راهکار ساده برای بهبود فرهنگ شرکت: احساس ارزشمند بودن را در کارمندان تقویت کنید

متعهد کردن کارمندان، یکی از عوامل مهم در موفقیت شرکت هاست. کارمندان متعهد، بیشتر کار کرده و حلال مشکلات هستند و احتمال وفادار ماندن طولانی مدت آنها بالا می رود. اما چطور می توان کارمندان را به شرکت متعهد کرد؟

تحقیق جدیدی که در ژورنال Journal of Positive Psychology منتشر شده، نشان می دهد «حس ارزشمند بودن» یا همن حس ایجاد تغییر مثبت، عاملی حیاتی در سلامت سازمان ها و موفقیت کارمندان است.

کارمندان استثنایی

نویسندگان این تحقیق به رهبری «Andrew Reece» از شرکت BetterUp و «David Yaden» از دانشگاه پنسیلوانیا، می گویند:

«تصور شرایطی که در آن کارمندان حس کنند کارشان هیچ ارزشی برای شرکت ندارد ولی همچنان با انگیزه کار کنند، حس رضایت داشته باشند و چیزی به ارزش های سازمان اضافه کنند، سخت است. هدف ما از انجام این تحقیق روشن کردن مفهوم ارزشمندی در محیط سازمانی و همچنین تعیین معیار جدید برای تفاوت های فردی در حس ارزشمندی درونی بود.»

محققان برای دستیابی به اهداف فوق، مقیاسی برای اندازه گیری «ارزشمندی سازمانی» ایجاد کردند. آنها با کمک گرفتن از روانشناسان مختلف، لیستی از جملاتی که مفهوم ارزشمندی را توضیح می دهد ایجاد کرده و برای آگاهی از میزان ارتباط آنها با یکدیگر و همچنین مفهوم ارزشمندی سازمانی، آنها را روی 196 نفر شرکت کننده آنلاین آزمایش کردند.

محققان در تحقیقات اولیه ارتباط 17 جمله با مفهوم ارزشمندی سازمانی را شناسایی کرده و با انجام آزمایشی دیگر با حضور 569 شرکت کننده، مقایس خود را بیش از پیش اصلاح کردند.

مقیاس نهایی محققان در ادامه آمده است (پاسخ ها بر اساس مقیاس 5 امتیازی و از «قویاً مخالف» تا «قویاً موافق» است):

  1. کارم در موفقیت شرکت تأثیر دارد.
  2. کیفیت کارم تأثیری چشمگیر روی شرکت می گذارد.
  3. کارم الهام بخش عملکرد شرکت است.
  4. شرکت به شکل عمومی کارم را تحسین می کند.
  5. همکارانم کار من را ستایش می کنند.
  6. در محیط کار همه من را با کیفیت بالای کارم می شناسند.
  7. کارم سبب شده تا در شرکت معروف شوم.

پژوهشگران می گویند مقیاس نهایی آنها شامل دو زیرمجموعه «موفقیت» (Achievement) و «سپاسگذاری» (Recognition) برای ارزشمندی است. سه مورد اول به بعد موفقیت ارزشمندی سازمانی تعلق داشته و موارد بعدی (4 الی 7) به بعد سپاسگذاری مربوط هستند.

محققان می گویند در مقایسه با سپاسگذاری، موفقیت ارتباط بیشتری با خودسودمندی (self-efficacy) دارد که عامل مهمی در ساختار ارزشمندی سازمانی محسوب می شوند. از آن سو، سپاسگذاری بیشتر به وضعیت مدیر، ترفیع درجه و افزایش دستمزد ربط دارد که بر اهمیت دیده شدن و قدردانی توسط کارمندان تاکید می ورزد.

این مقیاس با خروجی سازمان ها ارتباط نزدیکی دارد. محققان با جمع آوری داده های استخدامی از 423 فرد بالغ دریافتند بالاترین امتیاز در مقایس ارزشمندی سازمانی، بیشتر در افرادی به چشم می خورد که سمت مدیریتی و رهبری داشته اند. مقیاس مورد بحث با درجه اطمینان بالا میزان رضایتمندی کارمندان را نیز پیش بینی کرد.

محققان نتیجه گرفتند زمانی که کارمندان حس کنند برای شرکت ارزش دارند، حس رضایتمندی آنها از کار و زندگی افزایش یافته و احتمال قبول کردن سمت های مدیریتی، دریافت پاداش و ترفیع درجه در آنها بیشتر شده و احتمال اینکه شرکت را ترک کنند، کاهش می یابد.

مطالب مرتبط

۶ راهکار عملی برای بهبود سریع و چشمگیر کار و زندگی

این ۶ راهکار نه تنها زندگی شما را شادتر می‌سازند بلکه با پیروزی از آنها در امور کاری نیز  شاید افزایش بازدهی خواهید بود.کتاب‌های موفقیت در زندگی و کار به یکی از پرفروش‌ترین زمینه‌های صنعت نشر تبدیل شده‌اند و دلیل آن چیزی جز این نیست که در این دنیای شلوغ و پر تکاپو همه به... ادامه مطلب

۶ راه برای آنکه از حجم شدید کار رها شوید

یکی از مشکلات نسبتا خوبی که ممکن است برای هر فردی رخ دهد، مشغول شدن به حجم شدیدی از کار است. وقتتان را گذاشته‌اید و تجارتی برای خودتان دست و پا کرده‌اید، و حالا مشتریان مصرانه دنبال بهره‌وری از مهارت‌های شما هستند. شاید این موضوع در نگاه اول افقی روشن و خوشحال کننده را نشان... ادامه مطلب

هوش مصنوعی صنایع را تکان خواهد داد و کسب و کارها باید برای آن آماده شوند

هوش مصنوعی اخیرا به یکی از داغ‌ترین مباحث دنیای کسب و کار تبدیل شده، ولی با این حال هنوز راه زیادی باید طی شود تا بتوان از پتانسیل بالای آن برای مصارف کاربردی در زندگی روزمره و صنایع مختلف بهره برد. اکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند گوگل، مایکروسافت و اپل از این تکنولوژی بهره... ادامه مطلب

۵ نکته کلیدی که شرکت‌های موفق را از شرکت‌های ناموفق متمایز می‌کند

امروزه شرکت‌های جدید از همان بدو تأسیس وارد رقابت شدید با بقیه شرکت‌ها می‌شوند. آن‌ها باید از همان ابتدا خودی نشان دهند تا جلب توجه کرده و مشتری جذب کنند. با اینکه آزمون و خطا برای هر شرکت تازه تأسیسی اجتناب ناپذیر است، اما شرکت‌هایی که پس از سال‌ها همچنان با قدرت در صحنه رقابت... ادامه مطلب

مایکروسافت چگونه افراد را بدون مدرک دانشگاهی استخدام می‌کند؟

مایکروسافت برای بسیاری از جایگاه های شغلی رده پایین، شرط مدرک تحصیلی را برداشته و تمام کارجویان مشتاق را دعوت به ارسال رزومه کرد است.مدیران مایکروسافت در مصاحبه ای با سایت Business Insider در مورد دلایل چنین رویکردی صحبت کردند. به گفته آنها برداشتن شرط مدرک دانشگاهی برای جایگاه های شغلی رده پایین، به مایکروسافت... ادامه مطلب

سه مهارت نرم که شانس شما برای استخدام را افزایش می‌دهد

در دهه های قبل برای پیدا کردن شغل کافی بود در زمینه مورد نظر کارفرما مهارت داشته باشید اما این روزها اوضاع فرق کرده. حالا بسیاری از کارفرماها علاوه بر توانایی های تخصصی نظیر حسابداری و برنامه نویسی به دنبال ویژگی های دیگری در متقاضیان می گردند که «مهارت نرم» نامیده می شود. این مهارت... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟