پوشش ویژه دیجیاتو از نمایشگاه CES 2020

طول عمر جانوران در DNA آنها ثبت می شود؛ انسان باید تنها ۳۸ سال عمر کند

دانشمندان با تحلیل DNA موجودات مختلف به روش تازه ای برای تخمین عمر آنها پی برده اند و براساس همین روش عمر طبیعی انسان حدود ۳۸ سال است.

آنها با کمک مطالعات ژنتیک صورت گرفته روی جانورانی که چرخه عمرشان مشخص است دریافتند که ماموت های منقرض شده احتمالا در حدود ۶۰ سال عمر می کردند و نهنگ قطبی نیز می تواند بیش از دویست و پنجاه سال عمر کند.

در این پژوهش که نتایج مربوط به آن امروز در نشریه گزارشات علمی منتشر شد، دانشمندان ابتدا به بررسی روند تغییر DNA در حیوانات بر اثر افزایش سن پرداختند و دریافتند که این امر از حیوانی به حیوان دیگر متغیر است و به عمر احتمالی جانوران مربوط می شود.

راز افزایش سن

فرایند پیری در تحقیقات زیستی و اکولوژیکی اهمیت فراوانی دارد. هرچه حیوانات پیرتر می شوند با افت محسوس تری در کارکردهای بیولوژیکی خود روبرو می شوند و همین مسئله چرخه عمرشان را کوتاه می کند. تا به امروز تشخیص عمر یک حیوان امری بسیار دشوار بود.

از آنجایی که DNA اثر انگشت موجودات زنده محسوب می شود، برای بررسی سالخوردگی و چرخه عمر بهترین مشخصه زیستی به شمار می رود با این حال تا به امروز هیچ کس نتوانسته تفاوت هایی که چرخه عمر را مشخص می کنند در DNA پیدا کند.

چرخه عمر نیز در میان مهره داران بسیار متفاوت است؛ برای مثال Eviota sigillata نوعی ماهی کوچک است که تنها ۸ هفته زندگی می کند در حالی که کوسه های گرینلند می توانند بالغ بر ۴۰۰ سال عمر کنند.

درک چرخه عمر حیوانات وحشی عمری کلیدی در مدیریت حیات وحش به شمار می رود. برای مثال در مورد گونه های در معرض خطر دانشمندان می توانند با تشخیص چرخه عمر آنها به درک درستی از جمعیت زیست پذیرشان پی ببرند.

با این حال چرخه عمر اغلب حیوانات ناشناخته است. اغلب برآوردهای صورت گرفته در این باره نیز از شمار اندک حیواناتی می آید که در اسارت نگه داشته می شوند و عمرشان در زمان مرگ تشخیص داده می شود. لذا در مورد حیواناتی که عمری طولانی دارند تشخیص چرخه حیات بسیار دشوار خواهد بود چراکه ممکن است عمرشان از عمر دانشمندان بیشتر باشد.

استفاده از تغییرات DNA برای تخمین عمر

در سال های اخیر دانشمندان نوعی ساعت DNA را توسعه داده اند که با کمک نوع خاصی از تغییر در DNA  به نام DNA methylation یک جانور می تواند سن آن تشخیص دهد

متیلاسیون DNA توالی یک ژن را تغییر نمی دهد و در عوض فعالیت یا عدم فعالیت آن را کنترل می کند. دیگر دانشمندان نیز نشان داده اند که متیلاسیون DNA در ژن های خاص به بیشینه چرخه عمر برخی پستانداران نظیر میمون ها باز می گردد.

در پژوهش جدید دانشمندان از ۲۵۲ ژنوم (توالی کامل DNA) گونه های مهره داری کمک گرفتند که توسط دانشمندان دیگر جمع آوری شده بود و به صورت عمومی در یک دیتابیس آنلاین قرار داشت. آنها در ادامه این ژنوم ها را با دیتابیس های دیگری که به عمر حیوانات مربوط می شد مقایسه کردند و .دریافتند که می توان چرخه عمر مهره داران را با بررسی متیلاسیون DNA در ۴۲ ژن خاص تشخیص داد و با کمک این روش حتی چرخه حیات حیواناتی با طول عمر بالا و جانوران منقرض شده را نیز شناسایی کرد.

در این پژوهش مشخص شد که نئاندرتال ها و تبار دنیسووا که نزدیک ترین گونه جانوری منقرض شده به انسان مدرن هستند بیشینه عمری برابر با ۳۷.۸ سال داشتند. عمر انسان مدرن نیز برابر با ۳۸ سال تخمین زده شده که البته به خاطر پیشرفت های پزشکی و تغییر در سبک زندگی افزایشی چشمگیر پیدا کرده است.

منبع:
newsweek

مطالب مرتبط

پیکان شکسته؛ ایالات متحده چطور برای نخستین بار یک بمب اتم را گم کرد؟

در سال ۱۹۵۰،‌ یک بمب‌افکن آمریکایی B-36 در دوران صلح و طی یک ماموریت تمرینی، در بریتیش کلمبیای کانادا سقوط کرد. همراهش یک بمب اتم Mark IV بود، سلاحی که از نظر ابعاد تفاوت چندانی با بمب اتمی که در سال ۱۹۴۵ روی ناکازاکی افتاد نداشت. بنابر شهادت‌های اعضای زنده مانده خدمه،‌ آن‌ها پیش از... ادامه مطلب

ساخت سلول های گلبول قرمز ابرانسانی در آزمایشگاه با قابلیت انتقال سریع دارو در بدن

محققان دانشگاه مک مستر از کشف تازه خود با نام «سلول های گلبول قرمز ابر انسانی» رونمایی کردند. در تکنیک کشف شده توسط این دانشمندان سلول های گلبول قرمز عادی از مولکول های مصنوعی دارو پر می شوند تا نوعی سلول ترکیبی قدرتمند بسازند و داروهای مورد نظر پزشکان را به سمت موقعیت های از... ادامه مطلب

کشف اجرام آسمانی مرموز در مجاورت ابر سیاهچاله راه شیری

دانشمندان از کشف تعدادی جرم آسمانی مرموز در نزدیکی ابر سیاه چاله ای خبر داده اند که در مرکز راه شیری قرار دارد. این اجرام آنطور که محققان می گویند بسیار بزرگ هستند و با سیاهچاله Sagittarius A* تعامل دارند.تعداد این اجرام آسمانی به عدد شش می رسد و از G1 تا G6 نامگذاری شده اند.... ادامه مطلب

تیک آف خودکار یک فروند هواپیمای ایرباس با کمک تکنولوژی بینایی کامپیوتری

چندی پیش یک فروند هواپیمای ایرباس با کمک تکنولوژی خودران متشکل از سیستم های بینایی کامپیوتری موفق شد با موفقیت و بدون دخالت انسان تیک آف کند و به این ترتیب گام مهم دیگری در راستای تحقق رویای پروازهای بدون خلبان برداشته شد.خبر این پرواز امروز از سوی ایرباس اعلام شد اما پرواز در ۱۸... ادامه مطلب

چطور از انفجار اتمی جان سالم به در ببریم؟

ممکن است اکنون نگران کشته شدن در یک جنگ هسته‌ای باشید. با اتفاقات اخیر جهان، نگرانی معقولانه‌ای خواهد بود. سلاح‌‌های اتمی امروز، کابوس‌هایی ویران‌کننده‌اند، اما مردم حتی وقتی به شعاع انفجار نزدیک باشند هم می‌توانند جان سالم به در ببرند و می‌برند. تسوتومو یاماگوچی از هر دو بمباران هیروشیما و ناکازاکی جان سالم به در... ادامه مطلب

کشف ابر زمین احتمالی در نزدیک ترین منظومه ستاره ای به خورشید

در سال ۲۰۱۶ میلادی اخترشناسان سیاره ای احتمالا مسکونی به نام Proxima b را حول ستاره ای به اسم Proxima Centauri پیدا کردند که تنها ۴.۲ سال نوری تا زمین فاصله داشت. حالا محققان سیگنال دیگری را رهگیری کرده اند که به باورشان متعلق به ابر زمینی است که حول همان ستاره می گردد و میتواند همان... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟