همه چیز درباره آیفون 13
ویروس کرونا تا یک هفته روی ماسک باقی می‌ماند

ویروس کرونا تا یک هفته روی ماسک باقی می‌ماند

محققان با ارزیابی ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف از باقی ماندن یک هفته ای آن روی ماسک خبر داده اند.

ویروس عامل بیماری کووید-۱۹ بر خلاف آنچه در ابتدا تصور می شد بسیار جان سخت است و حتی در هوا هم ماندگاری دارد. هرچند استفاده از ابزارهایی نظیر ماسک و دستکش خطر ابتلا را تا حد زیادی کاهش می دهد اما استفاده نادرست از این ابزارها از جمله استفاده مکرر از یک ماسک، ریسک بالایی به همراه دارد.

Alex Chin و همکارانش در دانشگاه هنگ کنگ از ماندگاری بسیار بالای ویروس کرونا در دمای ۴ درجه خبر داده اند. به گفته آنها در دمای اتاق این ویروس در صورتی که ضد عفونی صورت نگیر تا ۷ روز در سطح بالایی باقی مانده و پس از آن رفته رفته از بین می رود. نابودی کامل ویروس کرونا در این شرایط حدود ۱۴ روز طول خواهد کشید. ماندگاری یک هفته ای ویروس کرونا روی لایه خارجی ماسک جراحی هم نکته ای است که نباید از آن غافل شد.

با افزایش دما ماندگاری ویروس روی سطوح هم به شکل چشمگیری کاهش می یابد به صوتی که در دمای ۵۶ درجه ویروس نیم ساعت و  در دمای ۷۰ درجه تنها ۵ دقیقه تاب ایستادگی دارد.

از سوی دیگر تیمی از محققان آمریکا میزان ماندگاری ویروس SARS-CoV-2، عامل بیماری کووید-۱۹ را روی مقوا حدود ۲۴ ساعت اعلام کرده اند. اهمیت این موضوع در این است که امروزه بسیاری افراد به جاری خروج از خانه کالاهای ضروری از طریق پیک و در بسته بندی مقوایی دریافت می کنند. همزمان سازمان بهداشت جهانی احتمال آلوده شدن اقلام تجاری به ویروس کرونا را پایین اعلام کرده است:

آلوده شدن به ویروس از طریق بسته ای که بارها جابجا شده و در شرایط و دماهای مختلف قرار گرفته چندان زیاد نیست.

پیش از این تیمی از محققان کالیفرنیایی ماندگاری ویروس کرونا روی برخی سطوح را بدین ترتیب اعلام کرده بودند:

  • تا ۳ ساعت به صورت معلق در هوا
  • تا ۴ ساعت روی سطوح مسی
  • تا ۲۴ ساعت روی سطوح مقوایی
  • بین ۲ تا ۳ روز روی سطوح استیل ضد زنگ
  • بین ۲ تا ۳ روز روی سطوح پلاستیکی

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato