مدیرعامل علی بابا از استراتژی‌های آینده این شرکت برای صنعت گردشگری می‌گوید

مدیرعامل گروه علی‌بابا در گفتگو با دیجیاتو خبر از برنامه‌های پیش روی این گروه می‌دهد و اعلام می‌کند یکی از استراتژی‌های اصلی علی‌بابا در ادامه، گسترش مارکت پلیس این برند و توانمندسازی جدی آژانس‌های مسافرتی برای ارائه تور و خدمات مختلف است. «مسعود طباطبایی» همچنین اعلام می‌کند که اکنون علی‌بابا بزرگ‌ترین بازیگر صنعت گردشگری کشور در فضای آنلاین است.

علی بابا اعلام کرده بود که در سال جاری تبدیل به یک برند تکنولوژی و محصول محور شده است. اما با توجه به اینکه به سفرهای پایان سال و اوج فعالیت صنعت گردشگری نزدیک می‌شویم، کاربران علی بابا چه تغییراتی را نسبت به گذشته احساس خواهند کرد؟ مدیرعامل علی بابا در پاسخ به این سوال می‌گوید که این شرکت در سال جاری تصمیم گرفت تا همه‌ ابعاد یک سفر را یکجا پوشش دهد:

«امسال جدا از ارائه خدمات مربوط به حمل و نقل، کاربر می‌تواند محل اقامت خود را نیز در علی بابا تهیه کند. از طرفی امروز بزرگ‌ترین فروشنده هتل‌های داخلی و خارجی، علی بابا است. در ارائه خدمات آنلاین گردشگری، ما رتبه یک سفر هستیم و البته به این مورد هم قانع نیستیم و انتظار داریم بخش زیادی از سهم فضای آفلاین را به فضای آنلاین بیاوریم.»

malltina

مدیرعامل گروه علی بابا در مورد توسعه خدمات پشتیبانی به ویژه در سه ماه پایانی سال گفت: «با توجه به بارش برف و باران در بیشتر استان‌های کشور، از روز ۲۹ دی ماه واحد مرکز تماس علی بابا در گرگان جهت ارائه خدمات پشتیبانی به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.»

او در پاسخ به این سوال که اکنون چه سهمی از کل بازار گردشگری در ایران، به شکل آنلاین تهیه می‌شود، می‌گوید: «حجم آنلاین شدن در هر محصول متفاوت است. برای مثال اعداد پرواز داخلی و پرواز خارجی یا رزرو هتل با هم تفاوت دارند. اما می‌توانم بگویم که حدود ۱۰ درصد از کل گردش مالی در صنعت گردشگری، در علی بابا اتفاق می‌افتد. حدود ۵۰ درصد از بخش آنلاین صنعت گردشگری هم متعلق به علی باباست.»

این در حالی‌ست که علی بابا، دو رقیب جدی مانند «اسنپ تریپ» و «فلایتیو» دارد و مدیرعامل این شرکت در پاسخ به این سوال که بر اساس چه آمارهایی، اعلام می‌شود که علی بابا در رتبه اول صنعت گردشگری در بخش آنلاین جای گرفته، به دیجیاتو گفت:

«هم اسنپ تریپ هم فلایتیو، به‌صورت مقطعی و در محصولات مشخصی رقیب ما هستند. برای مثال اسنپ تریپ در محصول هتل داخلی با علی‌بابا رقابت می‌کند یا فلایتیو در محصول پرواز خارجی رقیب علی بابا است. در دیگر محصولات، ما این دو شرکت را در رادار خود به‌عنوان رقیب نمی‌بینیم. تفاوت علی بابا با پلتفرم‌های دیگر این است که همه ابعاد سفر را پوشش می‌دهد. اما درباره اینکه این ادعا از کجا مطرح می‌شود، می‌توانم بگویم که همه پارتنرهای (همکاران تجاری) ما در محصولات مختلف، آمارها و داده‌های دقیقی از سهم بازار هر کدام از بازیگران صنعت دارند. ما هم به شکلی دقیق آمار محصولات را داریم که ما کجا هستیم و دیگر بازیگران این صنعت کجا قرار می‌گیرند. برای مثال در پرواز خارجی، سه برابر بازیگر دوم این حوزه در حال فروش بلیت هستیم. در پرواز داخلی، هتل، قطار هم اوضاع چندان متفاوت نیست و در تمام این محصولات رتبه اول را داریم. مشخص است که هر کدام از پارتنرها و پروایدرها -مانند ایران ایر- بلیت‌هایش را بیشتر در کدام پلتفرم می‌فروشند. این موضوع را به شکلی دقیق رصد می‌کنیم و مشخص است که فاصله زیادی با رقبا داریم.»

اما نکته دیگری که طباطبایی به آن اشاره می‌کند، ایجاد شدن یک مارکت پلیس برای ارائه «تور سفر» است که ارائه آن در فضای آنلاین با پیچیدگی‌های خاصی مواجه است. برای ارائه تور و اساساً کامل‌تر شدن خدمات، علی بابا همکاری‌ خود را با آژانس‌های مسافرتی کلید زده است. مدیرعامل گروه علی بابا درخصوص همین رویکرد به دیجیاتو می‌گوید: «امروز آژانس‌های همکار ما که مجری تورها هستند، می‌توانند تورهای خود را در پلتفرم علی بابا تعریف کنند و آن را بفروشند. این محصولی است که ما امسال روی آن سرمایه‌گذاری زیادی کرده‌ایم و انتظار داریم در سال نو، خدمت‌رسانی گسترده‌ای را از همین طریق به مشتریان خود عرضه کنیم.»

او اشاره می‌کند که در واقع علی بابا یک مارکت پلیس را ایجاد کرده است تا آژانس‌های مسافرتی بتوانند با استفاده از آن، خدمات‌شان را به کاربران بفروشند و این رویکرد، یکی از استراتژی‌های اصلی علی بابا برای آینده است: «ما در این حالت، در قالب یک پلتفرم عمل می‌کنیم. دیگر به این شکل نخواهد بود که ما صرفاً با یک ایرلاین در ارتباط باشیم، بلکه همه آژانس‌های گردشگری ایران می‌توانند تورها، خدمات و پکیج‌های خود را تعریف کنند و آن‌ها را به صورت آنلاین بفروشند. نکته هم اینجاست که ما متولی آن نیستم و همه اتفاقات توسط خود مردم انجام می‌شود.»

مدیرعامل گروه علی بابا می‌گوید که سال گذشته، مارکت پلیس به صورت آزمایشی در سایت «زورق» راه‌اندازی شد و  اکنون پس از پشت سر گذاشتن آزمایش‌ها، به علی بابا آمد. طباطبایی البته اشاره می‌کند که علی بابا هنوز در حال بررسی بیشتر این مارکت پلیس و رفع مشکلات آن است تا کنترل کیفیت بهتری روی خدماتی که مردم دریافت می‌کنند، داشته باشد: «این محصول هنوز نوپاست اما در آینده، تبدیل به یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های علی بابا خواهد شد.»

اما نکته دیگر اینجاست که گروه علی بابا، اکنون سایت جاباما را هم در اختیار دارد که تا پیش از این، بر رزرو هتل تمرکز کرده بود. طباطبایی در پاسخ به این سوال که چرا خدمات مشابه هم در جاباما و هم در علی بابا ارائه شدند، و در نهایت آینده‌ جاباما چه خواهد بود، از تغییر استراتژی جاباما خبر می‌دهد و می‌گوید این سایت اکنون رویکرد خود را تغییر داده و بخش دیگری از بازار گردشگری را هدف قرار داده است که با علی بابا هم‌پوشانی ندارد:

«فعالیت امروز علی بابا شبیه به اکسپدیا یا بوکینگ است. از طرف دیگر فعالیت جاباما، شبیه به Airbnb است و جاباما تبدیل به Airbnb ایران خواهد شد. جاباما با هدف ارائه هتل راه‌اندازی شد اما در ادامه دیدیم افرادی که پرواز را از علی بابا می‌خرند، انتظار دارند که بتوانند هتل را هم از طریق همین پلتفرم تهیه کنند. به همین دلیل، استراتژی علی بابا این شد که تمام ابعاد یک سفر را پوشش دهد و تبدیل به یک درگاه جامع برای سفر شود. از طرف دیگر جاباما قرار است صرفاً بر محل اقامت خاص، مانند بوم‌گردی‌ها و موارد دیگر تمرکز کند. در این زمینه، موضوع ایجاد تحول در بازار را خواهیم داشت. امروز شاید افراد زیادی به این فکر نیستند که خانه‌های خود را اجاره دهند یا آن را تبدیل به یک اقامتگاه بومگردی کنند. سال‌ها پیش کسی که به پاریس سفر می‌کرد، تصور نمی‌کرد که بتواند جایی به جز هتل برود ولی امروز در پاریس، اقامتگاه‌های غیررسمی بیشتر از هتل‌ها هستند و سرویسی عالی را هم ارائه می‌کنند. جاباما برای ما نقش Airbnb را دارد و در آینده به دنبال تحول این بازار هستیم.»

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟