نتایج تحقیقات جدید: مایکروسافت اج از همه مرورگرها ناامن‌تر است

جنگ میان مایکروسافت و گوگل بر سر مرورگرهای اج و کروم تمامی ندارد. هر روز یک کمپانی، دیگری را متهم به نقض حریم خصوصی می‌کند. روز دیگر، یکی از آن‌ها به کند بودن متهم می‌شود. در این بین بحث امنیت از اهمیت بیشتری برخوردار است. مایکروسافت اج با هدف افزایش امنیت کاربران منتشر شد، ولی این گونه که تست‌ها نشان می‌دهد، آن قدرها هم که ردموندی‌ها مدعی هستند، امن نیست.

پروفسور داگلاس لیت (Douglas Leith) از کالج ترینیتی در دوبلین ایرلند، امنیت مرورگرهای مختلف را بررسی کرده و نتایج او نشان می‌دهد مایکروسافت اج از همه نا‌امن‌تر است. او برای بررسی مرورگرها، نحوه تعاملات آن‌ها با سرورهای Backend را زیر ذره‌بین قرار داده است و به صورت کلی آن‌ها را به سه بخش تقسیم می‌کند. او می‌گوید:

امن‌ترین مرورگر بریو (Brave) بوده که در دسته اول قرار می‌گیرد. در دسته دوم که میانه است کروم، فایرفاکس و سافاری و در دسته سوم که نا‌امن‌ترین هستند، مایکروسافت اج و یاندکس قرار دارند. مشکل مایکروسافت اج و یاندکس این است که هر دو به نصب مرورگر لینک نشده و در عوض با سخت‌افزار مرتبط می‌شوند. یعنی هر دو، شناساگر‌هایی که با درخواست‌ها ارسال می‌شود (آدرس IP، موقعیت مکانی) را از طریق سخت‌افزار در اختیار سرور‌های Backend قرار می‌دهند.

مایکروسافت اج

تاثیر نهایی این کار این است که به مرور زمان، داده‌هایی که از کاربران جمع‌آوری می‌شود می‌تواند موقعیت مکانی آن‌ها را اعلام کند؛ به خصوص وقتی که بفهمیم کاربر هیچ کاری در قبال آن نمی‌تواند انجام دهد. البته مایکروسافت از شنیدن این خبر اصلا خوشحال نشده و همچنین آزمایش‌های لیت را نادرست می‌داند. چرا؟ چون تست‌ها با کمک سیستم‌عامل مک به دست آمده‌اند.

یکی از سخنگویان مایکروسافت می‌گوید:

مایکروسافت اج داده‌های تحلیلی را به منظور بهبود کیفیت محصول جمع‌آوری می‌کند که می‌تواند شامل شناساگر‌ها نیز بشود. ما در تنظیمات ویندوز این اختیار را به کاربر می‌دهیم تا با یک کلیک تمامی این داده‌ها را از سرور‌های مایکروسافت حذف کند. بعید می‌دانم شرکت دیگری این امکان را به کاربران بدهد. همچنین مایکروسافت اج از کاربران درخواست دسترسی می‌کند و می‌توانند هر زمانی که بخواهند، این دسترسی‌ها را قطع کنند. این داده‌ها شاید تاریخچه مرورگر شما را به همراه داشته باشد، ولی مایکروسافت نمی‌داند که هر داده‌ای مربوط به چه کسی است.

در نتیجه اکنون کاربران می‌دانند داده‌های آن‌ها به چه صورت جمع‌آوری می‌شود. نکته مثبت اما این جاست که مایکروسافت اج حداقل این گزینه را در اختیار شما قرار می‌دهد که آن‌ها را پا کنید؛ هر چند که نمی‌دانیم چرا از همان اول آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟