از آبله تا کرونا؛ ردیابی تماس چیست و چگونه به کنترل بیماری کمک می‌کند؟

از ده ها سال قبل یکی از روش های اساسی در مقابله با شیوع بیماری مسری شناسایی و زیر نظر گرفتن افرادی بوده که با بیمار در تماس بوده اند. این تکنیک که این روزها در مقابله با کووید-۱۹ هم کارایی خود را ثابت کرده، ردیابی تماس های بیمار (Contact Tracing) نام دارد.

قرنطینه و تعطیلی کسب و کارها در برخی کشورها زیان های مالی گسترده ای را به صاحبان مشاغل تحمیل می کند. تنها راه برای پایان دادن به این بحران و بازگشایی صنایع، مدارس و دانشگاه ها پیاده سازی گسترده ردیابی تماس های نزدیک بیمار با افراد دیگر است چرا که این افراد بیشترین ریسک را برای ابتلا و تبدیل شدن به ناقل ویروس کرونا دارند. این مساله گاهی حتی بدون آنکه فرد نشانه ای از بیماری را داشته باشد رخ می دهد.

ردیابی تماس چیست؟

رهگیری تماس

ردیابی تماس شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما چندان هم آسان نیست. پس از تایید ابتلای یک نفر به بیماری مسری وی به عنوان «کیس شاخص» تعیین می شود. مسئولان از بیمار درباره مکان هایی که به آنجا رفت و آمد داشته یا کسانی که در روزهای اخیر با وی در تماس بوده اند سوال می پرسند. بسته به سطح بیماری و میزان شیوع آن ممکن است این سوالات از نزدیکان، اعضای خانواده بیمار و حتی کادر درمان نیز پرسیده شود.

مسئولان پس از تهیه لیست مخاطبین با آنها تماس گرفته و در مورد احتمال ابتلا به آنها هشدار داده می دهند. اغلب از این افراد خواسته می شود خود را قرنطینه کرده یا از حضور در اماکن خاصی نظیر دانشگاه و محل کار خودداری کنند. در صورتی که ابتلای مخاطبان حاضر در لیست تایید شود، آنها هم به عنوان کیس شاخص تعیین شده و تمامی مراحل از ابتدا تکرار خواهد شد.

هدف از ردیابی تماس های نزدیک با بیمار شامل این موارد است:

  • ایجاد اختلال در روند سرایت بیماری و کاهش شیوع آن
  • هشدار به افراد در معرض خطر و ارائه راهکاری پیشگیرانه به آنها
  • شناسایی و درمان بیماران در مراحل اولیه ابتلا
  • درک نحوه سرایت بیماری و نگاشت نقشه شیوع آن در هر منطقه

ردیابی تماس طی ده های گذشته ستون اصلی کنترل برخی بیماری های مسری و مرگبار بوده است. برای مثال به بند کشیدن ویروس عامل آبله نه فقط با تولید گسترده واکسن در دنیا بلکه از طریق شناسایی نزدیکان بیمار و مصون سازی گسترده آنها صورت گرفت.

مشکلات ردیابی تماس

ردیابی تماس های نزدیک علی رغم تمام مزایایی که دارد، دارای برخی نقاط ضعف نیز است. در این روش بیمار تنها افراد آشنایی را که با آنها مراوده داشته معرفی می کند، در صورتی که احتمالا با غریبه های بسیاری هم ناخواسته در مکان های پر تردد در ارتباط بود است.

علاوه بر این پیاده سازی دقیق ردیابی تماس نیازمند به کارگیری ماموران بسیار زیادی است و در صورتی که همه گیری از سطح خاصی بالاتر رود استفاده از آن ناممکن می شود. حتی در ایالات متحده هم علی رغم وجود زیرساخت های گسترده سازمان های بهداشتی قادر به رهگیری همه موارد نبودند. CDC حالا ناگزیر به افزایش شمار رصد کننده ها شد و به گفته Anita Cicero، معاون «مرکز امنیت سلامت جان هاپکینز» در حالت ایده آل باید ۱۰۰ هزار نفر را مسئول رصد در آمریکا کرد.

نقش فناوری در ردیابی تماس

ردیابی تماس

حتی این صد هزار نفر هم در صورت عدم تجهیز به ابزارها و فناوری های مدرن کارایی لازم را نخواهند داشت. با توجه به استفاده گسترده افراد از گوشی های هوشمند، این ابزار می تواند در رهگیری تماس های نزدیک با بیماران نقش عمده ای ایفا کند.

اپل و گوگل در همین راستا از توسعه سیستمی خبر داده اند که با تکیه بر بلوتوث قرار گرفتن گوشی ها در فاصله نزدیک به هم را تشخیص داده و ثبت می کند. در صورتی که ابتلای فردی به کووید-۱۹ تایید شود، مسئولان با استفاده از داده های همین سیستم هشدارهایی را به گوشی افرادی که در مجاورت وی بوده اند، ارسال خواهند کرد. این سیستم نه تنها کار رصد کننده ها را راحت می کند بلکه مشکل عدم شناسایی افراد غریبه نیز در آن رفع خواهد شد.

یکی از کشورهایی که به لطف ردیابی تماس مبتنی بر فناوری موفق به مهار ویروس کرونا شده کره جنوبی است. مقامات بهداشتی این کشور پس از شناسایی کیس های آلوده به ویروس اپلیکیشنی را در گوشی آنها نصب می کردند که بدون افشای هویت بیمار، حضور آنها را در اماکن عمومی را به دیگران اعلام می کند.

کره جنوبی همچنین کارت اعتباری شهروندانی را که از خارج بازگشته اند برای دو هفته مورد ردیابی قرار می دهد تا در صورت تایید ابتلای آنها به کووید-۱۹ به کسانی که با آنها در تماس بودند، هشدار داده شود.

مطالب مرتبط

چین: بازار غذاهای دریایی ووهان منشاء کرونا ویروس نبوده است

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین اظهار داشته بازار غذاهای دریایی ووهان که نخستین بار ویروس کرونای جدید در آن گزارش شد بیشتر نقش «قربانی» را برای این پاتوژن داشته است.تا بحال بازار غذاهای دریایی هونان در ووهان چین عامل اصلی بسیاری از موارد ابتلا به کووید ۱۹ اعلام شده است. با این... ادامه مطلب

محققان درباره عواقب پنهان و غیرمنتظره پوشیدن ماسک هشدار می‌‌دهند

پوشیدن ماسک تا حد زیادی در برابر ابتلای به ویروس کرونا از ما محافظت می‌کند اما نباید فکر کنیم یک تکه پارچه ما را رویین تن کرده است.تحقیقات بسیاری کارایی ماسک در پیشگیری از شیوع کرونا را ثابت کرده‌اند و حتی بعد از بازگشایی کسب و کارها هم استفاده از آن در برخی مکان‌ها مثل... ادامه مطلب

محققان: تمام جهش‌های ویروس کرونا خنثی یا به ضرر این عامل مرگبار بوده‌اند

با وجود کاهش محدودیت‌ها در بسیاری از کشورها، کووید-۱۹ همچنان بزرگترین بحران جهان محسوب می‌شود و تحقیقات زیادی درباره آن صورت می‌گیرد. بر اساس تحقیقی جدید، جهش‌های ویروس کرونا روی قابلیت انتقال‌پذیری آن بی‌اثر هستند.این تحقیق که «کالج دانشگاهی لندن» سرپرستی آن را برعهده داشته، ژنوم‌های ویروس در بیش از ۱۵ هزار فرد مبتلا به... ادامه مطلب

فاصله‌گذاری ۱.۸ متری برای عدم ابتلا به کرونا زیر سوال رفت

بسیاری از کشورها تصمیم به کاهش محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا گرفته‌اند، البته در اکثر آن‌ها به فاصله‌گذاری اجتماعی ۱.۸ متری اشاره شده. حالا تحقیقی جدید نشان می‌دهد که این فاصله در صورت وزش باد، برای عدم ابتلا به کووید-۱۹ مناسب نیست.سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مردم توصیه می‌کند که از یکدیگر ۱ متر... ادامه مطلب

سازمان جهانی بهداشت آزمایش هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا را متوقف کرد

تحقیقی جدید که روی نزدیک به ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به کرونا مطالعه کرده، خبر از افزایش خطر مرگ و میر و همچنین بیماری‌های قلبی در بیماران درمان شده با داروی «هیدروکسی کلروکین» می‌دهد. در همین راستا سازمان جهانی بهداشت (WHO) تصمیم به توقف آزمایش این دارو برای مبارزه با کووید-۱۹ گرفته است.ویروس کرونا با... ادامه مطلب

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد تنها ۵۰ درصد شانس موفقیت دارد

موسسه Jenner وابسته به دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد از ابتدای اسفندماه فرایند توسعه واکسن کووید ۱۹ را با استفاده از ویروس موجود در بدن شامپانزه ها آغاز کردند. با این حال آنطور که پروفسور آدریان هیل رئیس این موسسه گفته است از آنجا که تعداد افراد آلوده به این بیماری مرتبا در انگلستان کاهش... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟