ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سازمان ثبت احوال
تکنولوژی

قطع همکاری سازمان ثبت احوال با وزارت بهداشت در پی افشای اطلاعات شهروندان

سازمان ثبت احوال اعلام کرد به خاطر «تخلف» وزارت بهداشت در بارگذاری اطلاعات افراد در سامانه غربالگری ویروس کرونا، همکاری خود را با این وزارت قطع می کند. سخنگوی ثبت احوال کشور «سیف الله ابوترابی» ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۵

سازمان ثبت احوال اعلام کرد به خاطر «تخلف» وزارت بهداشت در بارگذاری اطلاعات افراد در سامانه غربالگری ویروس کرونا، همکاری خود را با این وزارت قطع می کند.

سخنگوی ثبت احوال کشور «سیف الله ابوترابی» با اشاره به انتشار خبر مبنی بر افشای اطلاعات سازمان ثبت احوال توسط وزارت بهداشت از قطع همکاری این وزارت خبر داد. او به خبرنگار تسنیم گفت:

«سازمان ثبت احوال با بیش از 200 دستگاه و سازمان همکاری و ارتباط برخط دارد و با توجه به تفاهمنامه‌های صورت گرفته با همه دستگاه‌ها، تاکید شده که دریافت هر اطلاعاتی درباره اشخاص باید از طریق سامانه برخط انجام گیرد.

وزارت بهداشت در انجام این تفاهم‌نامه کوتاهی کرده و اطلاعات این افراد را روی سامانه غربالگری ویروس کرونا بارگذاری کرده و این کار تخلف است و این مسئله به صورت کتبی به آنها اعلام شده است.»

سخنگوی ثبت احوال کشور به این موضوع اشاره کرده که دسترسی غیرمجاز به اطلاعات توسط دستگاه‌های امنیتی پیگیری می‌شود و تا به امروز پایگاه اطلاعات ثبت احوال به صورت یکپارچه مورد حمله سایبری قرار نگرفته. وی تصریح کرد:

«تا این لحظه موضوع هک برای پایگاه داده ثبت احوال به شکلی که به صورت یکپارچه دسترسی به اطلاعات اتفاق بیفتد، صورت نگرفته است و ظاهرا تنها دسترسی به اطلاعات اولیه شامل نام و نام خانوادگی، کدملی و شماره تماس افراد از طریق سامانه وزارت بهداشت اتفاق افتاده است.»

البته همین اطلاعات «اولیه» یعنی نام، کد ملی و شماره تماس برای سوء استفاده از شهروندان کفایت می کند. در پایان ابوترابی افزود «با توجه به مشکل پیش آمده تا اطلاع ثانوی همکاری وزارت بهداشت و ثبت احوال و ارائه اطلاعات افراد به این وزارتخانه متوقف شده است چرا که بارگذاری اطلاعات افراد روی سامانه غربالگری غیر حرفه‌ای و نادرست بوده است.»

بر اساس شنیده‌های اولیه، اطلاعات 80 میلیون ایرانی فاش شده است، اما نمی‌توان چندان به این رقم اعتماد کرد. ابوترابی نیز در صحبت‌های خود به آماری اشاره نکرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • O۹Erd
  O۹Erd | ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

  این ثبت احوال چرا لوگوش اینطوریه

 • pylordvader
  pylordvader | ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

  خداییش اگر قرار باشد به ساز کرونا برقصیم که کلا به عصر حجر بر می گردیم حتی بدتر از ان می شود چون ما بسیاری از مهارت های انسانی را فراموش کرده با مهارت های امریکایی جایگزین کردیم منظور من از مهارت های امریکایی سیستم اداری بهداشتی اموزشی سیاسی فرهنگی و نهایتا و از همه مهمتر تکنولوژی است مثلا در گذشته قران نهج البلاغه گلستان و بوستان را برخی حفظ می کردند و مردم هم به امید انها بودند الان اگر اینترنت نباشد تقریبا تمام دانش بشری برای همیشه از بین می رود
  به وزارت بهداشت توصیه می کنم قرنطینه کاری را جایگزین قرنطینه خانگی بکند تعطیلی مشاغل ضرر جبران ناپذیری را به کشور وارد خواهد کرد ما که قرار است در خانه از گرسنگی بمیریم خوب سر کار باشیم تا در مقابل غذا و مراقبت پزشکی که می گیریم حداقل کار بکنیم تا اقتصاد فلج نشود

مطالب پیشنهادی