چگونه درصد افزایش مقادیر مختلف را در اکسل محاسبه کنیم؟

محاسبه میزان درصد مقادیر مختلف در اکسل می‌تواند به شدت مفید باشد. مثلا شاید بخواهید مقدار مالیات حاصل از فروش یک کالا را به دست بیاورید یا درصد تغییرات فروش یک ماه با ماه دیگر را داشته باشید.

در این مطلب تصمیم گرفتیم به چگونگی محاسبه افزایش درصد در اکسل را بررسی کنیم. پس از مطالعه مطلب پیش رو می‌توانید درصد افزایش اعداد و مقادیر مختلف در فایل اکسل خود را محاسبه کنید. با ما همراه باشید.

محاسبه درصد افزایش مقادیر مختلف در اکسل

برای شروع می‌خواهیم درصد افزایش یک مقدار را محاسبه کنیم. در این مثال، هدف ما یافتن میزان افزایش فروش یک محصول در ماه کنونی و مقایسه آن با فروش همان کالا در ماه گذشته است. در تصویر زیر، می‌توانید مقدار ۴۳۰ را برای ماه گذشته و مقدار ۵۴۵ را برای ماه کنونی مشاهده کنید.

برای محاسبه درصد افزایش این مقدار، ابتدا مقدار فروش ماه گذشته را از میزان فروش در ماه جاری کسر می‌کنیم و سپس نتیجه را بر میزان فروش ماه گذشته تقسیم می‌کنیم:

پرانتز‌های اطراف بخش تفریق به خاطر حفظ اولویت محاسباتی قرار داده شده‌اند چرا که در این معادله می‌خواهیم ابتدا تفریق انجام شود و سپس عملیات تقسیم را داشته باشیم.

در ستون آخر مقدار افزایش را مشاهده می‌کنید. اما قصد داریم که این مقدار به صورت درصد نمایش داده شود تا با یک نگاه معنی و مفهوم کامل تری را القا کند. برای انجام این کار، روی دکمه Percent Style از بخش Number در تب Home کلیک می‌کنیم:

حالا با انجام این کار می‌توانیم مقدار به دست آمده قبلی در سلول D3 را به صورت درصد مشاهده کنیم:

در صورتی که درصد مشاهده شده در این سلول مقداری منفی داشته باشد، به این معنیست که میزان فروش ماه جاری نسبت به ماه گذشته کاهش داشته است.

افزایش یک مقدار با درصدی خاص در اکسل

شما می‌توانید مقدار یک سلول را با اعمال درصدی خاص افزایش دهید. در مثال پیش رو قصد داریم قیمت یک محصول را پنج درصد افزایش دهیم. برای انجام این کار، می‌توانیم قیمت کنونی محصول مد نظرمان را در 1.05 ضرب کنیم. برای این کار باید از فرمول زیر استفاده نمایید:

همچنین می‌توانید فرمول بالا را به صورت زیر بنویسید:

فرمول‌های یاد شده به سادگی به شما این امکان را می‌دهند که قیمت محصول خود را پنج درصد بیشتر از هزینه قبلی (۱۰۰ درصد) افزایش دهید. به همین دلیل است که از عدد 1.05 استفاده کرده‌ایم.

به همین ترتیب اگر بخواهید قیمت یک محصول را ۲۰ درصد افزایش دهید، باید آن را در عدد 1.20 (در فرمول دوم در 120 درصد) ضرب کنید و در صورتی که بخواهید افزایش قیمت محصول خود را ۱۵ درصد کنید باید قیمت کنونی محصول را در عدد 1.15 (در فرمول دوم 115 درصد) ضرب نمایید.

مطالب مرتبط

چگونه نوار ابزار دسترسی سریع را در مایکروسافت آفیس شخصی‌سازی کنیم؟

تمام برنامه‌های مایکروسافت آفیس از نوار ابزار دسترسی سریع یا همان تولبار Quick Access بهره می‌برند که دستورات با یک کلیک را نشان می‌دهند. در این مطلب قصد داریم آموزش شخصی‌سازی این تولبار را به شما آموزش دهیم.نوار ابزار دسترسی سریع در برنامه‌های اکسل، وان نوت، اوت‌‌لوک، پاورپوینت و ورد بصورت استاندارد وجود دارد و... ادامه مطلب

چگونه صفحه گسترده اکسل را همگام‌سازی کنیم؟

مایکروسافت اکسل یک برنامه صفحه گسترده (Spreadsheet) است که می‌توانید توسط آن اطلاعات متنی و عددی را به صورت جدول ذخیره و نگهداری کنید. در این مطلب نحوه همگام‌سازی صفحه گسترده اکسل را با روش‌های مختلف مانند تابع VLOOKUP به شما آموزش می‌دهیم.شما برای اینکه در اکسل مطمئن شوید که تغییرات در یک سلول به... ادامه مطلب

مایکروسافت تیمز بروزرسانی شد؛ ابزارهای جدید و تماس تصویری همزمان ۹ کاربر

در کنفرانس توسعه‌دهندگان بیلد نسخه جدید مایکروسافت تیمز (Microsoft Teams) از راه رسید. این پلتفرم همکاری و ارتباطات که کاربردهای مختلفی مانند برگزاری جلسات صوتی و تصویری برای کسب و کارها دارد، به ابزارهای جدیدی مجهز می‌شود.یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های جدید این پلتفرم برای کاربران، امکان زمانبندی و مدیریت قرارهای مجازی از طریق اپلکیشن Bookings... ادامه مطلب

چگونه لایو اینستاگرام را در رایانه تماشا کنیم؟

دو هفته پیش بود که اینستاگرام از پشتیبانی لایو استریم‌ها در نسخه وب اپلیکیشن خبر داد. اما تا این لحظه که مشغول خواندن مقاله هستید، این امکان برای همه کاربران میسر نشده و ظاهرا چند هفته دیگر باید منتظر بمانیم تا پشتیبانی به تمام کاربران در سراسر دنیا گسترش پیدا کند.بنابراین تا آن موقع اگر... ادامه مطلب

چگونه مرورگر های وب مختلف را به صورت کامل ریست کنیم؟

ریست مرورگر یا حتی یک دستگاه و یا هر اپلیکیشن دیگر؛ یکی از بهترین راه حل‌ها برای رفع مشکلات آن دستگاه یا اپلیکیشن به شمار می‌روند. با استفاده از این روش می‌توان بسیاری از مشکلات مرورگر‌ها را نیز حل کرد. با گذشت زمان اپلیکیشن‌ها (که مرورگر‌ها هم بخشی از آن‌ها به شمار می‌روند) ممکن است... ادامه مطلب

چگونه ادوبی فلش پلیر را در مرورگر مایکروسافت اج فعال کنیم؟

ادوبی از شروع سال ۲۰۲۰ تصمیم گرفت که راه خودش را از فلش پلیر جدا کند. این موضوع باعث شد تا بسیاری از مرورگر‌ها مجبور شوند تا از HTML 5 پشتیبانی کنند. با این حال البته برخی از وبسایت‌ها وجود دارند که هنوز از فلش استفاده می‌کنند. به همین خاطر باید با فعال کردن فلش... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟