شکایت 529 میلیارد دلاری استرالیا از فیسبوک به خاطر نقض حریم شخصی

شکایت 529 میلیارد دلاری استرالیا از فیسبوک به خاطر نقض حریم شخصی

دولت استرالیا از فیسبوک به دلیل نقض قوانین حریم شخصی این کشور در پرونده کمبریج آنالیتیکا شکایت کرد و خواهان دریافت غرامت ۵۲۹ میلیارد دلاری شد. از رسوایی کمبریج آنالیتیکا سال ها می گذرد ولی پیامدهای سنگین آن همچنان پابرجا هستند.

بر اساس شکایت دولت استرالیا که روز دوشنبه در دادگاه فدرال این کشور تنظیم شد، فیسبوک حریم خصوصی تقریباً ۳۱۱ هزار و ۱۲۷ شهروند استرالیا را بوسیله اپلیکیشن This is Your Digital Life بین مارس ۲۰۱۴ تا مه ۲۰۱۵ نقض کرده است. توسعه دهندگان این اپ اطلاعات کاربران را برای مقاصد سیاسی به شرکتی به نام کمبریج آنالیتیکا فروخته اند.

دولت استرالیا فیسبوک را به عدم انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از لو رفتن داده های شخصی کاربران استرالیایی و همچنین سوء استفاده از داده های کاربران متهم کرده است که با قانون حریم شخصی این کشور در تضاد هستند.

کمبریج آنالیتیکا

جریمه هر کدام از اتهامات یاد شده حداکثر ۱.۷ میلیون دلار است که با توجه به تعداد بسیار بالای قربانیان، فیسبوک باید مجموعاً ۵۲۹ میلیارد دلار غرامت بپردازد که بیشتر از درآمد ۵۱۳.۷ میلیارد دلاری دولت این کشور در سال ۲۰-۲۰۱۹ است.

البته دادگاه می تواند تمام پرونده ها را به منزله یک افشای داده کلی در نظر بگیرد، آنوقت احتمال کاهش جریمه به همان ۱.۷ میلیون دلار وجود دارد.

پیش از این چند کشور دیگر نیز به خاطر رسوایی کمبریج آنالیتیکا از فیسبوک شکایت کرده بودند. این شرکت تیر ماه امسال با پرداخت ۵ میلیارد دلار به دولت آمریکا موافقت کرد. پیش از آن انگلستان نیز فیسبوک را به پرداخت جریمه ۵۰۰ هزار پوندی محکوم کرده بود. به تازگی برزیل هم فیسبوک را جریمه کرد.

با گذشت حدود دو سال از رسوایی کمبریج آنالیتیکا، عواقب آن همچنان فیسبوک را رها نکرده و حال با جریمه بسیار سنگین و بی سابقه استرالیا، ظاهراً این پرونده وارد مرحله تازه ای شده است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato