتبط

چگونه یک فایل PDF را به پاورپوینت اضافه کنیم؟

یک فایل PDF شامل محتویات متفاوتی از جمله متن و تصاویر گوناگون است که می‌توان از آن‌ها در مطالب و ارائه‌های مختلف استفاده کرد. اگر از پاورپوینت برای ارائه‌های خود استفاده می‌کنید، خوب است بدانید که اضافه کردن PDF به پاورپوینت کار دشواری نیست.به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفتیم به چگونگی انجام این... ادامه مطلب

چگونه درصد افزایش مقادیر مختلف را در اکسل محاسبه کنیم؟

محاسبه میزان درصد مقادیر مختلف در اکسل می‌تواند به شدت مفید باشد. مثلا شاید بخواهید مقدار مالیات حاصل از فروش یک کالا را به دست بیاورید یا درصد تغییرات فروش یک ماه با ماه دیگر را داشته باشید.در این مطلب تصمیم گرفتیم به چگونگی محاسبه افزایش درصد در اکسل را بررسی کنیم. پس از مطالعه... ادامه مطلب

با کلید‌های میانبر مرورگر فایرفاکس و عملکردشان در ویندوز آشنا شوید

مرورگر فایرفاکس یکی از محبوب‌ترین و امن‌ترین مرورگر‌های دنیا به شمار می‌رود. فایرفاکس به خاطر سرعت و همچنین امکان شخصی سازی زیاد مورد توجه قرار گرفته است. در این مطلب قصد داریم به معرفی کلید‌های میانبر مرورگر فایرفاکس و عملکردشان در ویندوز بپردازیم.با استفاده از کلید‌های میانبر تجربه کاربری در فایرفاکس به شدت افزایش پیدا... ادامه مطلب

چگونه برای رمز ویندوز 10 تاریخ انقضا تعیین کنیم؟

برای این که امنیت کامپیوتر خود را بالا ببرید، بد نیست توجه ویژه‌ای به رمز ویندوز 10 داشته باشید و هر از چند گاهی آن را تغییر دهید. ویندوز 10 به این موضوع اندیشیده و تا حد قابل توجهی این فرآیند را ساده‌تر از گذشته کرده است؛ چرا که در حال حاضر می‌توانید برای رمز... ادامه مطلب

چگونه واحد های پولی مختلف را در گوگل شیتس تبدیل کنیم؟

تبدیل واحد پول در اسپریدشیت‌ها می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. از آنجایی که واحد‌های پولی در گذر زمان به طور ممتد در حال تغییر هستند بد نیست که تلاش کنیم با اتخاذ ساز و کاری مناسب این تغییرات را به صورت همیشگی و آنلاین و خودکار روی اسپرید‌شیت‌های خود داشته باشیم.در این مطلب تصمیم گرفتیم... ادامه مطلب

با سریع ترین روش برای نصب برنامه ها روی ویندوز آشنا شوید: Command Prompt

نصب برنامه‌ها روی ویندوز فرآیند زمان‌بری محسوب می‌شود. کاربر باید مجموعه‌ای از کار‌ها را پشت سر هم انجام دهد تا بتواند آن‌ها را نصب کند. همچنین یافتن آخرین نسخه از برنامه‌ها هم یکی دیگر از موضوعات زمان بر نصب برنامه‌ها روی ویندوز محسوب می‌شود. به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفتیم به سریع ترین... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟