چرا استرالیا هنوز در آتش می‌سوزد؟

آتش سوزی جنگل های استرالیا که به 6 ایالت گسترش یافته و جان بیش از نیم میلیارد جانور را گرفته همچنان ادامه دارد. اما چه عواملی به گسترده شدن این آتش سوزی دامن زده است؟

استرالیا با اکو سیستم خاصش، 244 گونه جانوری از جمله کوالاها را در خود جای داده که در هیچ کجای دیگری از جهان یافت نمی شوند. آتش سوزی اخیر که 6 میلیون هکتار از استرالیا را در بر گرفته، نیم میلیارد جانور را به نابودی کشانده است و به نظر نمی رسد به این زودی های تمام شود.

آنچه باعث شده این آتش سوزی تا این حد شدید باشد به سه عامل مرتبط است؛ گرما، خشکی و باد. این عوامل در نتیجه روندهای طولانی مدت و نیز کوتاه مدت گرمایش به وجود آمده اند. بیایید ابتدا روند طولانی مدت را بررسی کنیم.

تور کیش

روندهای طولانی مدت موثر بر آتش سوزی

در سال گذشته رکورد گرم ترین و خشک ترین سال استرالیا ثبت شد؛ موضوعی که افزایش تبخیر و در نتیجه خشکسالی را به دنبال داشت. حتی در 18 دسامبر 2019 با میانگین دمای 42 درجه سانتیگراد گرم ترین روز استرالیا سپری شد. به نظر می رسد اطلاعات دقیقی در مورد روند کاهش بارش در استرالیا وجود ندارد اما گفته می شود که در برخی مناطق، به دنبال تغییرات اقلیمی میزان بارش کاهش یافته است.

آتش سوزی استرالیا

نقشه گستردگی آتش سوزی استرالیا تا روز شنبه 14 دی ماه

روندهای کوتاه مدت موثر بر آتش سوزی

اما چند عامل، روندهای کوتاه مدت گرمایش را رقم زده اند. اگر چه شرایط اقلیمی استرالیا تا حدودی به «نوسان جنوبی ال نینو» (به طور خلاصه تغییرات دمای اقیانوس در بخش های مختلف استوایی اقیانوس آرام) مرتبط است اما یک نوسان مشابه دیگر در اقیانوس هند به نام «دو قطبی اقیانوس هند» هم وجود دارد که بر تغییرات کوتاه مدت اثر گذاشته است.

دو قطبی اقیانوس هند به فرایندی گفته می شود که طی آن دمای سطح آب در جنوب شرقی اقیانوس هند و در منطقه استوا سردتر از معمول می شود. علاوه بر این دمای سطح آب در غرب اقیانوس در استوا گرمتر می شود. در نتیجه حوضه آب گرم در نواحی غربی پدید می‌آید و شدت بادهای شرقی قویتر از حالت معمول می شود.

اخیراً دو قطبی اقیانوس هند در یک فاز مثبت قرار داشته و این موضوع موجب شده آب بخش غربی اقیانوس هند گرم تر از حد معمول شود اما در شرق دما پایین تر بیاید. تمامی این ها موجب می شود آب و هوای بارانی از استرالیا دورتر شود.

آتش سوزی استرالیا

همچنین الگوهای غیر معمول در استراتوسفر قطب جنوب در ماه های اخیر موجب شده بادهای چرخشی قطب ضعیف تر شوند. این موضوع موجب صاف شدن آسمان های استرالیا و نیز وزش باد شدید خشک از سمت دریا بر فراز ایالت های ویکتوریا و نیو ساوت ولز شده و در نتیجه آتش سوزی گسترش یافته است.

در روز شنبه این هفته یک جبهه هوای سرد از جنوب شرقی استرالیا گذشت و در بعد از ظهر به منطقه سیدنی رسید. به نظر می رسید این باد شرایط را بهبود می دهد اما در نهایت در اواخر روز بدل به باد گرم قدرتمندی شد و دما در خارج از سیدنی به 48.9 درجه سانتیگراد رسید. علاوه بر این جهت باد غربی به باد جنوبی تغییر کرد و به همین دلیل آتش به جهت های متفاوتی گسترش پیدا کرد.

خبر خوب این که در هفته قبل و در حال حاضر دو قطبی اقیانوس هند به شرایط عادی بازگشته تا راه برای بازگشت استرالیا به فصل موسمی گشوده شود. بخش هایی از جنوب هم شاهد باران اندک خواهند بود. با این حال بر اساس پیش‌بینی ها قرار نیست به این زودی‌ها شرایط آتش سوزی بهبود پیدا کند.

پیش از این در دیجیاتو از سرقت صدها هزار لیتر آب در استرالیا، همزمان با آتش سوزی های گسترده گفته بودیم؛ اتفاقی که بیشتر شبیه یه ماجرای آخر زمانی به نظر می رسید. علاوه بر این اعلام شده بود که وضعیت کوالاها بحرانی شده و بخش وسیعی از محل سکونت این حیوانات نابود شده است.

مطالب مرتبط

وقتی همه جنگل ها می سوزند

بدون شک طبیعت یکی از پیچیده ترین فناوری هاست. در حالی که دانشمندان سخت مشغول یافتن روش هایی برای جذب مؤثر کربن هستند، درختان از بدو تاریخ تاکنون در حال جذب این گاز مخرب بوده اند.پوشش های گیاهی، چمنزارها، تالاب ها و حتی جلبک های درون آب نیز کربن را جذب کرده و از ورود... ادامه مطلب

وقتی جان سخت ترین موجود کره زمین در برابر تغییرات اقلیمی کم می‌آورد

از خرس آبی یا تاردیگراد (Tardigrade) به عنوان موجود نامیرا یاد می شود. این جاندار می تواند سال ها بدون غذا به حیات خود ادامه دهد. دمای بسیار بالا، فشار خردکننده و خلاء نیز تأثیری روی آن ندارند. حتی گفته می شود هزاران تاردیگراد روی سطح ماه زندگی می کنند.اما مطالعات جدید نشان می دهند... ادامه مطلب

دروغ پراکنی و شایعه، هیزم آتش سوزی جنگل های استرالیا

آتش سوزی جنگل های استرالیا زنگ خطر بزرگی است که تأثیر ویرانگر تغییرات اقلیمی را نشان می دهد و این پیام را می رساند که اگر برای کاهش کربن کاری انجام نشود، فجایع بدتری رخ خواهند داد. در حالی که استرالیا روزهایی جهنمی را پشت سر می گذارد، عده ای از افراد که منافع خود... ادامه مطلب

آخرالزمان در استرالیا؛ صدها هزار لیتر آب از یک مزرعه به سرقت رفت

شرایط اقلیمی استرالیا به جایی رسیده که سارقان به جای دستبرد به بانک و جواهر فروشی، سراغ تانکرهای آب می روند.استرالیا یکی از داغ ترین دوره های تاریخ خود را سپری می کند و طی روزهای گذشته به صورت میانگین با دمای بالای ۴۰ درجه دست و پنجه نرم کرده است. دمای بالا باعث آتش... ادامه مطلب

اروپا تا سال 2050 به قاره کاملاً سبز تبدیل می شود

اتحادیه اروپا با ارائه طرحی جدید، قصد دارد تا سال 2050 به انتشار گازهای آلاینده پایان داده و تغییرات اقلیمی را متوقف کند.این طرح که «پیمان سبز اروپا» نام دارد، در صورت اجرا می تواند یکی از بزرگ ترین اقدامات بشر برای مقابله با تغییرات اقلیمی باشد. در حال حاضر اتحادیه اروپا سومین تولید کننده... ادامه مطلب

گرتا تونبرگ شخصیت سال مجله تایم شد

روز گذشته نشریه معتبر تایم از گرتا تونبرگ، فعال اقلیمی، با عنوان شخصیت سال خود نام برد. تونبرگ، نوجوان ۱۶ ساله سوئدی مدتی است که به چهره شناخته شده جنبش جوانانی بدل شده که نسبت به انفعال سران کشورها برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی لب به اعتراض گشوده اند. حالا تایم از این نوجوان با... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟