همه چیز درباره آیفون 13
جهرمی: آزادسازی فرکانس‌های دست صدا و سیما سخت‌تر از آزادی خرمشهر نیست

جهرمی: آزادسازی فرکانس‌های دست صدا و سیما سخت‌تر از آزادی خرمشهر نیست

«محمد جواد آذری جهرمی» امروز (۱۸ فروردین) در لایو اینستاگرام با مردم درباره کیفیت و سرعت اینترنت خانگی، موبایل و همچنین موضوعاتی چون فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ که فعلا در اختیار صدا و سیما است و فیلترینگ تلگرام و همچنین شرایط پهپاد پستی «سجاد» صحبت کرد.

جهرمی ضمن اشاره به اعطای ۱۰۰ گیگابایت اینترنت خانگی به کاربران اعلام کرد که در حال تلاش برای راه‌اندازی شبکه VDSL برای کلیه مشترکین اینترنت خانگی هستند تا سرویس VDSL بدون هزینه اضافی (مگر هزینه خرید مودم لازم برای استفاده از این سرویس) برای مشترکین فعال شود. در واقع وزیر ارتباطات رسماً اعلام کرد که قیمت سرویس VDSL با سرویس ADSL تفاوتی نخواهد داشت.

او می‌گوید آنها قصد دارند برای فاز اول این پروژه ۸۵۰ هزار پورت در تهران و قم راه‌اندازی کنند تا مشترکین بتوانند به تجربه اینترنت پرسرعت خانگی دست پیدا کنند. او ابراز امیدواری کرد که این پروژه تا پایان اردیبهشت فاز اول خود را به اتمام برساند.

جهرمی اما در مورد کیفیت خدمات اینترنت موبایل و چرایی عدم اعطای اینترنت رایگان در این بستر نیز با مردم صحبت کرد. به گفته وزیر ارتباطات لود شبکه همراه اول در روز نخست اسفند ماه (پیش از اوج شیوع کرونا) ۶.۸ پتابایت بوده و در آخر اسفند ماه به ۹.۵ پتابایت رسیده است. به گفته جهرمی این رقم دیروز ۱۱ پتابایت را هم رد کرده است و شبکه همراه اول با باند فرکانسی حاضر نهایتا تا همین ۱۱ پتابایت ظرفیت دارد:

«دیگر جایی برای اعطای اینترنت رایگان و حتی ارائه سرعت و کیفیت بهتر باقی نمی‌ماند مگر با آزادسازی فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ که در دستان صدا و سیما است. دیروز نامه‌ای به ریاست جمهوری نوشتیم و شرح شش سال تلاش وزارت ارتباطات برای دریافت این فرکانس‌ها را کامل ارائه کردیم و امیدواریم با مساعدت این سازمان و ستاد ملی بحران کرونا، بتوانیم فرکانس‌ها را بگیریم تا به بهبود شبکه ارتباطی موبایل کشور سرانجام شود. در هر حال اگر بخواهم شوخی کنم، آزادسازی فرکانس‌های دست صدا و سیما سخت‌تر از آزادی خرمشهر نیست.»

به گفته جهرمی اگر شبکه موبایل ظرفیت آزاد داشت آنها روی این شبکه افزایش سرعت را لحاظ می‌کردند ولی در حال حاضر کاری از دست‌شان برنمی‌آید چرا که ظرفیت این شبکه پر شده است.

جهرمی در این لایو اینستاگرامی همچنین خبر داد که با وضعیت حال حاضر شیوع کرونا و قرنطینه خانگی مردم، ۷.۵ درصد خرید خُرد مردم از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد و او این آمار را آماری مناسب برای اقتصاد کشور دانست.

وزیر ارتباطات در دقایق پایانی گفتگوی خود با مردم به پرسش و پاسخ با کاربران پرداخت و در این بین در پاسخ به کاربری درباره فیلترینگ تلگرام گفت: «رفع فیلتر این پیام‌رسان دست من نیست وگرنه فیلترینگ تلگرام ضربه بزرگی به شبکه ارتباطاتی کشور ما زده چرا که بسیاری از دیتاها بر بستر VPN رد و بدل می‌شوند. اگر دست من بود فیلترینگ تلگرام را برمی‌داشتم.»

جهرمی همچنین خبر از آمادگی فعالیت‌های پهپاد پستی در زمینه ضدعفونی کردن معابر و یا ارسال مرسولات داد ولی تاکید کرد که آنها در حال حاضر به دنبال اخذ مجوزهای لازم برای پرواز این پهپادها هستند.

نظرات ۱۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato