اپل به پنهان کاری در مورد قابلیت نایت مود آیفون ۱۱ متهم شد

عکاسی که برای تصویربرداری با آیفون ۱۱ پرو و آزمایش دوربین آن ۴۰ روز به «مورمانسک» روسیه سفر کرده بود، مدعی شده اپل در مورد ویژگی های دوربین پرچمدارش صادق نبوده است.

یکی از ویژگی های شاخص دوربین آیفون ۱۱ پرو که اپل تاکید زیادی روی آن دارد، قابلیت بهبود تصاویر ثبت شده در شب یا نایت مود است که در محیط‌های کم نور بدون تصنعی کردن صحنه یا تغییر چشمگیر رنگ، تصویری روشن از سوژه خلق می کند.

این عکاس که Amos Chapple نام دارد، پس از مدتی کار با آیفون ۱۱ پرو به این نتیجه رسیده که این ویژگی تنها حین تصویربرداری با دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی در دسترس است اما گوشی از طریق ترفندهایی خاص تظاهر به در دسترس بودن آن در لنز تله فوتو می کند.

آنطور که Chapple می گوید حین تصویربرداری با دوربین تله فوتو و در حالت نایت مود تصویر کراپ می شود. این کراپ به معنی کاهش رزولوشن و پیکسل های کمتر است اما آیفون برای پوشاندن آن به ارتقاء رزولوشن دیجیتال (Upscale) متوسل شده و خروجی ۴۰۳۲ در ۳۲۴۰ پیکسلی تولید می کند.

به عبارت دیگر اگر حین بکارگیری دوربین تله فوتو حالت نایت مود فعال شود، گوشی به دوربین اصلی سوییچ می کند اما برای شبیه سازی فاصله کانونی ۲ برابری لنز تله، به صورت دیجیتالی زوم می کند. برای اثبات این مساله کافی است زمانی که دوربین مدعی تصویربرداری با لنز تله فوتو است انگشتتان را جلوی لنز عادی تکان دهید.

Chapple مدعی است در صورت ثبت تصویر با لنز تله آیفون ۱۱ پرو در حالت نایت مود، داده های EXIF برای لنز به صورت 4.25mm f/1.8 ثبت می شوند که همان دوربین اصلی دستگاه است.

هرچند اپل از مدت ها قبل رزولوشن تصاویر را در آیفون هایش به صورت دیجیتال ارتقا می دهد اما بهتر بود در این زمینه شفافیت بیشتری از خود نشان می داد.

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟