تصویر معروف ویروس کرونا از کجا آمده است؟

کرونا تبدیل به بزرگترین بحران در جهان شده و تا امروز قربانیان زیادی گرفته. طراحان برای این ویروس طرح‌های مختلفی ایجاد کرده‌اند که البته اکثر آن‌ها یک کره به همراه چندین شاخک را به نمایش می‌گذارند. تعدادی بالایی از این طرح‌ها برخلاف انتظار، حس ترس و خطر را به مخاطب منتقل نمی‌کنند.

ویروس کرونا به خوبی میان مردم سراسر جهان شناخته شده، البته طرح‌های منتشر شده از آن نیز نقش بسزایی در این موضوع داشته‌اند. این طرح‌ها یک توپ را به نمایش می‌گذارند که روی آن چندین شاخک به چشم می‌خورد، البته طراحی این شاخک‌ها برای هر طرحی متفاوت است. برخی این شاخک‌ها را به صورت مثلث‌های پیوسته و تعدادی شبیه به دستگیره‌های دایره‌ای شکل طراحی کرده‌اند.

با وجود طرح‌های مختلف، به احتمال زیاد شناخته‌شده‌ترین آن‌ها یک طرح دیجیتالی سه بعدی است که تصویرگران پزشکی، «آلیسا اکرت» و «دن هیگنز» برای مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) طراحی کرده‌اند. این تصویر، شباهت زیادی به ویروس واقعی در زیر میکروسکوپ دارد. توده‌های قرمز رنگ روی کره، پروتئین‌های S نام دارند و ویروس از آن‌ها برای چسبیدن به سلول و ورود به آن استفاده می‌کند. این توده‌ها باعث ایجاد اثر تاج مانند روی ویروس می‌شوند.

کرونا

پس از چسبیدن ویروس کرونا به سلول‌های انسان، شاخک‌های قرمز رنگ باعث می‌شوند که ویروس و غشای سلولی به هم متصل شوند. شاخک‌های موجود روی این ویروس در مقایسه با شاخک‌های ویروس سارس در سال 2002، می‌توانند تا 20 برابر بیشتر باعث اتصال ویروس کرونا به سلول‌های انسانی شوند.

این تصویر سه بعدی در تاریخ 1 بهمن منتشر شد و از آن تاریخ تا به امروز، صدها طرح با الهام از آن ایجاد شده‌اند. در حالی که کرونا یک ویروس کشنده و خطرناک است، بسیاری از طرح‌ها به بیننده این حس را منتقل نمی‌کنند و هشداردهنده نیستند. این موضوع برخلاف نمادهای مطرح مانند نماد بین‌المللی خطر زیستی است، لالبته طرح‌های کرونا توجه مخاطب را به خود جلب می‌کنند و جذاب هستند.

در گذشته تیم طراحی DAQ، ویروس کرونا را با ظاهر متفاوتی برای مقاله‌ای از پولیتیکو خلق کرده بود. در این تصویر، ذرات ویروس آبی رنگ و دارای شاخک‌های گرد هستند. این تصویر به گونه‌ای طراحی شده که گویی هنگام لمس، حس یک جسم نرم به کاربر منتقل می‌شود.

کرونا

بسیاری از این تصاویر چنین حسی را به مخاطب منتقل می‌کنند که می‌توان ویروس را کنترل کرد. یک طرح کارتونی از این ویروس در گذشته در وب‌سایت Wired حضور پیدا کرده بود که شبیه به یک اسباب بازی بود. در این تصویر یک فرد خوشحال در حال دست تکان دادن و صحبت در رابطه با کرونا بود. این طرح نشان‌دهنده حس اطمینان خاطر است.

کرونا

این ویروس به تمام بخش‌های زندگی بشر نفوذ کرده. تصویرگر «ریکاردو توماس» از این فرصت استفاده کرده و کرونا را درون یک جدول طراحی و در تاریخ 1فروردین در اینستاگرام به اشتراک گذاشت.

کرونا

در ادامه طرحی توسط «کریستوف نیمن» روی جلد مجله نیویورکر به تاریخ 4 فروردین منتشر شد. در این تصویر بجای شاخک‌های کرونا از دومینو استفاده شده. در مرکز تصویر، یک انسان قرار گرفته که دومینوها می‌توانند به سمت وی حرکت کنند یا آن‌ها را به سمت بیرون هل دهد. در حقیقت این تصویر به ما می‌گوید که ویروس انسان را نابود می‌کند یا ما آن را از بین می‌بریم.

کرونا

اکثر تصاویری که برای ویروس کرونا طراحی شده‌اند، حس آرامش، اطمینان خاطر و خطر را به بیننده منتقل می‌کنند. به نظر می‌رسد برخی از آن‌ها به ابهام، ترس و همچنین تلاش‌ها برای مبارزه با آن اشاره می‌کنند. اگرچه هنوز واکسنی برای این ویروس ساخته نشده، اما وحشت‌زدگی بالایی پیرامون آن وجود ندارد و تصاویر کمتر به مردم هشدار می‌دهند.

در حال حاضر صبر اهمیت بالایی دارد چرا که کشف درمان فرایندی زمان‌بر است. با وجود این موارد نباید احساس درماندگی کنیم، باید با اقدامات خود جان انسان‌ها را نجات دهیم. هم اکنون دانشمندان در حال توسعه داروهای ضد ویروسی هستند و همچنین شهروندان فاصله اجتماعی را حفظ می‌کنند یا خانه نشین شده‌اند. این اقدامات مبتنی بر علم هستند و شاید آن‌ها باعث شده‌اند که طرح‌های ایجاد شده به ما حس آرامش خاطر را منتقل کنند.

در حالی که نباید از کرونا بترسیم، باید بسیار مراقب باشیم. این ویروس تا به امروز جان افراد بسیاری را گرفته. در حقیقت تا به امروز بیش از 1.7 میلیون نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و نزدیک به 109 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مطالب مرتبط

بیل گیتس سکوت خود را شکست: اتهامات پیرامون کرونا احمقانه هستند

موسس و مدیرعامل سابق مایکروسافت، بیل گیتس یکی از ثروتمندترین افراد جهان است که بخشی از ثروت خود را صرف کارهای خیرخواهانه می‌کند. کمک مالی و سرمایه‌گذاری گسترده موسس مایکروسافت در زمینه تولید واکسن کرونا، اتهامات زیادی را متوجه وی ساخته و حالا گیتس نسبت به آن‌ها واکنش نشان داده است.بیل گیتس اتهامات پیرامون کمک... ادامه مطلب

۷۰ درصد مبتلایان به کرونا آن را منتقل نمی‌کنند

ویروس کرونا هنوز بزرگترین بحران کنونی بشری شناخته می‌شود که شمار مبتلایان به آن با سرعت بالایی به مرز ۷ میلیون نفر نزدیک می‌شود. تحقیق جدیدی درباره کووید-۱۹ صورت گرفته که نشان می‌دهد ۷۰ درصد مبتلایان، این ویروس را به افراد دیگر منتقل نکرده‌اند و علت شیوع بالای این بیماری، انتقال آن از تعداد کمی... ادامه مطلب

عرضه انبوه واکسن کرونا در مهرماه توسط کمپانی «آسترازنکا»

مدیر اجرایی شرکت داروسازی بریتانیایی «آسترازنکا» اعلام کرده در صورت موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌ها، دو میلیارد دوز از واکسن کرونا این کمپانی اواخر شهریور و اوایل مهر وارد بازار می‌شود.این شرکت با دانشگاه «آکسفورد» که در زمینه واکسن پیشتاز است، همکاری می‌کند و تا به امروز چندین دوز از واکسن را به تولید رسانده، البته هنوز... ادامه مطلب

مامور سابق MI6: کرونا ویروس جدید ساخته دست دانشمندان چینی است

سر ریچارد دیرلاو که به مدت ۳۸ سال در سرویس اطلاعاتی بریتانیا کار کرده، ضمن اشاره به یک گزارش علمی منتشر تازه، مدعی شده که کرونا ویروس جدید حاصل مهندسی دانشمندان چینی است. این در حالیست که کارشناسان و محققان باور دارند ویروس عامل کووید ۱۹ پیش از آنکه در میان انسان ها شیوع پیدا... ادامه مطلب

تحقیقی که هیدروکسی کلروکین را برای درمان کرونا خطرناک می‌دانست نامعتبر اعلام شد

تحقیقی که داروی هیدروکسی کلروکین را برای درمان کرونا خطرناک و مرگبار تلقی کرده بود، به دلیل ابهام در مورد صحت داده‌ها توسط محققان آن نامعتبر اعلام شد.پژوهشگران ماه گذشته میلادی تحقیقی در مورد داروی هیدروکسی کلروکین انجام داده و آن را در ژورنال معتبر Lancet منتشر کردند. آن‌ها در این تحقیق نتیجه گرفتند مصرف... ادامه مطلب

مغز متفکر استراتژی سوئد برای مقابله با کووید ۱۹ به اشتباه خود اعتراف کرد

اپیدمیولوژیست ارشد سوئد اعتراف کرد که استراتژی منتخب او برای مقابله با کووید ۱۹ باعث مرگ بسیاری از مردم این کشور شده است. او مقامات سوئد را مجاب کرده بود که قوانین سخت گیرانه ای را برای قرنطینه در این کشور اجرا نکنند.آندرس تگنل در مصاحبه ای که اخیرا با رادیو سوئد انجام داد گفته... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟