ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

حمایت 1250 میلیارد ریالی صندوق نوآوری از شرکت‌های فعال در جبهه‌ مقابله با کرونا

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی جزئیات حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت‌های فعال در جبهه مقابله با کرونا را تشریح کرد. «علی وحدت» درباره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای تولید اقلام مبارزه ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۵

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی جزئیات حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت‌های فعال در جبهه مقابله با کرونا را تشریح کرد.

«علی وحدت» درباره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای تولید اقلام مبارزه با کرونا، گفت:

«با توجه به شیوع بیماری کووید-19 در کشور در انتهای سال گذشته و لزوم اقدام مؤثر از سوی تمامی نهادهای اثرگذار در این حوزه، صندوق نوآوری و شکوفایی با کسب رهنمود از اعضای محترم هیأت امنا نسبت به طراحی برنامه حمایت مالی سریع از محصولات فناورانه در عرصه مقابله با شیوع این بیماری اقدام کرد و در اسرع وقت به مرحله اجرا گذاشت؛ به طوری که ظرف دو هفته توانست ضمن اعلام فراخوان و دریافت طرح ها، نسبت به تامین مالی آنها اقدام کند.»

وی با بیان اینکه با اعلام فراخوان عمومی از طرح‌های فناورانه بر روی وب‌گاه صندوق، بیش از 400 طرح از شرکت‌های دانش بنیان و فناور دریافت شد تاکید کرد که همزمان با فراخوان، مکاتبه با تمامی پارک‌های علم و فناوری و صندوق‌های پژوهش و فناوری مبنی بر اعلام طرح‌های مرتبط نیز صورت گرفت.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به غربال تقاضاهای دریافتی از متقاضیان توسط نهادهای مرجع و ذی‌ربط تاکید کرد که بعد از این اقدام عقد قرارداد با صندوق‌های پژوهش و فناوری و تزریق منابع مالی از دیگر اقدامات صندوق نوآوری در روزهای پایانی سال 1398 برای حمایت از شرکت‌های فعال این حوزه بوده است.

وی با اشاره به اختصاص خط اعتباری ویژه به میزان 5 هزار میلیارد ریال به 11 صندوق پژوهش و فناوری گفت:

«با توجه به درخواست‌های نهایی شده متقاضیان، تاکنون مبلغ هزار و 250 میلیارد ریال به شرکت‌های متقاضی از این طریق تسهیلات پرداخت شده است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود تا انتهای فروردین ماه شاهد رشد تولید اقلام و محصولات مرتبط مقابله با کرونا باشیم.»

دکتر وحدت جزئیات حمایت های صورت گرفته را تشریح کرد:

«32 شرکت فعال در تولید مواد ضد عفونی کننده، 13 شرکت در تولید ماسک، 3 شرکت در تولید کیت های تشخیص، 5 شرکت دستگاه های ضد عفونی کننده، 16 شرکت دستگاه های پزشکی مانند ماشین بیهوشی اتاق عمل، دستگاه اکسیژن ساز و دستگاه تنفس مصنوعی و 5 شرکت طراح سامانه های نرم افزاری مرتبط با پایش، کنترل و اطلاع رسانی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی تامین مالی شده اند.»

وی با بیان اینکه با حمایت های صندوق نوآوری قرار است بیش از دو میلیون لیتر مواد ضد عفونی کننده توسط 32 شرکت تولید شود، خاطرنشان کرد که برآوردها نشان می دهد که 16 شرکت فعال در حوزه تولید دستگاه های پزشکی قرار است 90 میلیون دستکش، 100 هزار دست لباس بیمارستانی، هزار دستگاه اکسیژن ساز، 100 دستگاه تنفس مصنوعی و 100 دستگاه ماشین بیهوشی اتاق عمل در ماه تولید کنند.

به گفته وی، سه شرکت فعال در زمینه تولید کیت های تشخیص ویروس کرونا هم تا پایان اردیبهشت قرار است 360 هزار کیت تولید و وارد بازار کنند. همچنین 13 شرکت تولید کننده ماسک، یک میلیون و 250 هزار ماسک در ماه تولید کنند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اعطای تسهیلات «سرمایه در گردش فوری» به شرکت‌های آسیب‌دیده به واسطه شیوع کرونا را یکی دیگر از اقدامات صندوق نام برد و گفت: «به همین منظور به 8 شرکت آسیب دیده که بیشتر در حوزه ارائه خدمات اینترنتی فعال بودند، بیش از 500 میلیارد ریال تسهیلات اختصاص یافت.»

در حال حاضر صندوق نوآوری و شکوفایی اسامی این شرکت‌ها را اعلام نکرده است.

در جدول زیر خلاصه‌ای از شرح حمایت‌ها و دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان با کمک صندوق نوآوری نشان داده می‌شود:

ردیف محصول تعداد شرکت افزایش ظرفیت
1 مواد ضد عفونی 32 2.230.000 لیتر در ماه
2 ماسک 13 1.250.000 عدد ماسک در ماه 50.000 متر مربع

پارچه در ماه

575.000 عدد

شیلد و سرپوشه در ماه

3 کیت تشخیص 3 تولید 360 هزار کیت (تا پایان اردیبهشت)
4 دستگاه

ضد عفونی‌کننده

5 1520 دستگاه در ماه
5 دستگاه‌های پزشکی 16 90 میلیون دستکش در ماه 100.000 دست لباس بیمارستانی در ماه 1000 دستگاه

اکسیژن ساز

100 دستگاه ونتیلاتور 100 دستگاه ماشین بیهوشی اتاق عمل
6 سامانه نرم افزاری 5 5 سامانه نرم افزاری مرتبط با پایش، کنترل و اطلاع‌رسان
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • saeed۱۹۸۵۹
    saeed۱۹۸۵۹ | ۶ فروردین ۱۳۹۹

    اخی چه قدر مملکت خوبی داریم
    اخی حمایت از شرکت های فعال
    اخی ماهم که میدونیم این هزینه ها چه جای خوبی قرار خرج بشه

مطالب پیشنهادی