ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

کشف حفره جدید در لایه ازون، این بار بر فراز قطب شمال

در حالی که تمام توجهات به حفره لایه ازون در قطب جنوب معطوف شده، محققان حفره دیگری در قطب شمال کشف کردند. محققان نزدیک به چهل سال است که حفره لایه ازون در قاره جنوبگان ...

در حالی که تمام توجهات به حفره لایه ازون در قطب جنوب معطوف شده، محققان حفره دیگری در قطب شمال کشف کردند.

محققان نزدیک به چهل سال است که حفره لایه ازون در قاره جنوبگان را تحت نظر گرفته اند. حال بر اساس اعلام آژانس فضایی اروپا، حفره دیگری در آنسوی کره زمین و بر فراز شمالگان (ناحیه پیرامون قطب شمال) پدیدار شده است.

محققان مرکز هوافضای آلمان (DLR) با استفاده از داده های ماهواره Copernicus Sentinel-5P حفره ایجاد شده بر فراز شمالگان را رصد کردند. حفره قاره جنوبگان به شکل فصلی شکل می گیرد ولی شکل گیری حفره بر فراز شمالگان آن هم با اندازه کوچک، به ندرت رخ می دهد.

آزانس فضایی اروپا «شرایط غیرطبیعی جوی» از جمله دماهای بسیار پایین در لایه استراتوسفر، گردباد قطبی بسیار قدرتمند و تابش نور خورشید پس از اتمام فصل زمستان را عوامل به وجود آورنده این حفره اعلام کرده است.

این حفره اندازه بسیار کوچکتری از سوراخ لایه ازون در قطب جنوب داشته و محققان تخمین زده اند که تا اواسط ماه آوریل ترمیم خواهد شد.

ناسا لاسه ازون را به کرم ضدآفتاب کره زمین تشبیه کرده است؛ این لایه از زمین در برابر تشعشعات فرابنفش خورشید محافظت کرده و محیط آن را برای زندگی محیا می کند. پس از سوراخ شدن لایه ازون بر فراز قاره جنوبگان، تلاش های بین المللی برای کاهش انتشار مواد شیمیایی مخرب از جمله برخی اسپری ها آغاز شد و مطالعات نشان می دهند پروتکل مونترال در ترمیم آن تاثیر داشته است.

محققان سال گذشته میلادی اعلام کردند که حفره لایه ازون در قاره جنوبگان به طرز عجیبی کوچک شده است ولی هشدار دادند که به معنی ترمیم سریع آن نیست. ژانویه 2018 تحقیقات ناسا نشان داد که حفره لایه ازون در قطب جنوب رو به بهبودی است و احتمالا تا سال 2060 تا 2080 به طور کامل ترمیم خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی