دانشمندان چینی از سلول های تخمدان موش تخمک بارور ساختند

دانشمندان چینی در محیط آزمایشگاه سلول موجود درون تخمدان موش را به تخمک تبدیل کرده و از آنها نوزاد موش عمل آوردند.

تیم پژوهشگران چینی با تزریق نوعی ماده شیمیایی به سلول های گرانولوزا که در تخمدان یافت می شود موفق شدند این سلول ها را به تخمک تبدیل کنند.

در ادامه از این تخمک ها نیز بعد از باروری نوزادان موش سالمی درست شد که خود آنها نیز توانایی باروری داشتند و نوزادان خود را به وجود آوردند.

با در نظر داشتن این امر که در محیط پیرامونی هر تخمک هزاران عدد از این سلول ها وجود دارد، به لطف این دستاورد امکان ایجاد چندین تخمک بارور با روش مذکور افزایش می یابد.

با این حال طبق گفته دانشمندان انتقال این دانش از موش ها به انسان هنوز مسیری طولانی را پیش رو دارد هرچند که بالاخره روزی، می توان از این متد برای حفظ باروری جانداران زنده استفاده نمود.

تخمدان ها به شکلی طراحی شده اند که می توانند از فولیکول ها تخمک بسازند. این اندام ها مملو از تخمک های نابالغی به نام oocyte هستند که توسط سلول های گرانولوزا احاطه شده اند. سلول های گرانولوزا بعد از جدا شدن از فولیکول ها دچار مرگ می شوند.

حالا دانشمندان چینی با تزریق مواد شیمیایی به سلول های گرانولوزا آن را تبدیل به سلول های نابالغ کاربردی در موش کردند. این سلول ها بعد از بارور شدن توانستند نوزادان سالمی را به وجود آوردند که تفاوتی با نوزادان طبیعی نداشتند.

وقتی این تخمک ها درون رحم موش های بزرگسال ماده قرار داده شدند به نوزادان سالم تبدیل شدند. این موش ها که حالا یکسال دارند می توانند تولید مثل کنند.

دکتر لین لیو از کالج علوم حیات دانشگاه Nankai در این باره گفته است:

این نخستین باری است که ما سلول های گرانولوزا را به oocyte تبدیل کرده ایم. تنها نکته در رابطه با لقاح آزمایشگاهی این است که دانشمندان صرفا از oocyte برای این منظور استفاده می کنند. بعد از بازیابی تخمک سلول های گرانولوزا در فولیکول نابود می شوند.

همین مسئله این فکر را در ذهن ما ایجاد کرد که اگر می توانستیم از خود سلول های گرانولوزا استفاده کنیم چه؟ از آنجایی که هر تخمک توسط هزاران گرانولوزا احاطه شده اگر می توانستیم آنها را به سلول های پرتوان تبدیل نماییم و بعد این سلول ها را به oocyte تغییر دهیم آنوقت با یک تیر دو نشان زده ایم.

البته برای اجرای این متد روی انسان به سال ها مطالعه نیاز است اما امید می رود که تکنیک یاد شده بیشتر در حفظ باروری موثر واقع شود تا درمان ناباروری.

مطالب مرتبط

سایبرتراک زودتر عرضه می‌شود یا ماشین پرنده؟ دو سال دیگر می‌فهمیم

ساختن آینده سخت و طاقت فرساست، اما ایلان ماسک با نمایش ماشین عجیب و غریبش که به درستی هم نام گذاری شده (سایبرتراک) قصد دارد تا تصور ما از آینده را کمی تغییر دهد. البته موضوعی که آینده را در ذهن ما به تصویر می‌کشد، چیزی نیست جز ماشین پرنده. مطمئنا اگر کسی در دنیای... ادامه مطلب

کار کردن برای ساعت های طولانی باعث طاسی می شود

دانشمندان مدعی شده اند که کار کردن برای ساعت های طولانی شانس طاسی را در افراد دو برابر می کند. محققان دریافته اند مردانی که بیشتر از ۵۲ ساعت در هفته کار می کنند موی سر خود را با سرعت دو برابر بیشتر از آنهایی که کمتر از ۴۰ ساعت در هفته کار می کنند... ادامه مطلب

دردهای گردنی ناشی از کار با وسایل موبایل در زنان شدیدتر از مردان است

زنان احتمالا به خاطر نحوه استفاده از تبلتها و تلفن های هوشمند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دردهای گردنی قرار دارند. طبق پژوهشی تازه، زنان در حین استفاده از دستگاه های الکترونیک عادت دارند که صورت و چانه خود را به سمت قفسه سینه شان بگیرند که این عادت میتواند مشکل آفرین باشد.مردان... ادامه مطلب

ناتوانی ژاپن در مدیریت آب های رادیواکتیو حاصل از سونامی سال ۲۰۱۱

شرکتی که مدیریت نیروگاه برق هسته ای تخریب شده فوکوشیما را بر عهده دارد روز جمعه این هفته اعلام کرد که حداکثر ظرف سه سال آینده دیگر جایی برای نگهداری از آب های آلوده ایجاد شده توسط این نیروگاه نخواهد داشت و از دولت ژاپن و مردم درخواست کرد که سریع تر در مورد آینده... ادامه مطلب

مقاومت ۱۰۰۰ برابری در برابر آلودگی های صنعتی به خاطر جهش ژنتیکی

انطابق پذیری خصوصیتی جدا نشدنی در بدن هر موجود زنده است اما این ویژگی به ندرت باعث مقاوم شدن موجودات در برابر آلودگی های انسانی می شود.دانشمندان در گزارشی جدید، تاریخچه ای از حیات ماهی های قاتل خلیجی تهیه کردند که نشان می دهد این موجودات براثر گذشت زمان مقاومتی باورنکردنی در برابر سطوح بالای... ادامه مطلب

عبور سیارکی بزرگ تر از برج ایفل از مجاورت زمین در سال ۲۰۲۹

دانشمندان در حال آماده شدن برای عبور یک سیارک عظیم از نزدیکی زمین هستند که طبق پیش بینی ها یک دهه دیگر رخ می دهد.این سیارک که Apophis (الهه بی نظمی مصر) نام گذاری شده در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۴۰۸ میلادی از فاصله ۳۱ هزار کیلومتری زمین عبور می کند. این فاصله با موقعیت برخی ماهواره... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟