سیاه چاله های کلان جرم چگونه به سرعت رشد کردند؟

ستاره شناسان با انجام مطالعات جدید وجود سیاه چاله های کلان جرم مدت کوتاهی پس از شکل گیری عالم هستی را تأیید کرده و علت رشد سریع این غول های کیهانی عظیم الجثه را توضیح داده اند.

مطالعات جدید محققان نشان می دهد که سیاه چاله های کلان جرم از دوران آغاز شکل گیری عالم هستی یعنی زمانی که تنها 800 میلیون سال از عمر آن می گذشته، وجود داشته اند. اما این سیاله چاله ها چگونه توانسته اند با جمع آوری مقدار غیر قابل تصوری ماده در مدت زمان کوتاه به سیاه چاله کلان جرم (Supermassive black hole) تبدیل شوند؟

محققان ایتالیایی برای پاسخ به این سوال با انتشار مقاله ای در ژورنال The Astrophysical Journal مدلی را پیشنهاد داده اند که یک پروسه شکل گیری بسیار سریع را در فازهای آغازین توسعه سیاه چاله های کلان جرم نشان می دهد.

سیاه چاله های کلان جرم چگونه به سرعت رشد کردند؟

محققان می گویند سیاه چاله های کلان جرم به خاطر ادغام باقی مانده ستاره های فشرده مثل ستاره های نوترونی با سیاه چاله های ستاره‌وار کوچک، به سرعت رشد می کنند. نتایج تحقیقات آنها وجود سیاه چاله های کلان جرم را مدت کوتاهی پس از مهبانگ تأیید کرده و شکل گیری آنها در مدت زمان کوتاه با توجه به محدودیت های سن عالم هستی را امکان پذیر می داند.

محققان در مطالعات خود رشد سیاه چاله های کلان جرم در کهکشان های اولیه را بررسی کردند. این کهکشان های اولیه جد کهکشان های بیضی شکل عالم هستی مثل کهکشان راه شیری محسوب شده و تراکم گاز و نرخ تولد ستاره در آنها بالا بود.

محققان می گویند بزرگ ترین ستاره ها طول عمر بسیار کوتاهی دارند و به سرعت به سیاله چاله ستاره‌وار (Stellar black hole) تبدیل می شوند. این سیاه چاله ها جرم کم و چندین برابر خورشید داشته ولی بسیاری از آنها درون کهکشان های اولیه شکل می گیرند.

گازهای متراکم اطراف این کهکشان ها اثر اصطکاک دینامیکی بسیار قدرتمندی داشته و سیاه چاله های کوچک تر را به سرعت به مرکز کهکشان هدایت می کنند. این سیاله چاله ها پس از رسیدن به مرکز کهکشان در یکدیگر ادغام شده و دانه شکل گیری سیاه چاله کلان جرم را شکل می دهند.

بر اساس تئوری های کلاسیک، سیاه چاله کلان جرم با جذب مواد اطراف (عمدتاً گاز)، رشد دادن و سپس بلعیدن آنها با ریتم متناسب با جرم خود، در مرکز کهکشان شکل می گیرد. به همین دلیل در فازهای اولیه توسعه یعنی زمانی که جرم سیاه چاله کوچک است، رشد به کندی صورت می گیرد. این رشد آنقدر کند است که بر اساس محاسبات برای رسیدن به جرمی میلیاردها برابر خورشید به زمان بسیار طولانی و فراتر از عمر عالم هستی جوان (young Universe) نیاز است.

اما محققان در تحقیقات خود نشان دادند که این رشد می تواند با سرعت بسیار بیشتری رخ دهد. محاسبات آنها نشان می دهد پروسه حرکت و ادغام سیاه چاله های ستاره‌وار می تواند جرم دانه سیاه چاله کلان جرم را در تنها 50 الی 100 میلیون سال، به 10 تا 100 هزار برابر خورشید برساند. در این حالت رشد سیاه چاله مرکزی با جذب پیوسته و مستقیم گازها به سرعت رخ می دهد.

محققان می گویند به دلیل آغاز پروسه شکل گیری از دانه بسیار بزرگ، مکانیزم سیاه چاله مرکزی رشد سیاه چاله کلان جرم در همه ابعاد را امکان پذیر کرده و سبب شکل گیری آن در مدت زمان کوتاه پس از مهبانگ می شود. به عبارت کوتاه، 800 میلیون سال پس از مهبانگ سیاه چاله های کلان جرم توانایی شکل گیری داشته اند.

مطالب مرتبط

کشف نزدیک‌ترین سیاه چاله به زمین در فاصله ۱۰۰۰ سال نوری

محققان می‌گویند نزدیک ترین سیاه چاله به زمین تا به امروز را کشف کرده‌اند. این سیاه چاله در سامانه‌ای دو ستاره‌ای و در فاصله هزار سال نوری قرار گرفته است.این سیاه چاله جرمی برابر با ستارگان داشته (stellar-mass) و در سامانه دو ستاره‌ای «HR6819» در فاصله هزار سال نوری از زمین قرار گرفته است. محققان... ادامه مطلب

کشف سیاه چاله ای که جرمش 70 برابر از خورشید بیشتر است

دانشمندان یک سیاهچاله عظیم در کهکشان راه شیری کشف کرده اند که جرم آن 70 برابر بیشتر از خورشید است. به گفته آنها وجود چنین سیاهچاله ای در کهکشان خانگی ما غیرممکن است.پژوهشگران این سیاهچاله را پس از پیدا کردن ستاره ای که مدارش تنها با یک «همدم تاریک» قابل توصیف بوده، کشف کرده اند.... ادامه مطلب

گرسنه‌تر از همیشه؛ سیاهچاله کهکشان راه‌شیری با ولع بیشتری همه چیز را می‌بلعد

ماه گذشته درخشش غیرعادی سیاهچاله عظیم مرکز کهکشان راه شیری تعجب دانشمندان را برانگیخته بود و حالا دلایل احتمالی این پدیده مشخص شده است.سیاهچاله کلان جرم «کمان ای *» با حجمی معادل ۴ میلیون برابر خورشید در مرکز کهکشان راه شیری قرار گرفته است. اخترشناسان سالهاست که تلسکوپ های خود را به سمت این سیاهچاله نشانه گرفته اند اما یافته... ادامه مطلب

کسب جایزه ۳ میلیون دلاری توسط دانشمندانی که اولین تصویر از یک سیاه چاله را ثبت کردند

دانشمندانی که اولین تصویر سیاهچاله را ثبت کرده بودند جایزه ای 3 میلیون دلاری به پاس این دستاورد خارق العاده دریافت کردند.این جایزه از طرف موسسه Breakthrough Prize به تیم تلسکوپ افق رویداد (EHT) در دسته فیزیک بنیادی هدیه داده شد. این تیم متشکل از 347 پژوهشگر از 20 کشور دنیاست. تیم تلسکوپ افق رویداد... ادامه مطلب

درخشش بی‌سابقه سیاه چاله کهکشان راه شیری اخترشناسان را شگفت زده کرد

سیاه چاله مرکزی کهکشان راه شیری با درخشش غیرعادی خود دانشمندان و اخترشناسان را شگفت زده کرد.در مرکز کهکشان راه شیری سیاه چاله ای به نام کمان ای-استار (*Sagittarius A) قرار گرفته که حجمی معادل ۴ میلیون برابر خورشید دارد. تیمی از دانشمندان به مدت دو دهه در حال مطالعه این سیاه چاله بوده است.... ادامه مطلب

کشف سیاه چاله ای با ابعاد چهل میلیارد برابر خورشید

اخترشناسان یکی از بزرگترین سیاه چاله های جهان را شناسایی کردند. برآورد شده این سیاه چاله 40 میلیارد بار بزرگ تر از خورشید است.سیاه چاله مذکور در مرکز کهکشان «Holmberg 15A» قرار گرفته و حجم باورنکردنی‌اش آن را در زمره بزرگ ترین سیاه چاله های شناخته شده قرار می دهد. این سیاه چاله با روش... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟