اولین نقشه سه بعدی از گیرنده ویروس کرونا ایجاد شد

اولین نقشه سه بعدی از گیرنده ویروس کرونا ایجاد شد

محققان به دستاورد بزرگی در مسیر توسعه واکسن برای ویروس کرونا دست یافتند و اولین نقشه سه بعدی از گیرنده این سلول را ایجاد کردند.

پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین آمریکا (UT Austin) در آخرین مطالعه خود که در ژورنال Science منتشر شده، به کمک ابزارهای پیشرفته از ساختار مولکولی ویروس کرونا نقشه برداری کردند.

محققان حین نقشه برداری سه بعدی از این ویروس روی قسمتی به نام «spike protein» تمرکز کردند. ویروس کرونا به کمک این پروتئین وارد سلول های انسانی شده و تکثیر می یابد؛ بنابراین وجودش برای بقای ویروس حیاتی است.

اولین نقشه سه بعدی از گیرنده ویروس کرونا

دانشمندان دانشگاه تگزاس با استفاده از توالی ژنتیکی ویروس کرونا که ماه گذشته میلادی توسط محققان چینی به اشتراک گذاشته شد، نمونه های گیرنده آنرا در آزمایشگاه تولید کرده و سپس به کمک میکروسکوپ مخصوص از ساختار آن نقشه برداری کردند.

محققان می گویند ویروس کرونا با وجود شباهت داشتن به کروناویروس سارس، با استحکام بیشتری نسبت به آن به سلول های انسان متصل شده و آنتی بادی های ویروس سارس در برابر آن واکنش لازم را نشان نمی دهند.

به گفته پژوهشگران ایجاد نقشه سه بعدی از گیرنده ویروس کرونا که با نام SARS-CoV-2 نیز شناخته می شود، اولین قدم در تسریع روند طراحی و توسعه واکسن برای این ویروس کشنده به شمار می رود.

کرونای جدید در کمتر از دو ماه، بیش از ۷۵ هزار نفر را مبتلا کرده و جان بالغ بر ۲ هزار نفر را گرفته و زیان بزرگی به اقتصاد چین و دیگر کشورهای دنیا وارد کرده است.

سازمان جهانی بهداشت اواسط بهمن ماه در پی شیوع ویروس یاد شده وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرد و چند هفته بعد همزمان با اعلام نام رسمی این ویروس، اضافه کرد که ساخت واکسن ویروس کرونا ۱۸ ماه طول می کشد.

مدتی قبل آزمایشگاهی در آمریکا دقیق ترین تصاویر از کرونای جدید را منتشر کرد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato