دانشمندان نحوه آسیب به مغز حین پرتودرمانی را مشاهده کردند

پژوهشگران دانشگاه راچستر با انجام تحقیقی جدید، عاملی که حین پرتودرمانی سرطان مغز سبب بروز اختلال شناختی در بیمار می شود را شناسایی کردند. پژوهشگران امیدوارند این تحقیق به توسعه روش های جدیدی برای محافظت از مغز در برابر پرتودرمانی منتهی شود.

سالیانه نزدیک به 25 هزار نفر از مردم آمریکا مبتلا به توموری مغزی تشخیص داده می شوند و بسیاری از آنها تحت پرتودرمانی قرار می گیرند. متاسفانه بیش از 80 درصد از بیمارانی که تحت پرتودرمانی کل قسمت های مغز قرار می گیرند، علایم همیشگی اختلال شناختی را بروز می دهند.

تحقیقی که پیش از این انجام شده نشان می دهد زمانی که مغز حین پرتودرمانی تحت امواج رادیویی قرار می گیرد، سلولی ایمنی به نام «میکروگلیا» (Microglia) در آن فعال می شود. فعالیت بیش از حد این سلول می تواند با از بین بردن سیناپس هایی که نورون ها را به یکدیگر متصل می کنند، به مغز آسیب بزند.

محققان با مطالعه روی جوندگان مختلف مکان دقیق آسیب زدن سلول میکروگلیا به سیناپس ها را پیدا کردند و نتایج مطالعات خود را در مقاله ای که تا به امروز یکی از دقیق ترین مقالات در مورد نحوه فعال شدن این سلول است، منتشر کردند.

پژوهشگران در تحقیقات خود چگونگی تخریب شدن سلول های دندریتیک نابالغ را توسط میکروگلیای فعال شده توسط امواج رادیویی، مشاهده کردند.

«Kerry O’Banion»، از نویسندگان اصلی مقاله می گوید:

«مغز همواره اتصالات خود را از نو شکل می دهد و سلول های سیستم ایمنی مثل باغبان با دقت سیناپس هایی که نورون ها را به هم متصل می کنند، هرس می کنند. زمانی که مغز در برابر امواج رادیویی قرار می گیرد، این سلول ها بیش فعال شده و گره های سلول های عصبی را که وظیفه وصل کردن آنها را به سلول های همسایه دارند، از بین می برند.»

یکی از مهم ترین قسمت های این مقاله، پیشنهاد روشی است که از آسیب رسیدن به مغز در پرتودرمانی جلوگیری می کند. محققان می گویند گیرنده ای به نام CR3 در این پروسه ضروری است و اگر به نحوی مسدود شود، میکروگلیای فعال شده نمی تواند به اتصالات سیناپسی آسیب بزند.

جالب اینکه فعالیت سلول میکروگلیای فعال شده در موش های نر بیشتر مشاهده شد. این مساله نشان می دهد مغز موش های ماده احتمالاً مقاومت بیشتری در برابر آسیب سلول میکروگلیای فعال شده دارد. البته هنوز مشخص نیست مشاهدات این تحقیق را تا چه میزان می توان به انسان ها بسط داد.

محققان امیدوارند این پژوهش مسیر را برای توسعه رویکردهایی هموار کند که می توانند از آسیب های مغزی حین پرتودرمانی جلوگیری کنند. دانشمندان می توانند روشی را برای مسدود کردن گیرنده CR3 پیدا کرده، یا حین پرتودرمانی پاسخ دهی سیستم ایمنی بدن را موقتاً تعدیل کنند.

این تحقیق جدید در ژورنال Scientific Reports منتشر شده است.

malltina

مطالب مرتبط

بیماری لثه می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد

مطالعه جدید نشان می‌دهد بیماری شدید لثه و فقدان دندان می‌تواند خطر ابتلا به بیماری زوال عقل را افزایش دهد.محققان در تحقیقی که چندین سال طول کشید، ۸ هزار و ۲۷۵ مرد و زن با میانگین سن ۶۳ سال را مورد مطالعه قرار داده و پس از گذشت بیش از ۱۸ سال دریافتند که ۱۹... ادامه مطلب

انقلابی در تشخیص سرطان؛ آزمایش خونی که ۴ سال زودتر بیماری را شناسایی می‌کند

محققان موفق به توسعه نوع جدیدی از آزمایش خون تشخیص سرطان شده‌اند که ۵ نوع معمول این بیماری را تا ۴ سال زودتر از روش‌های دیگر شناسایی می‌کند.در حال حاضر تنها چند نوع محدود سرطان را می‌توان در مراحل اولیه شناسایی کرد و تعداد بالایی از آن‌ها در این مراحل تشخیص داده نمی‌شوند که خطر... ادامه مطلب

ایلان ماسک: چیپ نورالینک استریم مستقیم موزیک به مغز را ممکن می‌کند

ایلان ماسک مدعی شد استارتاپ علوم اعصاب «نورالینک» در حال توسعه تراشه‌ای است که اجازه استریم مستقیم موزیک به مغز را می‌دهد.ایلان ماسک که قصد دارد ماه آینده اطلاعات جدیدی از چیپ نورالینک منتشر کند، در توییتر اطلاعات کمی از فناوری این شرکت را فاش کرد. وی در پاسخ به یکی از کاربران گفت که... ادامه مطلب

آزمایش نویدبخش نوع جدیدی از داروی سرطان؛ توقف رشد تومور در مراحل اولیه

نتایج آزمایش‌های مقدماتی از دارویی جدید برای سرطان روی انسان‌ها به نتایج خوبی رسیده و از توقف روند رشد بیش از نیمی از تومورها به طور کامل خبر می‌دهد. این داروی آزمایشگاهی که «برزوسرتیب» (berzosertib) نامیده می‌شود، بزودی وارد مرحله جدیدتری از فرآیند آزمایشی شده و متخصصان به شدت به آینده امیدوارکننده آن خوش‌بین هستند.برزوسرتیب... ادامه مطلب

دگرگونی در درمان سرطان پروستات با فرمولاسیون جدید

محققان با تغییر فرمول داروی ابیراترون استات (Abiraterone Acetate) که در حال حاضر با نام تجاری «Zytiga» برای درمان سرطان پروستات به فروش می‌رسد، توانستند اثربخشی آن را ۴۰ درصد افزایش دهند. این دارو در صورت تولید کیفیت زندگی بیمارانی که از این سرطان رنج می‌برند را به طور قابل توجهی بهبود خواهد داد.محققان دانشگاه... ادامه مطلب

یکجانشینی و عدم تحرک احتمال مرگ بر اثر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

انجام حرکات ورزشی برای خیلی از مردم دشوار است و از طرفی، بخش اعظمی از زمان انسان امروزی صرف نشستن در پشت میز کار، نشستن و انتظار کشیدن برای قرارهای ملاقات و نشستن در وسایل حمل و نقل عمومی یا شخصی می شود که همین اینها نیز مزید بر علت می شوند.طبق بسیاری از مطالعات،... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟