از آبله تا کرونا؛ ردیابی تماس چیست و چگونه به کنترل بیماری کمک می‌کند؟

از ده ها سال قبل یکی از روش های اساسی در مقابله با شیوع بیماری مسری شناسایی و زیر نظر گرفتن افرادی بوده که با بیمار در تماس بوده اند. این تکنیک که این روزها در مقابله با کووید-۱۹ هم کارایی خود را ثابت کرده، ردیابی تماس های بیمار (Contact Tracing) نام دارد.

قرنطینه و تعطیلی کسب و کارها در برخی کشورها زیان های مالی گسترده ای را به صاحبان مشاغل تحمیل می کند. تنها راه برای پایان دادن به این بحران و بازگشایی صنایع، مدارس و دانشگاه ها پیاده سازی گسترده ردیابی تماس های نزدیک بیمار با افراد دیگر است چرا که این افراد بیشترین ریسک را برای ابتلا و تبدیل شدن به ناقل ویروس کرونا دارند. این مساله گاهی حتی بدون آنکه فرد نشانه ای از بیماری را داشته باشد رخ می دهد.

ردیابی تماس چیست؟

رهگیری تماس

ردیابی تماس شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما چندان هم آسان نیست. پس از تایید ابتلای یک نفر به بیماری مسری وی به عنوان «کیس شاخص» تعیین می شود. مسئولان از بیمار درباره مکان هایی که به آنجا رفت و آمد داشته یا کسانی که در روزهای اخیر با وی در تماس بوده اند سوال می پرسند. بسته به سطح بیماری و میزان شیوع آن ممکن است این سوالات از نزدیکان، اعضای خانواده بیمار و حتی کادر درمان نیز پرسیده شود.

مسئولان پس از تهیه لیست مخاطبین با آنها تماس گرفته و در مورد احتمال ابتلا به آنها هشدار داده می دهند. اغلب از این افراد خواسته می شود خود را قرنطینه کرده یا از حضور در اماکن خاصی نظیر دانشگاه و محل کار خودداری کنند. در صورتی که ابتلای مخاطبان حاضر در لیست تایید شود، آنها هم به عنوان کیس شاخص تعیین شده و تمامی مراحل از ابتدا تکرار خواهد شد.

هدف از ردیابی تماس های نزدیک با بیمار شامل این موارد است:

  • ایجاد اختلال در روند سرایت بیماری و کاهش شیوع آن
  • هشدار به افراد در معرض خطر و ارائه راهکاری پیشگیرانه به آنها
  • شناسایی و درمان بیماران در مراحل اولیه ابتلا
  • درک نحوه سرایت بیماری و نگاشت نقشه شیوع آن در هر منطقه

ردیابی تماس طی ده های گذشته ستون اصلی کنترل برخی بیماری های مسری و مرگبار بوده است. برای مثال به بند کشیدن ویروس عامل آبله نه فقط با تولید گسترده واکسن در دنیا بلکه از طریق شناسایی نزدیکان بیمار و مصون سازی گسترده آنها صورت گرفت.

مشکلات ردیابی تماس

ردیابی تماس های نزدیک علی رغم تمام مزایایی که دارد، دارای برخی نقاط ضعف نیز است. در این روش بیمار تنها افراد آشنایی را که با آنها مراوده داشته معرفی می کند، در صورتی که احتمالا با غریبه های بسیاری هم ناخواسته در مکان های پر تردد در ارتباط بود است.

علاوه بر این پیاده سازی دقیق ردیابی تماس نیازمند به کارگیری ماموران بسیار زیادی است و در صورتی که همه گیری از سطح خاصی بالاتر رود استفاده از آن ناممکن می شود. حتی در ایالات متحده هم علی رغم وجود زیرساخت های گسترده سازمان های بهداشتی قادر به رهگیری همه موارد نبودند. CDC حالا ناگزیر به افزایش شمار رصد کننده ها شد و به گفته Anita Cicero، معاون «مرکز امنیت سلامت جان هاپکینز» در حالت ایده آل باید ۱۰۰ هزار نفر را مسئول رصد در آمریکا کرد.

نقش فناوری در ردیابی تماس

ردیابی تماس

حتی این صد هزار نفر هم در صورت عدم تجهیز به ابزارها و فناوری های مدرن کارایی لازم را نخواهند داشت. با توجه به استفاده گسترده افراد از گوشی های هوشمند، این ابزار می تواند در رهگیری تماس های نزدیک با بیماران نقش عمده ای ایفا کند.

اپل و گوگل در همین راستا از توسعه سیستمی خبر داده اند که با تکیه بر بلوتوث قرار گرفتن گوشی ها در فاصله نزدیک به هم را تشخیص داده و ثبت می کند. در صورتی که ابتلای فردی به کووید-۱۹ تایید شود، مسئولان با استفاده از داده های همین سیستم هشدارهایی را به گوشی افرادی که در مجاورت وی بوده اند، ارسال خواهند کرد. این سیستم نه تنها کار رصد کننده ها را راحت می کند بلکه مشکل عدم شناسایی افراد غریبه نیز در آن رفع خواهد شد.

یکی از کشورهایی که به لطف ردیابی تماس مبتنی بر فناوری موفق به مهار ویروس کرونا شده کره جنوبی است. مقامات بهداشتی این کشور پس از شناسایی کیس های آلوده به ویروس اپلیکیشنی را در گوشی آنها نصب می کردند که بدون افشای هویت بیمار، حضور آنها را در اماکن عمومی را به دیگران اعلام می کند.

کره جنوبی همچنین کارت اعتباری شهروندانی را که از خارج بازگشته اند برای دو هفته مورد ردیابی قرار می دهد تا در صورت تایید ابتلای آنها به کووید-۱۹ به کسانی که با آنها در تماس بودند، هشدار داده شود.

مطالب مرتبط

آزمایش انسانی اولین واکسن کرونا کشور هند به زودی آغاز می‌شود

اولین واکسن بالقوه کووید-۱۹ کشور هند به نام «Covaxin» با همکاری مشترک شورای تحقیقات پزشکی هند (ICMR) و شرکت داروسازی Bharat Biotech ساخته شد و به زودی روی انسان‌ها آزمایش می‌شود.شورای تحقیقات پزشکی هند به ۱۲ موسسه پزشکی در این کشور دستور داده تا حداکثر تا امروز (۷ ژوئیه) مجوزهای لازم را از کمیته‌های داخلی... ادامه مطلب

پژوهشی جدید در اسپانیا ایده مصونیت جمعی در برابر کرونا را زیرسوال برد

یک تحقیق جامع در اسپانیا نشان می‌دهد که تنها ۵ درصد جمعیت این کشور آنتی بادی تولید کرده‌اند که بر این اساس، دستیابی به مصونیت جمعی غیرممکن به نظر می‌رسد.بر اساس گزارش CNN، پژوهش جدید نشان می‌دهد که ۹۵ درصد جمعیت این کشور اروپایی در برابر ویروس کرونا از خود مقاومتی نشان نمی‌‌دهند و مستعد... ادامه مطلب

طرفداران فیلم‌های ترسناک و آخرالزمانی، راحت‌تر از دیگران با ویروس کرونا کنار آمده‌اند

نتایج تحقیقاتی تازه طی ماه‌های اخیر نشان می‌دهد کسانی که طرفدار فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی ژانر وحشت و آخرالزمانی هستند، راحت‌تر با پاندمی ویروس کرونا کنار آمده‌اند و از عواقب آن کمتر می‌ترسند.گروهی از محققین با نظرسنجی از جمعیت زیادی از مردم علاقه‌مند به تماشای فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی، دریافته‌اند کسانی که به ژانرهای... ادامه مطلب

اعمال مجدد محدودیت‌ها و قرنطینه در کشورهای مختلف؛ کرونا دست بردار نیست

ظاهرا ویروس کرونا فعلا نمی‌خواهد دست از سر بشر بردارد و همچنان شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری رو به افزایش است. در حالی که بسیاری از کشورها قوانین قرنطینه را حذف کرده بودند، شماری از آن‌ها دوباره مجبور به اعمال محدودیت‌ها برای کنترل این بیماری شده‌اند.شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در سراسر جهان از مرز... ادامه مطلب

انتقاد بیل گیتس از شبکه‌های اجتماعی به دلیل دامن زدن به نشر اخبار غلط در مورد کرونا

همزمان با تصمیم برخی کشورها به بازگشایی اقتصاد بدون دامن زدن به شیوع بیشتر ویروس کرونا، «بیل گیتس» از شبکه های اجتماعی به دلیل دامن زدن به پخش اخبار نادرست انتقاد کرد و گفت برای بازگشت به شرایط عادی همه باید ماسک بزنند.هم بنیانگذار مایکروسافت در مصاحبه‌ای با Fast Company یکی از دلایل عقب افتادن... ادامه مطلب

هشدار ۲۳۹ محقق به سازمان بهداشت جهانی: انتقال کرونا از طریق هوا را دستکم گرفته‌اید

گروهی از دانشمندان در روزهای آینده نامه‌ای سرگشاده برای سازمان بهداشت جهانی (WHO) ارسال می‌کنند که در آن مدعی شده‌اند ویروس کرونا به اندازه‌ای در هوا وجود دارد و باقی می‌ماند که امکان سرایت آن به افراد وجود دارد.به گزارش نیویورک تایمز، در این نامه دانشمندان WHO را متهم کرده‌اند که درباره امکان انتقال کرونا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟