نیروی هوایی آمریکا موشک مافوق صوت جدیدش را با موفقیت آزمایش کرد

نیروی هوایی ارتش آمریکا توانسته با موفقیت تست‌های زمینی موشک X-60A را پشت سر بگذارد. بر اساس گفته‌های نیروی هوایی آمریکا، در آینده این موشک مافوق صوت راهی ارزان‌قیمت و بهینه برای دستیابی به سرعتی فراتر از ماخ ۵ را در اختیار ارتش این کشور قرار خواهد دارد

این تست موفقیت‌آمیز قرار است توسعه دست‌یابی به تکنولوژی سرعت‌های موافق صوت را تسریع کند. از همین رو نیروی هوایی آمریکا موشک سوخت مایع تک مرحله‌ای X-60A را در ایستگاه فضایی سیسیل در جکسون ویل ایالت فلوریدا تست کرد. آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی (AFRL)، با تست این مشکوک در شرایط سرد و گرم و مطابق با شرایط پرتابی، آن را برای پرتاب اصلی آماده می‌کند. هدف از تست این موشک، دستیابی به سرعت‌های بالای ماخ ۵ (۶۱۲۵ کیلومتر بر ساعت) بوده و کاربردهای بسیاری برای صنایع نظامی و حتی تجاری دارد، اما مشکل اصلی گران‌قیمت بودن این تکنولوژی است.

موشک X-60A

Mobit

موشک X60-A بی‌سرنشین بوده و می‌توان آن را به کمک هواپیما نیز شلیک کرد. این موشک با تاکید تحقیقات روی بخش سیستم‌‌های سرعت بالا AFRL آزمایش شده. موتور آن نیز از نوع سوخت مایع است و توسط شرکت Ursa Major Technologies توسعه داده شده و از سوختن ترکیبی اکسیژن و کروزین قدرت می‌گیرد. این موشک به اندازه‌ای کوچک است که می‌توان آن را از یک هواپیما به کوچکی یک جت شخصی نیز شلیک کرد. حداکثر سرعت آن نیز ماخ ۸ یا ۹۸۰۰ کیلومتر بر ساعت تخمین زده می‌شود.

تست زمینی اخیر سیستم‌های تایید پیشرانه‌های داخلی وسایل نقلیه، شامل احتراق تمام مدت، تعادل موتور برای کنترل نیروی پیشران محوری و افت کارایی سیستم می‌شد که اکنون برای ارزیابی داده‌های جمع‌آوری شده به سیسیل در فلوریدا فرستاده می‌شود. بر اساس گفته‌های AFRL زمانی که این موشک عملیاتی شود، می‌توان به کمک آن تکنولوژی‌های مافوق صوت مانند پیشرانه‌های تنفس طبیعی، مواد پیشرفته و زیرسیستم‌های وسایل نقلیه مافوق صوت را تست کرد.

مدیر برنامه تست موشک X-60A در مرکز AFRL به نام بری هلمن (Barry Hellman) می‌گوید:

این سری از تست‌ها، قدمی حیاتی برای کاهش ریسک و جمع‌آوری داده‌ها ضروری برای آماده‌سازی تست‌های پروازی آینده ما بود. زمانی که ما این موشک را اواخر امسال پرتاب کنیم، امیدواریم بتوانیم توانایی X-60A را در ارائه شرایط پروازی مافوق صوت نشان دهیم.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟