معرفی اپلیکیشن AirQuality؛ میزان آلودگی هوا را در گوشی خود بررسی کنید

آلودگی هوا در تهران و بسیاری از شهر‌های مهم ایران در چند روز گذشته باعث شده بسیاری از مدارس تعطیل شود. این موضوع نگران کننده می‌تواند آسیب‌هایی جدی را متوجه مردم کند و خطرات زیادی برای افراد حساس خواهد داشت. به همین دلیل در این مطلب می‌خواهیم به معرفی AirQuality یک اپلیکیشن سنجش آلودگی هوا بپردازیم.

نرم افزار یاد شده مانند یک اپلیکیشن هواشناسی عمل می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از آن متوجه شوید که هوا چقدر آلوده است و حتی پیش‌بینی‌های وضعی چند روز آینده را هم به شما نمایش خواهد داد. اگر شما هم نگران وضعیت آلودگی هوای شهر خود هستید، بد نیست با ما همراه باشید و با AirQuality آشنا شوید.

malltina

آلودگی هوا از آن جهت مهم است که می‌تواند سلامت ما را تهدید کند. به همین دلیل بد نیست همیشه از منابع موثق شاخص آلودگی هوا را بررسی کنیم. اپلیکیشن AirQuality که از آن تحت عنوان AirVisual هم یاد می‌شود تلاش کرده تا این امکان را در اختیار کاربرانش قرار دهد که بتوانند از طریق گوشی خود، آخرین وضعیت آلودگی هوای مناطق مختلف دنیا را مشاهده کنند.

این نرم افزار همه شهر‌های مهم دنیا (تقریبا اکثر شهر‌های ایران) را شامل می‌شود. شما می‌توانید با اجرای این نرم افزار، شهر خودتان را پیدا کنید و آن را به لیست شهر‌های مورد نظرتان بیافزایید. نرم افزار یاد شده به شم این امکان را می‌دهد که چندین شهر مختلف از هرجای دنیا را به صفحه اصلی خود -که تحت عنوان My Air شناخته می‌شود- اضافه کنید و به محض ورود به اپلیکیشن وضعیت شاخص آلودگی هوای شهر را مشاهده نمایید.

یکی از خوبی‌های قابل توجه این اپلیکیشن آن است که در کارت مربوط به هر شهر، به شما اعلام می‌کند که هوای آلوده کنونی برای کدام گروه از افراد مناسب نیست. به عنوان مثال در تصویر بالا می‌توانید شهر سئول را مشاهده کنید که با شاخص آلودگی ۱۸۹ برای افراد حساس ناسالم است. همچنین شهر تهران در حین نگارش این متن با شاخص هوای ۷۹ وضعیت معمولی را سپری می‌کند.

با انتخاب هرکدام از کارت‌ها می‌تواند اطلاعات تکمیلی تری را دریافت کنید. نظیر میزان رطوبت، دمای هوا و سرعت باد. همچنین در این اپلیکیشن یک پیشبینی دما و میزان آلودگی هوا در ساعات پیش رو مشخص شده است که با مطالعه آن می‌توانید متوجه شوید که در ساعات آینده وضعیت آلودگی هوا به چه صورت خواهد بود.

نرم افزار AirQuality علاوه بر این به شما اجازه می‌دهد که پیش‌بینی ۷ روز آینده را هم ببینید. این پیش‌بینی شاید آنچنان دقیق نباشد اما به طور کلی می‌تواند دید نسبتا مناسبی را از وضعیت آلودگی هوای شهر در اختیارتان قرار دهد. البته این پایان امکانات AirQuality نیست؛ با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید نوتیفیکیشن‌ها مربوط به ورود شاخص هوا به وضعیت ناسالم را هم دریافت کنید.

در این اپلیکیشن بخشی طراحی شده که با ورود به آن می‌توانید از نرم افزار بخواهید که در صورت ورودی شاخص آلودگی هوا به مرزی مشخص (که آن هم می‌توانید مشخص کنید) به گوشی شما نوتیفیکیشن ارسال کند. همچنین این امکان را دارید که هر چند ساعت یک بار از نرم افزار بخواهید به طور خودکار وضعیت آب و هوایی یک شهر را به اطلاعتان برساند.

اما همانطور که می‌دانید، آلودگی هوای یک شهر بزرگ مثل تهران، می‌تواند در مناطق مختلف، متفاوت داشته باشد. AirQuality این موضوع را به خوبی می‌داند و به همین دلیل به کاربران اجازه می‌دهد تا با ورود به بخش Map وضعیت آب و هوایی مناطق مختلف شهر‌ها را مشاهده کنند. همانطور که در تصویر سمت راست از مجموعه تصاویر بالا مشاهده می‌کنید، شاخص آلودگی هوای تهران در مناطق مختلف مشخص شده است.

در واقع شاخص آلودگی یک شهر به طور کلی میانگین این مقادیر محسوب می‌شود. به همین دلیل مهم است که با ورود به این بخش، شاخص آلودگی نقاط مختلف شهر را هم بررسی کنید. همچنین این امکان را دارید که در صفحه اصلی خود، به جای مشاهده وضعیت آب و هوایی یک شهر، فقط مناطقی از شهر را داشته باشید تا تنها شاخص آلودگی همان منطقه را مشاهده کنید.

نرم افزار AirQuality اما ویژگی‌های منحصر به فرد خود را به همین موضوعات ختم نمی‌کند. این نرم افزار خودش را موظف می‌داند تا آخرین وضعیت آلودگی هوای کره زمین را به سمع و نظر کاربرانش برساند. به همین دلیل شما می‌توانید با رفتن به بخشی از اپلیکیشن، به صورت روزانه رده بندی آلوده‌ترین شهر‌های دنیا را مشاهده کنید. همچنین از بخش اخبار، قادرید اخبار مهم جهان در زمینه آلودگی هوا را مطالعه نمایید.

از بخش Resources در این اپلیکیشن، می‌توانید با اصلی ترین عواملی که زمینه آلودگی هوا در شهر‌ها را فراهم می‌کنند آشنا شوید و با مطالعه مقالات بسیار مفید آن، دلایل اصلی وضعیت بد آلودگی هوای شهرهای مختلف را مطالعه کنید. در این بخش با عوامل مختلفی مثل آمونیاک و گاز کربن دی اکسید بیشتر آشنا می‌شوید و می‌توانید ببینید که این گاز‌های سمی می‌توانند چه آسیب‌هایی را متوجه انسان کند.

به طور کلی می‌توان گفت اپلیکیشن AirQuality می‌تواند منبعی مناسب برای دریافت آخرین اطلاعات از وضعیت آلودگی آب و هوای شهر‌های مختلف باشد. این که اعداد اعلام شده در این نرم افزار چقدر دقیق است را نمی‌توانیم تایید کنیم، اما در بررسی‌های صورت گرفته، عمدتا شاخص هوای نمایش داده شده در این اپلیکیشن تفاوت چشمگیری با شاخص آلودگی رسمی اعلام شده از سوی نهاد‌های مربوط، نداشته است. بنابراین اگر در شهر‌های بزرگ و آلوده زندگی می‌کنید، بد نیست با استفاده از AirQuality شاخص آلودگی مناطق مختلف شهر خود را بررسی کنید.

Air Quality | AirVisual
  • Air Quality | AirVisual
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: ّIQAir AG
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 25 مگابایت
دانلود

مطالب مرتبط

معرفی اپ Blend Photo Editor؛ خالق دابل اکسپوژرهای حرفه‌ای

حتما با تکنیک دابل اکسپوژر (Double Exposure)  کم و بیش آشنا هستید؛ ترفندی در عکاسی که با آن می‌توان دو منظره کاملا متفاوت را با هم ادغام کرد به طوری که تصویری انتزاعی و بسیار بدیع بدست بیاید. چگونه در Snapseed تصاویر دابل اکسپوژر خلق کنیم؟ چگونه در فتوشاپ افکت های Double Exposure ایجاد کنیم؟این... ادامه مطلب

معرفی اپلیکیشن REFACE؛ جابه‌جایی چهره، این بار روی ویدیو و عکس‌های متحرک

احتمالا تا الان اسم برنامه REFACE را شنیده‌اید یا حداقل بدون اینکه اپلیکیشن را بشناسید، نمونه کارهایش را در فضای مجازی دیده‌اید. در واقع این ویدیوها یا تصاویر متحرکی که این روزها دست به دست دارند در فضای مجازی می‌چرخند و جای چهره‌ها عوض شده دستپخت همین REFACE است.REFACE به عنوان گسترش دهنده‌ ایده FaceApp، جای... ادامه مطلب

معرفی اپ Mi Control Center؛ شخصی‌ساز منوی تنظیمات سریع اندروید

منوی تنظیمات سریع اندروید جاییست که هر روز ده‌ها مرتبه آن را بالا و پایین می‌کنیم و به خاطر همین باید تسلط کاملی روی این بخش داشته باشیم. ولی آیا گزینه‌های پیش‌فرض اندروید این تسلط کامل را فراهم می‌کنند؟ جواب در اکثر مواقع یک «نه» قاطع و بزرگ است.برای آنکه منوی تنظیمات سریع مثل موم... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ و باز هم هری پاتر

هفت سنگ این هفته را با هری پاتر شروع می‌کنم که دارد شلوغ‌ترین دورانش را در صنعتِ بازی‌های موبایل سپری می‌کند. پارسال دو بازی Wizards Unite و Hogwarts Mystery را داشتیم، چند ماه پیش Magic Awakened منتشر شد و حالا هم نوبت به Puzzles & Spells رسیده است.Harry Potter: Puzzles & Spells همانطور که اسمش نشان می‌دهد، یک... ادامه مطلب

آشنایی با اپ NotificationHistory؛ اعلان ‌ها را هرگز از دست ندهید

هر چه اپ‌های بیشتری روی گوشی‌تان نصب کنید باید انتظار دریافت نوتیفیکیشن‌های بیشتری را هم داشته باشید. البته که همه این نوتیفیکیشن‌ها مهم نیستند، اما ممکن است حجم زیاد آن‌ها باعث شود که نوتیفیکیشن‌های مهم از چشمتان دور بمانند و این موضوع بعدا برایتان دردسر بیافریند.اپ NotificationHistory آمده که نگذارد این اتفاق بیفتد. این اپ... ادامه مطلب

وقتی کمان حرف اول را می‌زند؛ معرفی بهترین بازی‌های کمانداری موبایل

با وجود این همه اسلحه رنگارنگ و متنوعی که در بازی‌ها دیده‌ایم همچنان تیراندازی با کمان لذت خاص خودش را دارد، از آن چیزهایی که انگار قرار نیست در بازی‌های ویدیویی تکراری شوند. معرفی بازی Marshmello Music Dance؛ مارشملو حالا روی موبایل شبیه‌سازهای رضایت بخش، معرفی یکی از عجیب‌ترین سبک‌های موبایل معرفی بازی The Lord... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟