چرا استرالیا هنوز در آتش می‌سوزد؟

آتش سوزی جنگل های استرالیا که به 6 ایالت گسترش یافته و جان بیش از نیم میلیارد جانور را گرفته همچنان ادامه دارد. اما چه عواملی به گسترده شدن این آتش سوزی دامن زده است؟

استرالیا با اکو سیستم خاصش، 244 گونه جانوری از جمله کوالاها را در خود جای داده که در هیچ کجای دیگری از جهان یافت نمی شوند. آتش سوزی اخیر که 6 میلیون هکتار از استرالیا را در بر گرفته، نیم میلیارد جانور را به نابودی کشانده است و به نظر نمی رسد به این زودی های تمام شود.

آنچه باعث شده این آتش سوزی تا این حد شدید باشد به سه عامل مرتبط است؛ گرما، خشکی و باد. این عوامل در نتیجه روندهای طولانی مدت و نیز کوتاه مدت گرمایش به وجود آمده اند. بیایید ابتدا روند طولانی مدت را بررسی کنیم.

روندهای طولانی مدت موثر بر آتش سوزی

در سال گذشته رکورد گرم ترین و خشک ترین سال استرالیا ثبت شد؛ موضوعی که افزایش تبخیر و در نتیجه خشکسالی را به دنبال داشت. حتی در 18 دسامبر 2019 با میانگین دمای 42 درجه سانتیگراد گرم ترین روز استرالیا سپری شد. به نظر می رسد اطلاعات دقیقی در مورد روند کاهش بارش در استرالیا وجود ندارد اما گفته می شود که در برخی مناطق، به دنبال تغییرات اقلیمی میزان بارش کاهش یافته است.

آتش سوزی استرالیا

نقشه گستردگی آتش سوزی استرالیا تا روز شنبه 14 دی ماه

روندهای کوتاه مدت موثر بر آتش سوزی

اما چند عامل، روندهای کوتاه مدت گرمایش را رقم زده اند. اگر چه شرایط اقلیمی استرالیا تا حدودی به «نوسان جنوبی ال نینو» (به طور خلاصه تغییرات دمای اقیانوس در بخش های مختلف استوایی اقیانوس آرام) مرتبط است اما یک نوسان مشابه دیگر در اقیانوس هند به نام «دو قطبی اقیانوس هند» هم وجود دارد که بر تغییرات کوتاه مدت اثر گذاشته است.

دو قطبی اقیانوس هند به فرایندی گفته می شود که طی آن دمای سطح آب در جنوب شرقی اقیانوس هند و در منطقه استوا سردتر از معمول می شود. علاوه بر این دمای سطح آب در غرب اقیانوس در استوا گرمتر می شود. در نتیجه حوضه آب گرم در نواحی غربی پدید می‌آید و شدت بادهای شرقی قویتر از حالت معمول می شود.

اخیراً دو قطبی اقیانوس هند در یک فاز مثبت قرار داشته و این موضوع موجب شده آب بخش غربی اقیانوس هند گرم تر از حد معمول شود اما در شرق دما پایین تر بیاید. تمامی این ها موجب می شود آب و هوای بارانی از استرالیا دورتر شود.

آتش سوزی استرالیا

همچنین الگوهای غیر معمول در استراتوسفر قطب جنوب در ماه های اخیر موجب شده بادهای چرخشی قطب ضعیف تر شوند. این موضوع موجب صاف شدن آسمان های استرالیا و نیز وزش باد شدید خشک از سمت دریا بر فراز ایالت های ویکتوریا و نیو ساوت ولز شده و در نتیجه آتش سوزی گسترش یافته است.

در روز شنبه این هفته یک جبهه هوای سرد از جنوب شرقی استرالیا گذشت و در بعد از ظهر به منطقه سیدنی رسید. به نظر می رسید این باد شرایط را بهبود می دهد اما در نهایت در اواخر روز بدل به باد گرم قدرتمندی شد و دما در خارج از سیدنی به 48.9 درجه سانتیگراد رسید. علاوه بر این جهت باد غربی به باد جنوبی تغییر کرد و به همین دلیل آتش به جهت های متفاوتی گسترش پیدا کرد.

خبر خوب این که در هفته قبل و در حال حاضر دو قطبی اقیانوس هند به شرایط عادی بازگشته تا راه برای بازگشت استرالیا به فصل موسمی گشوده شود. بخش هایی از جنوب هم شاهد باران اندک خواهند بود. با این حال بر اساس پیش‌بینی ها قرار نیست به این زودی‌ها شرایط آتش سوزی بهبود پیدا کند.

پیش از این در دیجیاتو از سرقت صدها هزار لیتر آب در استرالیا، همزمان با آتش سوزی های گسترده گفته بودیم؛ اتفاقی که بیشتر شبیه یه ماجرای آخر زمانی به نظر می رسید. علاوه بر این اعلام شده بود که وضعیت کوالاها بحرانی شده و بخش وسیعی از محل سکونت این حیوانات نابود شده است.

مطالب مرتبط

بحران کرونا به حل مشکلات اقلیمی کمک نخواهد کرد

قرنطینه گسترده و تعطیلی بسیاری از صنایع در پی شیوع ویروس کرونا برخی را به کاهش سطح کربن دی اکسید امیدوار کرده بود اما کارشناسان تاثیر آن در بهبود شرایط اقلیمی و گرمایش زمین را زیر سوال برده اند.متخصصان بر این باورند که کاهش شیب افزایش CO2 نیازمند تغییرات گسترده اجتماعی است و هر چند در صورت... ادامه مطلب

روسیه گرمترین زمستان در تاریخ خود را پشت سر گذاشت

بسیاری از روسیه به نام پایگاه سرما یاد می کنند اما این کشور امسال گرمترین زمستان خود را از ۱۳۰ سال پیش تاکنون پشت سر گذاشت و گرمایش زمین اصلی ترین دلیل این اتفاق بوده است.طبق اطلاعات به دست آمده از سرویس هواشناسی روسیه بخش های عظیمی از این کشور امسال بین ۶ تا ۸... ادامه مطلب

حل معمای نیم قرنی؛ دستاورد بزرگ محققان استرالیایی در رایانش کوانتومی

گروهی از محققان استرالیایی با حل تصادفی مساله ای که بیش از نیم قرن ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده بود، به دستاورد بزرگی در زمینه رایانش کوانتومی دست یافتند.مهندسان دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا (University of New South Wales Sydney) نظریه فیزیکدانی به نام «نیکولاس بلومبرگر» (Nicolaas Bloembergen) را اثبات کردند. وی سال... ادامه مطلب

اگر جهان به بحران تغییر اقلیم مثل شیوع کرونا واکنش نشان می‌داد، چه می‌شد؟

ویروس کرونا آنقدر زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار داده که اثرات آن از فضا نیز قابل مشاهده است. در چین میلیون ها نفر قرنطینه شده اند و تصاویر ماهواره ای نشان می دهند که تعطیلی کارخانه ها و خانه نشینی مردم، به کاهش آلودگی هوا در این کشور منجر شده است. شرکت ها به... ادامه مطلب

گرمای بی سابقه زمستان خرس های سراسر دنیا را یک ماه زودتر از خواب زمستانی بیدار کرده

زمستانی که در آن به سر می بریم طبق ارزیابی ها گرم ترین زمستان در تاریخ بشریت است و حالا گزارش شده که خرس ها در سراسر دنیا یک ماه زودتر از موعد همیشگی از خواب زمستانی بیدار شده اند.اسوتلانا آکولوا مدیرعامل باغ وحش مسکو اعلام کرده که طبق پیش بینی های این مرکز دو... ادامه مطلب

واکنش عجیب استرالیایی‌ها به شیوع ویروس کرونا

مردم دنیا از ترس قحطی ناشی از شیوع ویروس کرونا در حال خالی کردن قفسه های فروشگاه ها هستند. نگرانی اصلی مردم تعطیلی فروشگاه ها و اعمال محدودیت های شدید گمرکی همانند شهر ووهان است، به همین دلیل در حال انبار کردن کالاهای مختلف از ضدعفونی کننده دست تا کنسرو و کالاهای غیر ضروری مثل... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟