مادر گرتا تونبرگ از کودکی سخت و بیماری اوتیسم او می‌گوید

گرتا تونبرگ یکی از معرف‌ترین فعالان محیط زیست است که تقریبا در سراسر این کره خاکی چهره‌ای شناخته شده به حساب می‌آید. اخیرا مادر او از کودکی سخت گرتا و مشکلاتی که با او داشته، صحبت کرده است. مادر گرتا می‌گوید او به جایی رسیده بود که حتی غذا هم نمی‌خورد. در ادامه با ما همراه باشید تا سرگذشت این نوجوان جنجالی را کندوکاو کنیم.

مالنا ارنمان (Malena Ernman) مادر گرتا می‌گوید پیش از این که دخترش به یک فعال محیط زیست تبدیل شود، کودکی ساکت بوده که با نوعی از بیماری اوتیسم دست و پنجه نرم می‌کرده است. همچنین خانم ارنمان عنوان می‌کند که دختر او وسواس شدید داشته است. او در این باره توضیح می‌دهد:

او به آرامی در یک تاریکی ترسناکی فرو می‌رفت. پیانو زدن را کنار گذاشت. دیگر نمی‌خندید. صحبت نمی‌کرد و غذا هم نمی‌خورد.

ارنمان که خود خواننده مطرح اورا در سوئد است، به همراه همسرش سوانته تونبرگ (Svante Thunberg) به سختی توانستند با سکوت و غذا نخوردن دختر کوچکشان کنار بیایند. او تعریف می‌کند که گرتا هیچ چیز نمی‌خورد به جز مقدار کمی برنج، آووکادو و گنوچی. او در عرض ۲ ماه بیش از ۱۰ کیلوگرم وزن کم کرد و فاصله کمی با بستری شدن در بیمارستان داشت.

گرتا تونبرگ

ارنمان تعریف می‌کند زمانی که گرتا به مدرسه بازگشت، مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفته و مدرسه هم چندان به این قضیه توجه نمی‌کرده است. بر اساس خاطرات خانم ارنمان که در کتابش چاپ شده، مدرسه گرتا، مشکل را از او می دانسته و هیچ همدردی با خانواده او نکرده بود. با این حال پس از وزن‌گیری مجدد گرتا، روان‌پزشک او اعلام کرد که گرتای جوان از نوعی بیماری اوتیسم و وسواس شدید فکری رنج می‌برد.

با تمام مشکلاتی که گرتا تونبرگ داشت، او توانست خود را به یک فعال محیط زیست خود ساخته تبدیل کند. گرتا ویدیویی از یک جزیره پر شده از پلاستیک در جنوی اقیانوس آرام دید و این ویدیو باعث شد تا مسیر زندگی او عوض شود. فردای آن رز با پلاکاردی به جلوی درب نخست وزیر سوئد رفت و دوستان مدرسه را نیز با خود برد تا راهپیمای بزرگی را آغاز کند.

دیری نکشیدی که دیگر فعالان محیط زیست نیز او را همراهی کردند و جنبش‌های او رفته رفته بیشتر شد تا این که به گرتا تونبرگ فعلی تبدیل شود. شخصی که در سازمان ملل سر بزرگان داد می‌کشد، در مادرید نیم میلیون نفر را به دنبال خود راه می‌اندازد و میلیون‌ها دلار خرج می‌کند تا از یک سمت اقیانوس به سمت دیگر برود و برای محیط زیست و گاز‌های آلاینده فریاد بکشد.

آگهی استخدام

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟