ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کرونا
علمی

یافته‌های جدید درباره کرونا: انتقال تا مسافت ۴.۵ متری و ماندگاری بالا روی سطوح

تحقیقات جدید نشان می دهند که ویروس کرونا حداقل نیم ساعت در هوا و تا چند روز روی سطوح مختلف فعال می ماند، همچنین می تواند تا مسافت 4.5 متری پخش شود که تقریباً دو ...

تحقیقات جدید نشان می دهند که ویروس کرونا حداقل نیم ساعت در هوا و تا چند روز روی سطوح مختلف فعال می ماند، همچنین می تواند تا مسافت 4.5 متری پخش شود که تقریباً دو برابر بیشتر از برآوردهای قبلی است.

مطالعه جدید محققان همه‌گیرشناسی دولت چین، مطالعات قبلی در مورد حاشیه امن ویروس کرونا را زیر سوال برده است. بسیاری از مقامات بهداشتی می گویند برای مبتلا نشدن به بیماری کووید 19 در مکان های عمومی، رعایت فاصله یک تا یک متر و 82 سانتی متری کافی است.

اما محققان چینی در جدیدترین یافته های خود متوجه شدند این فاصله فراتر از برآوردهای قبلی است. به گفته آنها در مکان های سربسته و با روشن بودن سیستم تهویه، ویروس کرونا می تواند مسافت بیشتری را طی کند.

ویروس کرونا چگونه مسافران اتوبوس را مبتلا می کند؟

پژوهشگران همچنین دریافتند که ویروس کرونا بسته به نوع محیط، تا چندین روز روی سطوح مختلف فعال می ماند. برای مثال اگر دمای اتاق حدوداً 36 درجه سانتی گراد باشد، ویروس دو تا سه روز روی شیشه، پارچه، فلز، پلاستیک و کاغذ فعال می ماند. به گفته آنها ویروس کرونا در مدفوع و ترشحات بدن انسان بیش از پنج روز فعال می ماند.

محققان در آزمایشات خود متوجه شدند یک فرد مبتلا به ویروس کرونا می تواند 13 نفر از مسافران یک اتوبوس 48 نفره را بیمار کند. تصاویر دوربین های نظارتی اتوبوس نشان دادند که این فرد هیچ تماسی با دیگر سرنشینان اتوبوس در سفر 4 ساعته نداشته ولی مسافرانی که شش ردیف دورتر از او (تقریباً در فاصله 4.5 متر) نشسته بودند را بیمار کرده است.

نیم ساعت پس از پیاده شدن ناقل اصلی ویروس و دیگر مسافرانی که بیمار شده بودند، مسافر جدید سوار اتوبوس شده و مبتلا می شود. به گفته محققان وی با تنفس کردن ذرات بیماری زای به جای مانده از مسافران قبلی، به بیماری کووید 19 مبتلا شده است.

ناقل اصلی ویروس سوار اتوبوس بعدی می شود و دو نفر دیگر را در فاصله 4.5 متری خود بیمار می کند. محققان در مورد علت چنین اتفاقی می گویند:

«در محیط های کاملاً بسته، هوا عمدتاً توسط هوای گرم سیستم تهویه جریان پیدا می کند. افزایش هوای گرم سبب منتقل شدن قطرات دستگاه تنفسی فرد بیمار به فواصل دورتر می شود.»

نکته اینکه هیچ کدام از مسافرانی که ماسک به صورت زده بودند، به ویروس کرونا مبتلا نشدند؛ به همین دلیل محققان بار دیگر به اهمیت استفاده از ماسک در مکان های سربسته اشاره کردند:

«حین سفر با وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو، تاکسی و هواپیما، باید در تمام طول سفر ماسک به صورت داشته باشید. همچنین باید از دست زدن به سطوح و صورت خودداری کنید.»

محققان پیشنهاد می کنند روزانه حداقل یک تا دو مرتبه وسایل نقلیه عمومی ضد عفونی شده و سیستم تهویه آنها به گونه ای تنظیم شود تا بیشترین هوای تازه به داخل وارد شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (12 مورد)
  • Mohammad
    Mohammad | ۲۰ اسفند ۱۳۹۸

    خدا به دادمون برسه

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی