دانشمندان نحوه آسیب به مغز حین پرتودرمانی را مشاهده کردند

پژوهشگران دانشگاه راچستر با انجام تحقیقی جدید، عاملی که حین پرتودرمانی سرطان مغز سبب بروز اختلال شناختی در بیمار می شود را شناسایی کردند. پژوهشگران امیدوارند این تحقیق به توسعه روش های جدیدی برای محافظت از مغز در برابر پرتودرمانی منتهی شود.

سالیانه نزدیک به 25 هزار نفر از مردم آمریکا مبتلا به توموری مغزی تشخیص داده می شوند و بسیاری از آنها تحت پرتودرمانی قرار می گیرند. متاسفانه بیش از 80 درصد از بیمارانی که تحت پرتودرمانی کل قسمت های مغز قرار می گیرند، علایم همیشگی اختلال شناختی را بروز می دهند.

تحقیقی که پیش از این انجام شده نشان می دهد زمانی که مغز حین پرتودرمانی تحت امواج رادیویی قرار می گیرد، سلولی ایمنی به نام «میکروگلیا» (Microglia) در آن فعال می شود. فعالیت بیش از حد این سلول می تواند با از بین بردن سیناپس هایی که نورون ها را به یکدیگر متصل می کنند، به مغز آسیب بزند.

محققان با مطالعه روی جوندگان مختلف مکان دقیق آسیب زدن سلول میکروگلیا به سیناپس ها را پیدا کردند و نتایج مطالعات خود را در مقاله ای که تا به امروز یکی از دقیق ترین مقالات در مورد نحوه فعال شدن این سلول است، منتشر کردند.

پژوهشگران در تحقیقات خود چگونگی تخریب شدن سلول های دندریتیک نابالغ را توسط میکروگلیای فعال شده توسط امواج رادیویی، مشاهده کردند.

«Kerry O’Banion»، از نویسندگان اصلی مقاله می گوید:

«مغز همواره اتصالات خود را از نو شکل می دهد و سلول های سیستم ایمنی مثل باغبان با دقت سیناپس هایی که نورون ها را به هم متصل می کنند، هرس می کنند. زمانی که مغز در برابر امواج رادیویی قرار می گیرد، این سلول ها بیش فعال شده و گره های سلول های عصبی را که وظیفه وصل کردن آنها را به سلول های همسایه دارند، از بین می برند.»

یکی از مهم ترین قسمت های این مقاله، پیشنهاد روشی است که از آسیب رسیدن به مغز در پرتودرمانی جلوگیری می کند. محققان می گویند گیرنده ای به نام CR3 در این پروسه ضروری است و اگر به نحوی مسدود شود، میکروگلیای فعال شده نمی تواند به اتصالات سیناپسی آسیب بزند.

جالب اینکه فعالیت سلول میکروگلیای فعال شده در موش های نر بیشتر مشاهده شد. این مساله نشان می دهد مغز موش های ماده احتمالاً مقاومت بیشتری در برابر آسیب سلول میکروگلیای فعال شده دارد. البته هنوز مشخص نیست مشاهدات این تحقیق را تا چه میزان می توان به انسان ها بسط داد.

محققان امیدوارند این پژوهش مسیر را برای توسعه رویکردهایی هموار کند که می توانند از آسیب های مغزی حین پرتودرمانی جلوگیری کنند. دانشمندان می توانند روشی را برای مسدود کردن گیرنده CR3 پیدا کرده، یا حین پرتودرمانی پاسخ دهی سیستم ایمنی بدن را موقتاً تعدیل کنند.

این تحقیق جدید در ژورنال Scientific Reports منتشر شده است.

مطالب مرتبط

چگونه سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس کرونا تقویت کنیم؟

«چگونه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟»؛ این سوال به خاطر شیوع ویروس کرونا ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. سیستم ایمنی بدن به طور کلی از ورود بسیاری از عوامل بیماری زا به بدن جلوگیری می کند. ولی برخی اوقات این سیستم نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد و... ادامه مطلب

اعتیاد به گوشی بخش هایی از مغز را کوچک می‌کند

مطالعات جدید نشان می دهند اعتیاد به تلفن همراه همانند اعتیاد به مواد مخدر، اندازه و شکل مغز را تغییر می دهد.محققان دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University) تصاویر MRI چهل و هشت فرد را بررسی کردند که از این تعداد 22 نفر به گوشی اعتیاد داشته و 26 نفر معتاد نبودند. نتایج تحقیقات نشان دادند شکل... ادامه مطلب

دانستن زبان دوم چگونه بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد؟

مطالعات جدید نشان می دهند با اینکه دانستن زبان دوم شروع بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد، ولی به طور چشمگیری زوال عقل را تسریع بخشیده و در نهایت فرد را به آلزایمر شدید مبتلا می کند.تحقیقات جدید از مزایای متعدد دو زبانه بودن (Bilingualism) برای مغز خبر می دهند که از جمله آنها... ادامه مطلب

تأثیر مثبت تمرینات ایروبیک و اینتروال روی کارکرد مغز

بسیاری از مردم برای افزایش انعطاف پذیری مغزی از مکمل ها استفاده می کنند. حال تحقیق جدیدی که توسط محققان استرالیایی انجام شده نشان می دهد انجام دو حرکت ورزشی اثر بخشی به مراتب بیشتری را نسبت به مکمل ها به دنبال دارد.«انعطاف پذیری مغزی» (Brain plasticity) یا «انعطاف پذیری عصبی» (Neuroplasticity) به معنای توانایی... ادامه مطلب

ابداع روش MRI جدید برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه

محققان روش جدیدی برای تشخیص سرطان متاستاتیک در کبد ابداع کردند. محققان می گویند این روش برای سرطان‌های دیگر نیز قابل استفاده بوده و می توان به کمک آن بیماری های متاستاتیک را در مراحل اولیه تشخیص داد.فراگستری یا متاستاز (Metastasis) به گسترش و مهاجرت سلول های سرطانی از یک بافت به بافت های دیگر... ادامه مطلب

یافته جدید محققین در مورد پیشگیری از بیماری پارکینسون

محققان مرکز پزشکی سیدرز-سنای (Cedars-Sinai) با مطالعه بیماران 21 تا 45 ساله ای که به پارکینسون مبتلا شده اند، دریافتند نورون های ناقص در مغز وجود دارند ولی بروز علایم بیماری 20 تا 30 سال طول می کشد.بیماری پارکینسون با اثرگذاری روی نورون هایی در مغز که دوپامین ترشح می کنند، به مرور سبب ضعیف... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟