استفاده از فرکانس خالی صدا و سیما برای بهبود کیفیت اینترنت بررسی می‌شود

«علی ربیعی»، سخنگوی دولت در یک نشست خبری آنلاین اعلام کرد که استفاده از فرکانس خالی صداوسیما در جلسه آتی ستاد مبارزه کرونا مطرح و بررسی خواهد شد.

وزارت ارتباطات در روزهای گذشته اعلام کرده که رفع مشکل سرعت و کیفیت اینترنت موبایل منوط به آزادسازی فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ است که در حال حاضر در اختیار صدا و سیما قرار دارد. آنطور که وزیر ارتباطات در لایو اینستاگرامی خود هم خبر داد، نامه‌ای به رییس جمهوری درباره لزوم گرفتن این فرکانس‌ها داده شده و حال سخنگوی دولت نیز با اشاره به این موضوع اعلام کرده که لزوم استفاده از این فرکانس‌ها به زودی بررسی خواهد شد.

هم‌اکنون به دلیل افزایش مصرف، ظرفیت فرکانسی در شبکه 4G پر شده و برای افزایش ظرفیت مجدد در این زمینه باید با همکاری صدا‌وسیما باند‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ که در اختیار این سازمان است آزاد شود. دورکاری بسیاری از افراد و شروع آموزش‌های آنلاین دانشگاه‌ها و مدارس باعث شده که بسیاری از مردم به استفاده از اینترنت روی بیاورند و این حجم ناگهانی افزایش استفاده از اینترنت در کشور منجر به کاهش کیفیت و سرعت به ویژه در شبکه موبایل شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست آنلاین خبری خود هم در پاسخ به خبرنگاران اعلام کرده که در جلسه آینده ستاد مبارزه با کرونا آزادسازی این فرکانس‌ها مورد بحث قرار خواهد گرفت. او در توضیح این موضوع که با توجه به اینکه در مدت گذشته به دلیل نیاز بخش‌های آموزشی و کسب‌وکارها به اینترنت چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است، گفت:‌

«در زمینه اینترنت خانگی دو اقدام را به طور همزمان پیش می‌بریم. یکی بالا بردن سرعت اینترنت تمامی کاربران تا ۱۶ مگابیت بر ثانیه که با دستور وزارت ارتباطات در حال اجرا شدن است و دیگری تبدیل سرویس‌های ADSL مردم به VDSL که در دو شهر تهران و قم در حال پیاده‌سازی است. در این طرح سرعت اینترنت خانگی کاربران حداقل ۴ برابر افزایش خواهد داشت.»

فرکانس 700

او با اشاره به اینکه در زمینه اینترنت همراه نیز آنطور که وزیر ارتباطات گزارش داده از تمام ظرفیت‌های فرکانسی موجود استفاده شده توضیح داد:

«ایجاد ظرفیت بیشتر در بخش تلفن‌همراه نیاز به باند فرکانسی دارد که در اختیار صدا و سیما است و حالا نیازمند این باندها هستیم. بنابراین در جلسه بعدی ستاد مبارزه با کرونا در مورد این آزادسازی بحث خواهیم کرد.»

در این نشست خبری، ربیعی از تصمیم برای رایگان شدن مصرف اینترنت ثابت و موبایل برای سایت‌های دانشگاهی خبر داد. همچنین او تاکید کرد که در یک ماه گذشته با همکاری‌های مشخص وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش ارائه آموزش از راه دور با پیشرفت‌های قابل توجه‌ای روبه‌رو شده است. هرچند این صحبت در حالی مطرح می‌شود که همچنان با تعطیل شدن تعطیلات نوروزی هم اقدام درخور و مناسبی از سوی سامانه «شاد» که توسط وزارت آموزش و پرورش رونمایی شد، صورت نپذیرفته است.

در طول سال‌های گذشته موضوع بازپس گیری باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ بارها و بارها به مجادله‌ای بین وزارت ارتباطات و صدا و سیما تبدیل شده و تا به امروز نیز ادامه دارد. برای روشن‌تر شدن این موضوع و دانستن کم و کیف آن می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

آگهی استخدام

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟