سرعت تئوری شبکه 6G موبایل: ‍۱ ترابایت بر ثانیه

سرعت تئوری شبکه 6G موبایل: ‍۱ ترابایت بر ثانیه

با وجود این که تکنولوژی ۵G هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد، وزارت علوم و تکنولوژی چین در حال توسعه نسل بعدی یا همان تکنولوژی ۶G است که به گفته این وزارتخانه، می تواند ۸ هزار برابر سرعت نسل پنجم را در اختیار کاربران قرار دهد.

بنا بر گفته‌های وزارت علوم و تکنولوژی چین، سرعت نسل جدید ارتباطات همراه تا یک ترابایت بر ثانیه نیز می‌رسد که تقریبا ۸ هزار برابر سرعت نسل پنجم است. برای شروع کافیست بدانید سرعت تکنولوژی ۵G تا ۲ گیگابیت بر ثانیه می‌رود. با این حال به نظر می‌رسد که اشتیاق بشر برای دستیابی به سرعت‌های بیشتر تمامی ندارد و از همین رو باید شاهد سرعت‌هایی تا یک ترابایت بر ثانیه نیز باشیم.

البته پیش از این که خوشحال شوید، لازم به ذکر است که تکنولوژی فعلی ۵G هنوز در بسیاری از کشور‌ها یافت نمی‌شود و حتی در کشورهای توسعه یافته نیز تنها در برخی مناطق محدود دسترسی به این سرعت و تکنولوژی امکان‌پذیر است. این نکته را هم فراموش نکنید که هنوز اکثر گوشی‌های هوشمند مانند آیفون، از این فناوری پشتیبانی نمی‌کنند.

تکنولوژی 6G

همچنین ابن را هم باید در نظر گرفت که توسعه و دستیابی به چنین سرعت‌هایی در مخابره و انتقال داده‌ها، سال‌ها طول خواهد کشید و اینگونه نیست که در چند سال آینده با چنین سرعتی به اینستاگرام یا وب سایت محبوب خود دسترسی داشته باشید، زیرا برای مثال توسعه تکنولوژی ۵G از سال ۲۰۰۸ آغاز شد و پیاده‌سازی آن در اواخر ۲۰۱۸ کلید خورد تا بالاخره در سال ۲۰۱۹ به بهره‌برداری رسید.

در بهترین حالت باید به زمانی ۸ الی ۱۰ ساله نگریست تا این تکنولوژی به مرحله اجرا برسد و پس از آن نیز خود چند سال طول می‌‌کشد تا در اختیار تمامی کاربران و شهروندان قرار گیرد. تا رسیدن آن زمان اگر می‌خواهید درکی از این سرعت داشته باشید، باید بگوییم که با سرعت یک ترابایت در ثانیه می‌توانید بین ۴۰ تا ۵۰ فیلم ۴K را همزمان و تنها در «یک ثانیه» دانلود کنید.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato